Chicago Public
Schools. Radio Council collection
Finding Aid for the Collection, v. 1-50, at Chicago History Museum, Research Center
By Marian Roth, 2010
Please address questions to:
Chicago History Museum, Research Center
1601 North Clark Street
Chicago, IL 60614-6038
Web-site:
http://www.chicagohistory.org/research
© Copyright 2010, Chicago Historical
Society
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Title: Chicago Public Schools, Radio Council collection, ca. 1938-1945
Main entry: Chicago Public Schools. Radio Council
Size: 240 v.
Call number: PN1991.77 .A1C4 (please specify volume#)
Summary: Scripts; instructional materials; lessons in history, literature, science, Latin America and other foreign countries and languages; teacher manuals; short stories; poems; interviews; and other materials produced or adapted by the Radio Council of the Chicago public school system for broadcast over several different radio stations in Chicago. Many items are printed or mimeographed, suggesting that they were produced in multiple copies for distribution. The set includes some original art work and writings by students, but most materials were produced by teachers or other educators. Items were designed for various age groups, from kindergarten through high school (grades K-12). Topics range from regular academic studies to information about Chicagoans and about good citizenship and the home front during World War II.
Items were later grouped by the name of the program or series or topic by Chicago Public Schools staff and bound into volumes. Within each volume, materials usually are in chronological order, but the overall set is not in chronological order.
Finding aid is available online that lists volume numbers and titles plus more detailed lists of the contents of each volume (including names of people involved, dates, and radio stations on which programs were broadcast).
Related material at Chicago History Museum, Research Center, include the Vernon Boyer papers; the Carole R. Nolan papers; and other Radio Council volumes cataloged separately.
List of subject
headings for the collection:
The following headings were placed in the online catalog:
Chicago Public Schools. Radio Council.
Educational radio stations--Illinois--Chicago--20th century.
Public schools--Illinois--Chicago--20th century.
Radio broadcasting--Illinois--Chicago--20th century.
Radio programs--Illinois--Chicago--20th century.
Radio in education--Illinois--Chicago--20th century.
History--Study and teaching--Illinois--Chicago--20th century.
Literature--Study and teaching--Illinois--Chicago--20th century.
Science--Study and teaching--Illinois--Chicago--20th century.
Teachers--Illinois--Chicago--20th century.
World War, 1939-1945--Illinois--Chicago.
Chicago (Ill.)--History.
Form/genre:
Interviews.
Manuals.
Poetry.
Scripts.
Short stories.
Chicago (Ill.). Board of Education.
United States--Illinois--Cook County--Chicago.
Description of
contents of the volumes for v. 1-50:
Vol.# / Title
v. 1 Democracy Says I
Will, 1942-1943
Chicagoland new series-broadcast handbook
Grades 4, 5 & 6
1st semester 1942-1943
WJJD 1160 K-C
Democracy Says: "I Will"
(The Story of Chicago)
Station: WJJD
Frequency: 1160 Kilocycles
First Semester 1942-1943
Grades 5-8
Scripts-Juliet Forbes
Table of contents:
Oct 2 Daring adventures (LaSalle, Joliet and Marquette)
Oct 21 Chicago's schools
Oct 28 Chicago's doctors
Nov 4 Chicago's farming
Nov 18 Chicago's preachers
Dec 2 Chicago's railroads
Dec 9 Pioneer press
Dec 16 Lincoln and Douglas
Jan 6 Chicago's police department
Jan 13 Chicago's fire department
Jan 20 Chicago's health (water and sanitation)
[Lesson plan:] Democracy says I WILL
The story of Chicago
[Lesson plan:]Daring adventurers
Station:WJJD
Frequency: 1160 kilocycles
Date: 1942 Oct 7
[Lesson plan:]Fort Dearborn
Station: WJJD
Frequency: 1160 kilocycles
Date 1942 Oct 14
[Lesson plan:] Chicago's schools
Then and now
Station: WJJD
Frequency: 1160 kilocycles
Date 1942 Oct 21
[Lesson plan]Chicago's doctors
Then and now
Station: WJJD
Frequency: 1160 kilocycles
Date 1942 Oct 26
[Lesson plan:] Farming
Station WJJD
Frequency: 1160 kilocycles
Date 1942 Nov 4
[Lesson plan:]Chicago's preachers
Then and now
Station: WJJD
Frequency: 1160 kilocycles
Date 1942 Nov 18
[Lesson plan:]Chicago's railroads
Station: WJJD
Frequency: 1160 kilocycles
Date !942 Dec 2
[Lesson plan:] Pioneer press
Station: WJJD
Frequency: 1160 kilocycles
Date 1942 Dec 9
[Lesson plan:]Lincoln and Douglas
Station: WJJD
Frequency: 1160 kilocycles
Date 1942 Dec 16
[Lesson plan:]Chicago's police department
Then and now
Station: WJJD
Frequency: 1160 kilocycles
Date 1943 Jan 6
[Lesson plan:]Chicago's fire department
Then and now
Station: WJJD
Frequency: 1160 kilocycles
Date 1943 Jan 13
[Lesson plan:]Chicago's health
Station: WJJD
Frequency: 1160 kilocycles
Date 1943 Jan 20
[Title page:] 6th Annual Meeting
School Broadcast Conference
SBC
1942 Nov. 11-12
Morrison Hotel, Chicago
Script: Daring adventures
Date: 1942 Oct. 7
Station: WJJD
Writer: Juliet Forbes
Script: The story of Fort Dearborn
Date: 1942 Oct 14
Station WJJD
Writer: Juliet Forbes
Script: Chicago's schools -
Then and now
Date 1942 Oct 21
Station: WJJD
Writer: Juliet Forbes
Script: Chicago's doctors -
Then and now
Date: 1942 Oct 28
Station: WJJD
Writer: Juliet Forbes
Script: Farming -
Then and now
Date 1942 Nov 4
Station: WJJD
Writer: Juliet Forbes
Script: Chicago preachers -
Then and now
Date 1942 Nov 18
Station: WJJD
Writer: Juliet Forbes
Script: Chicago's railroads -
Then and now
Date: 1942 Dec 2
Station: WJJD
Writer: Juliet Forbes
Script: Pioneer press
Date: 1942 Dec 9
Station: WJJD
Writer: Juliet Forbes
Script: Lincoln and Douglas
Date 1942 Dec 16
Station: WJJD
Writer: Juliet Forbes
Script: Chicago's police -
Then and now
Date 1943 Jan 6
Station: WJJD
Writer: Juliet Forbes
Script: Chicago's firemen -
Then and now
Date 1943 Jan 13
Station: WJJD
Writer: Juliet Forbes
Production schedule
Radio council WBEZ
Week of Jan 4, Jan 17
Script: Chicago's health -
Water and sanitation
Date: 1943 Jan 20
Station: WJJD
Writer: Juliet Forbes
v. 2 Daily Reports
1941-1942
Morning reports 1941 Sept. 4-1942 June 22
v. 3 Daily Reports
1943-1944
Morning reports 1943 Sept 20-1944 June 10
v.4 From the Library,
Second Semester 1944-1945
Station: WBEZ FM 42.5 mc
Series: From the library (Fifteen minute conversations about books)
Writer: George E. Jennings
Date: 1945 Feb 21
Date: 1945 Feb 28
Date: 1945 March 7
Date: 1945 March 14
Date: 1945 March 21
Date: 1945 March 28
Date: 1945 April 4
Date: 1945 April 11
Date: 1945 May 8
Date: 1945 May 29
Station: WBEZ FM 42.5 mc
Series: Backgrounds in geography
Writer: George Jennings
Date 1945 May 25
v. 5 Foreign Language Broadcasts, 1939 Sept.-1940 June
Spanish
Sept. 30 Notas Sobre La Leyenda
Oct. 7 La Comida
De Hoy Dia
Oct. 14 Los Polvos De La Condesa
Oct. 21 Joel Roberts Poinsett
Oct. 28 El Rey Juan Y El Abad
French
Dec. 2 Artistes De L'Ecole Romantique
Dec. 9 Musiciens De L'Ecole Romantique
Jan. 13 DeBussy
Jan. 20 Le Centenaire De Cezanne
Italian
Jan. 27 Le meraviglie D'Italia
Feb. 3 Famosi Scrittori italiani
Feb. 10 Compositori famosi italiani
Spanish
Feb. 17 De Exploracion De Cristobal Colon
Feb. 24 El Juego de "Bateys"
March 2 Notas Sobre El Pray Barolome
March 16 La Universidad De Puerto Rico
French
March 30 Auguste Rodin
April 6 Jules Romains
April 13 Le Corbusier
April 20 Sacha Guitry
May 11 Gustave Gamelin
Italian
May 18 La Locandiera
May 25 Il signor Rennick in Italia
June l La Poesia di Ada Negri
v. 6 Foreign Language
Broadcasts, 1940 Sept.-1941 June
Spanish
Sept. 21 Ejemplo
XXXV, en El Conde Lucanor (Don Juan Manuel)
Sept. 28 El Castillo Del Diablo
Oct. 5 Las Aceitunas
Oct. 12 Viajes De Colon y Descubrimiento De La America
Oct. 19 En Busca Del Miedo
Oct. 2 Lo Que Pueden Cuatro Grillos
French
Nov. 2 La chevre de Monsieur Seguin
Nov. 9 Le livre de mon ami
Nov. 16 Les corrigans et les examens
Nov. 30 Le petit-chose
Dec. 7 La Saint-Nicolas
Dec. 14 Le reveillon
Italian
Jan. 11 Sulle rive del Po
Jan. 18 Sulle rive dell'Arno
Jan. 25 Sulle rive del Tevere
Spanish
Feb. 13 Joel Roberts Poinsett
Feb. 22 Patriotas de las American
March 1 Kakatukan
March 8 Kakatukan (segunda parte)
March 15 Kakatukan (tercera parte)
March 22 Baby y Bobbie
March 29 El hechicero y su cornamus
French
April 5 Que fait Gascon?
April 19 Une terrible histoire
May 10 Pecheurs d'Islande
May 17 Nicette
May 24 La parure
June 7 Une plaisanterie de Rabelais et les trois souhaits
v. 7 Foreign Language
Series 1941 Nov.-1942 March
Station: WHIP
Frequency: 1520 kilocycles
Radio Council
Chicago Board of Education
French
First semester 1941-1942
Nov. 1 Maria Chapdelaine
Nov. 8 Madame Curie
Nov. 15 La Ficelle
Nov. 29 Colomba
Dec. 6 Le tour de monde
[Title page] School Broadcast Conference
Congress Hotel, Chicago, Illinois
Fifth Annual Meeting
1941 Dec 3-4-5
Second semester 1941-1942
March 28 L'avocat Patelin
April 11 Le medecin malgre lui
April 18 L'Anglais tel qu'on le parle
May 9 I ete de la St. Martin
May 16 Ces dames aux chapeaux verts
Italian
Oct. 11 Arlecchino nei panni del pittore
Oct. 18 La cura del Dottor Balanzone
Oct. 25 Il Capitano Spaventa all'osteria del gambo verde
May 23 Il metodo sperimentale (Da Vinci e Galileo)
June 6 Galileo
Spanish
May 23 Il metodo sperimentale (Da Vinci e Galileo)
June 6 Galileo
Dec. 13 Una visita a las escuelas de Colombia
Dec. 20 Estudiantes de Ecuador discuten la vida escolar
Jan. 10 La juventud de hoy en el Peru historico y pintoresco
Jan. 17 Conociendo la Juventud de Chile de hoy dia
Jan. 24 Estudiantes de los Estados Unidos y de Argentina cambian impresiones
Spanish
Feb. 21 Estudiantes Ecuatorianos (segunda parte)
Feb. 28 Conociendo a la juventud de Chile de hoy Dia (segunda parte)
March 7 Una entrevista con el Sr. Eduardo V. Moreno
March 14 Un Dia escolar entre ninos Argentinos
March 21 El Brasil de hoy Dia
[Script] Le tour de monde en quatre-vingts jours
Date: [no date]
v. 8 Hablemos
Espanol, 1943-1944
Station: WBEZ
Frequency: FM 42.5 Mc
High school
Radio Council
Chicago Public Schools
Second semester 1943-1944
Date: 1944 Feb 17
[Theme] Jalousie
Writer: J. H. Spear
Producer: Miller
Control: Maas
Date: 1944 Feb. 24
[Theme] Jalousie
Writer: J. H. Spear
Producer: Miller
Control: Maas
Date: 1944 March 2
[Theme] Jalousie
Writer: J. H. Spear
Date: 1944 March 9
[Theme] Cuatro Milpas
Writer: J. H. Spear
Date: 1944 March 16
[Theme] Jalousie
Ariter: J. H. Spear
Producer: Miller
v. 9 High School Hour
Scripts, 1937 Nov.-1938 May
Station: WJJD
1937 Nov. 13 Senn High School
1937 Nov. 20 Austin High School
1937 Dec. 4 Calumet High School
1937 Dec. 11 Englewood High School
1938 Jan. 8 Sullivan High School
1938 Jan 15 Flower High School
1938 Jan 22 Hirsch High School
1938 Jan. 29 Hyde Park High School
1938 Feb. 5 Medill High School
1938 Feb. 12 Kelvyn Park High School
1938 Feb. 19 Lake View High School
1938 Feb. 26 Lane High School
1938 March 5 Lindblom High School
1938 March 12 Manley High School
1938 March 19 McKinley High School
1938 March 26 Kelly High School
1938 April 2 Morgan Park High School
1938 April 9 Parker High School
1938 April 16 Phillips High School
1938 April 23 Roosevelt High School
1938 April 30 Von Steuben High School
1938 May 7 Schurz High School
1938 May 14 Steinmetz High School
1938 May 21 Tilden High School
v. 10 High School
Hour, 1938 Oct.-1939 June
Station: WLS
Radio Council
Chicago Public Schools
October 8 Tilden
October 15 Flower
October 22 Steinmetz
October 29 Von Steuben
November 5 Amundesen
November 12 Austin
November 19 Bowen
December 3 Calumet
December 10 Parker
January 7 Du Sable
January 14 Waller
January 21 Farragut
February 4 Senn
February 11 Harper
February 18 Harrison
February 25 Hirsch
March 4 Phillips
March 11 Foreman
March 18 Wells
March 25 Lake View
April 1 Lane
April 15 Tuley
April 22 Arlington
May 6 Medill
May 13 Morgan Park
May 20 Crane
May 27 Hyde Park
June 3 Fenger
June 10 Marshall
June 17 Roosevelt
v. 11 High School
Studio Party, 1939 Oct.-1940 June
Scripts: Everett Lande
Radio Council
Chicago Public Schools
Station: WMAQ
[Theme]: Presents outstanding personalities and musical organizations from the many high schools of Chicago every Saturday morning at 9:30.
SEE detailed description for this volume in separate finding aid document.
v. 12 High School
Studio Party, 1940 Oct.-1941 June
Scripts: Everett Lande
Radio Council
Chicago Public Schools
Station: WMAQ
[Theme]: Presents weekly programs of various types of talent from the Chicago and suburban high schools.
SEE detailed descriptionfor this volume in separate finding aid document.
v. 13 High School
Studio Party, 1941 Sept.-1942 June
Radio Council
Chicago Public Schools
Station: WMAQ
[Theme]: Presents weekly programs of news, views, personalities and music from the high schools of Chicago and suburbs.
SEE detailed description for this volume in separate finding aid document.
v. 14 High School
Studio Party, 1942 Sept.-1943 June
Radio Council
Chicago Public Schools
Station: WMAQ
[Theme]: Presents the fifth season of a series that features Chicago's high school talent.]
SEE detailed description for this volume in separate finding aid document.
v. 15 Historic
Illinois, 1940 Feb.-1940 June
Writer: George Jennings
Radio Council
Chicago Public Schools
Station: WILL
Sponsor: Illinois State Historical Society
Jan. 31 Letter to members of the Illinois State Historical Society from Paul M. Angle, Illinois State Historical Society
1940 Feb. 6 Joliet and Marquette
1940 Feb. 13 Abraham Lincoln
1940 Feb 20 La Salle (One)
1940 Feb 27 La Salle (Two)
1940 March 5 George Rogers Clark
1940 March 12 Cave-in-Rock
1940 March 17 Old Fort Dearborn
1940 March 26 Kaskaskia
1940 April 2 Rebecca Burlend
1940 April 9 Lovejoy
1940 April 23 The Steel Plow
1940 May 7 Stephen A. Douglas
1940 May 14 Ulysses S. Grant
1940 May 21 An Ordinary Man in Civil War
v. 16 Home is
Illinois: State History
Handbook and Scripts: Virginia Reilly
Upper elementary
Stations: WBEZ (FM 42.5 Mc), WJJD (ll60Kc)
Radio Council
Chicago Public Schools
[Second Semester 1943-1944]
Feb. 14 A Trip to Starved Rock
Feb. 21 A Trip to Old Kaskaskia
Feb. 28 A Trip to Black Hawk's Country
March 6 A Trip to Lincoln's New Salem
March 13 A Trip to Early Alton
March 20 A Trip to Nauvoo, City of the Mormons
March 27 A Canal Trip-The Illinois and Michigan
April 3 A Trip with Chicago's Reaper King
April 10 A Stop on the Underground Railroad
May 1 A Trip to Springfield, State Capitol
May 8 A Trip to Historic Galena
May 15 A Trip South to Cairo
May 22 A Trip Through Danville Junction
May 29 A Trip to the University of Illinois
June 5 A Trip to the Oilfields of Centralia
v.17 Hour of the Magic
Boots, 1938 Oct.-1939 June
[Scripts]: Mary Agnes Tynan
[Length of scripts]: 15 minutes
Station: WAAF
Frequency: 920 kilocycles
Primary Grades
Radio Council
Chicago Public School
[First Semester 1938-1939]
1938 Sept. 26 Jack Frost and the Lost Paint Box (Story hour)
1938 Oct. 3 The Birds' Game of Tag (Nature study)
1938 Oct 10 Lizzie, The Hungry Steam Shovel (Social studies)
1938 Oct. 17 The Ugly Mr. Worm-Germ (Citizenship)
1938 Oct. 31 The Pumpkin and the Pussy Cat (Story hour)
1938 Nov. Fall Picnics (Nature study)
1938 Nov. 14 Nurse Brown Helps the Children (Social studies)
1938 Nov. 21 Billy Burton and the Broken Bone (Citizenship)
1938 Nov. 28 The Story of Dobbin (Story hour)
1938 Dec. 5 King Winter Comes (Nature study)
1938 Dec. 12 Going Adventuring (Social studies)
1938 Dec. 19 Jezdra and the First Xmas Gift (Story hour)
1939 Jan. 9 Mercurochrome Mary and the Medal (Citizenship)
1939 Jan 16 The Star Snow Flake (Nature study)
[Second semester 1939-1940]
1939 Feb. 6 Cruel Carrie and the Chickadees
1939 Feb. 13 Hearts for Sale
1939 Feb. 20 Panic Comes to Brand New Town
1939 Feb. 27 Safety Susan and the A.B.C.
1939 March 6 Cinderella
1939 March 13 The Aeroplane That Tried to Fly to the Sun
1939 March 20 Lost Penny and the Public Park
1939 March 27 Spindly Simon and the Spinach
1939 April 3 Sleeping Beauty
1939 April 10 How We Came to Have Umbrellas
1939 April 17 Tommy and Sally in Wonderland
1939 May 1 The Ugly Mr. Worm Germ Returns
1939 May 8 Sad Little Switch Engine
1939 May 15 Spring Comes to Brand New Town
1939 May 22 Tommy and Sally Play Store
1939 May 29 All-Alone Alice and the Nightmare
1939 June 5 Tommy and Sally and Goodbye
v.18 Hour of the
Magic Boots, 1939 Sept.-1940 June
[Scripts]: Mary Agnes Schroeder
Station: WAAF
Frequency: 920 Kilocycles
Kindergarten, Grades 1 & 2
Radio Council
Chicago Public Schools
[First Semester 1939-1940]
1939 Sept. 25 Injun Summer (Nature studies)
1939 Oct. 2 Copy Kitten (New literature)
1939 Oct. 9 Pablo from the Pueblo (Social studies)
1939 Oct. 16 Little Black Sambo (Classic)
1939 Oct. 23 Patty Poplar Is Punished (Nature studies)
1939 Oct. 30 The Pumpkin and the Pussy Cat (Classic)
1939 Nov. 6 Fluff, the Little Wild Rabbit (New literature)
1939 Nov. 13 The Three Little Pigs (Classic)
1939 Nov. 20 Careful, Cordial Caterpillar (Nature studies)
1939 Nov. 27 The Giant Who Lives Underground (Social studies)
1939 Dec. 4 The Three Bears (Classic)
1939 Dec. 11 Jezdra and the First Xmas Gift (New literature)
1940 Jan. 8 The Sparrow Who Wouldn't Stay Home (Nature studies)
1940 Jan. 15 Red Riding Hood (Classic)
1940 Jan. 22 On the Wings of the Winter Wind (Nature studies)
Station: WJJD
Frequency: 1130 Kilocycles
Kindergarten, Grades 1 & 2
[Second Semester 1939-1940]
1940 Feb 19 Why the Ice King Had to Stop Smiling (Nature study)
1940 Feb 26 Hansel and Gretel (Classic)
1940 March 4 Sammy Stamp Speaks (Social studies)
1940 March 11 The Parade of the Hearty Helpers (Social studies)
1940 March 18 Pinky Bunny's Easter (Easter story)
1940 March 25 Mad March Wind (Nature study)
1940 April 1 The Runaway Elevator (New literature)
1940 April 8 The Farmer in the Dell (Social studies)
1940 April 15 The Pied Piper of Hamelin (Classic)
1940 April 22 Trinka and the Treasured Tulips (Nature study)
1940 May 6 Lizzie, the Hungry Steam Shovel (New literature)
1940 May 13 Puss-in-Boots (Classic)
1940 May 20 The Chinese Nightingale (Classic)
1940 May 27 Grasshopper Green Goes Gallivanting (Nature study)
1940 June 3 The Fire Engine That Wouldn't Grow Old (New literature)
1940 June 10 Bravo! For Brand New Town
v.19 Hour of Magic
Boots, 1940 Sept.-1941 June
Scripts: Mary Agnes Schroeder
Station: WJJD
Frequency: 1130 Kilocycles
Grades 1A-2B-2A
Radio Council
Chicago Public Schools
[First Semester 1940-1941]
1940 Sept. 16 Jack Frost and the Lost Paint Box (Nature studies)
1940 Sept. 23 Ronald, the Rude (Character education)
1940 Sept. 30 The Sad Little Switch Engine (New literature)
1940 Oct. 7 Sleeping Beauty (Classic)
1940 Oct. 14 Fall Picnics (Nature studies)
1940 Oct. 21 Timmie, Trolleys and Trains (Social studies)
1940 Oct. 28 Jacqueline and the Jack O'Lantern (Holiday story)
1940 Nov. 4 Ferdinand the Bull (New literature)
1940 Nov. 18 Father We Thank Thee (Thanksgiving story)
1940 Nov. 25 Teddy, the Tearful Tadpole (Nature studies)
1940 Dec. 2 Fire Fighters (Social studies)
1940 Dec. 9 Pinocchio (Classic)
1941 Jan. 6 The Star Snow Flake (Nature studies)
1941 Jan. 13 The Song of the Singing Towers (Social studies)
1941 Jan. 20 Snow White and the Seven Dwarfs (Classic)
[Second Semester 1940-1941]
1941 Feb. 17 The Boy Who Wouldn't Forget (Holiday story)
1941 Feb. 21 Little Ben and the Magic Key (Nature study-energy and matter)
1941 March 3 Little Red Ridinghood (Classic)
1941 March 10 "C" Is for Clara and Cleanliness (Health education)
1941 March 17 The Swallows Come Back to Capistrano (New literature)
1941 March 21 Proud Pussy Willow (Nature study)
1941 March 31 Little Black Sambo (Classic)
1941 April 7 Androcles and the Lion (Character education)
1941 April 14 Icarus and His Wings (Classic)
1941 April 21 How We First Came to Have Umbrellas (New literature)
1941 May 5 The Boy with the Magic Fingers (Story of Mozart)
1941 May 12 Legend for Young Americans (Character education)
1941 May 19 Pandora Opens the Box (Classic)
1941 May 26 The Watchman with the Red and Green Eyes (Safety education)
1941 June 2 Your Garden of Verse (Life & works of Robert Louis Stevenson)
1941 June 9 "Goodbye, Goodbye, to Everyone"
v. 20 Hour of Magic
Boots, 1941 Sept.-1942 June
Scripts: Juliet Forbes
Station: WJJD
Frequency: 1160 Kilocycles
Grades 1A-2B-2A
Radio Council
Chicago Public Schools
Table of Contents
1941 Oct. 6 The Useful Tricks of Madam Grasshopper (Nature story)
1941 Oct. 20 The Sleeping Beauty (Literature)
1941 Oct. 27 The Pumpkin and the Pussy Cat (Holiday story)
1941 Nov. 3 The Clever Little Chipmunk (Nature story)
1941 Nov. 10 How the Radio Helped (Social studies)
1941 Nov. 17 A Thanksgiving Turkey (Holiday story)
1941 Nov. 24 Why the Evergreen Trees Never Lose Their Leaves (Nature story)
1941 Dec. 1 Topsy, a Yellow Kitten (Health story)
1941 Dec. 8 Santa Claus' Christmas Gift (Holiday story)
1942 Jan. 5 Little Pear and the Ice Sled (New year story)
1942 Jan. 12 Paddy, the Policeman (Social studies)
1942 Jan. 19 Puss in Boots (Literature)
Broadcast Handbooks-First and Second Semesters
1942 Feb. 16 The Gingerbread Horse (Social studies, holiday story)
1942 March 2 The Story of Purry (Science story)
1942 March 9 The Boys Who Turned into Brownies (Literature)
1942 March 16 Wag's New Trick (Safety story)
1942 March 23 The Story of Spring (Nature myth)
1942 March 30 The Easter Bunny (Holiday story)
1942 April 6 The Little Red Car (Social studies)
1942 April 13 The Selfish Giant (Literature)
1942 April 20 Fire in the Box Factory (Social studies)
1942 May 4 Johnny Appleseed (Nature story)
1942 May 11 The Proud Engine (Social studies)
1942 May 18 Skippy, a True Story (Safety story)
1942 May 25 Mr. Salt and Mrs. Pepper (Literature)
1942 June 1 A Bit of Forest Magic (Nature story)
1942 June 8 Cinderella (Literature)
v.21 In-High School
Work Shop
Work-Study Group
Date: 1940 December 4.5 & 6
Chairman: Katharine E. Matchett
West Technical High School
Cleveland, Ohio
Fourth School Broadcast Conference
Congress Hotel
Chicago, Illinois
Table of Contents
Suggested topics for discussion
Scripts written by students
For entire school and city interest
"Know Your School"
In the interest of safety
"Only the Beginning"
Script writing exercise
"News on the Air"
Current issues--(Social Studies Department)
Schedule for the year
How to listen to a radio program
Use of radio programs
Scripts and teacher's guides (prepared by teachers)
"What of the Refugees?"
"Youth's Part in Preserving Democracy"
[Scripts]
[Title]Know Your School
A radio program written and produced by students of the West Tech Radio Workshop
[Title]Only the Beginning
An original radio safety play, written by Corinne Eden of the West Tech Radio Workshop
[Title]News by Radio
Written by members of the radio production class of West Technical High School
[Scripts: Current issues]
Cleveland Public Schools
Social Studies Curriculum Center
West Technical High School
Weekly topics radio lesson
Sept. 27 Mr. Varner Youth's part in Preserving Democracy in America
Oct. 4 Miss Hahn What of France? Will There Be a Fourth Republic?
Oct. 11 Miss Markham Defense of the Americas: Monroe Doctrine Moves Forward
Oct. 18 Miss Pendergast What about the Refugees--You Who Feel Secure?
Oct. 25 Mr. Augsburger America Votes: The Issues in the Election of 1940
Oct. 31 Miss Cameron Education for Democracy: America's First Line of Defense
Nov. 8 Mr. Cihlar Industrial Crises and Economic Problems Resulting from War
Nov. 11 Armistice Day Ellis Vander Pyl of W.G.A.R. will speak to the student body
Nov. 18 Mr. Goodman Mobilization for Human Needs (a program for entire school)
Nov. 20 Miss Strathman Why We Are Thankful (a program for the entire school)
Nov. 29 Miss Douthitt What Should the United States Do in the Far East?
Dec. 6 Mr. Dinda Balkan Tug of War: Tense Military Drama of the Near East
Dec. 13 Mr. McMyler America's Destiny: Will America Go Imperialistic?
Dec. 20 Miss Richardson War and the Prince of Peace (a program for the entire school)
Jan. 17 Mr. Smeltz Temperance in All Things (a program for the entire school)
v. 22 The Inquiring
Mother, 1939 Oct.-1940 June
Station: WGES
Writers: Leonora Robitschek, Bernard Himmelfarb, Mildred Buck
Title: Student Government
Length of scripts: 15 minutes
[Theme: Mothers of children in the Chicago Public Schools tell of their experiences with the school system.]
Radio Council
Chicago Public Schools
Table of Contents
[First semester]
Oct. 3 Student Government
Oct. 10 Jones School
Oct. 17 Cooking Class for Boys
Oct. 24 Vocational Centers
Oct. 31 Schools for Crippled Children
Nov. 7 Classes for Art Students
Nov. 14 Hobby Clubs
Nov. 21 Washburne Trade School
Nov. 28 Flower Technical High School
Dec. 5 Penny Lunch Rooms
Dec. 12 Christmas Collections
Jan. 9 Junior Colleges
Jan. 16 Report Cards
Jan. 23 Lane Technical High School
Jan. 30 Patrol Boys
[Second semester]
Feb. 6 Sight Saving Classes
Feb. 13 Reserve Officer's Training Corps
Feb. 20 Household Arts Courses
Feb. 27 P.T.A. Summer Round Up
March 5 Health Education
March 12 Placement Bureaus
March 19 Deaf Oral Classes
March 26 Elementary School Libraries
April 2 English R Classes
April 9 Clean Up, Paint Up, Light Up
April 16 Kindergarten Classes
April 23 Radio Education
May 9 The N.Y.A.
May 14 Crane's Golden Jubilee
May 21 Chicago Women's Aid
May 28 Physical Education
June 4 Music Festivals
June 11 Summer Schools
v. 23 Inquiring
Mother, 1940 Sept.-1941 June
Station: WGES
Writers: Leonora Robitschek, R. S. Broughton
Length of scripts: 15 minutes
[Theme: Mothers of children in the Chicago Public Schools express their opinions on various subjects concerning the public school system.]
Illinois Writers Project
Radio Council
Chicago Public Schools
1940 Oct. 8-Home Mechanics Course
[Parent participants]: Mrs. Benjamin. DeGries, Mrs. Joseph Mass, Mrs. Walter Carlson, Mrs. Mrs. Charles Griswald
Director of Home Mechanics Laboratories: Dr. Louis V. Newkirk
1940 Oct. 15-Elementary Science Classes
[Parent participants]: Mrs. Emil Herbeck, Mrs. Arnie Anderson, Mrs. Gilbert Seehausen, Mrs. Allen Becker
1940 Oct. 22-Elementary School Newspapers
[Parent participants]: Mrs. John W. Owen, Mrs. J. C. Kiltrich, Mrs. Rubenstein, Mrs. Harold F. Goldberger, Mrs. O. F Courtney
Past President of the Elementary Press: Mrs. Loretto H. Madden
1940 Oct. 29-Our Chicago Public School Playground
[Parent participants]: Mrs. Choate Johns, Mrs. Ernest Pannier, Jr., Mrs. Edward Brodkey, Mrs. George McCoy
Supervisor of the Bureau of Recreation of the Chicago Board of Education: Miss Flora J. Wolfson
1940 Nov. 19-The Dante School
[Theme]: How our public school system benefits the parents of Chicago's children
[Parent participants]: Mrs. Fanny Frank, Mrs. Huricositas, Mrs. Anna Wild
Principal of the Dante School: Mrs. Greenwood
1940 Nov. 26-Thanksgiving Collection
[Theme]: How the children of the Parkside Elementary School raise their "Thanksgiving Collections"
[Parent participants]: Mrs. Weisenberg, Mrs. Opsahl, Mrs. Oppenheimer, Mrs. Blalherwick
President of the School Children's Aid Society: Mrs. George A. McCorkle
1940 Dec. 3-Physical Improvement Center
[Theme]: What parents have to say about the Centers that are maintained for the benefit of those children who are under the care of the Municipal Tuberculosis Sanitarium Dispensary
[Parent participants]: Mrs. John Mule, Mrs. Spack, Mrs. Louis Davis, Mrs. Linkus
Assistant Superintendent in charge of special schools: Major Frank L. Beals
1940 Dec. 10-Christmas Assemblies
[Parent participants]: Mrs. Arthur Mandel, Mrs. Ruzicks, Mrs. Benson, Mrs. Baley
Superintendent of District, Number 7: Miss Angela Cylkowski
1941 Jan. 7-Illinois Congress of Parents and Teachers
[Theme]: The four parents who are active in the Congress tell of its purpose and function.
[Parent participants]: Mrs. Frank D. Williams, Mrs. E. P. Snow, Mrs. Edward F. Pohlman, Mrs. Frank A. Damm
1941 Jan. 14-Patriotism in Our Public Schools
[Parent participants]: Mr. Provo, Mrs. Schulman, Mrs. Carter, Mrs. Pabish
District Superintendent: Mr. Clarence Lineberger
1941 Jan. 21-Social Centers in Chicago High Schools
[Parent participants]: Mrs. Dennis Kaczmarek, Mrs. William Kumpfer, Mrs. George, E. Olson, Mrs. John Ledden
Social coordinator for the Chicago Public High Schools: Miss Ernestine Badt
1941 Feb. 4-Chicago Public School Dental Clinics
[Theme]: Parents' opinion of the dental clinics established by the Board of Education in 22 of the Chicago schools
[Parent participants]: Mrs. Herman W. Carlsen, Mrs. Richards, Mrs. Merriman, Mrs. Ewaldt
Director of Physical Education: Mr. August H. Pritzlaff
1941 Feb. 11-Panny Milk Distribution
[Parent participants]: Mrs. Sidney Fraizier, Mrs. Bealty Thirstrup, Mrs. Barbara Dinik, Mrs. Jack Shiner, Mrs. John Marko
Director of Lunch Rooms in the Chicago Public Schools: Mr. Frank O. Washam
1941 Feb. 18-Girls' Athletic Association
[Theme]: Mothers tell how much their daughters enjoy the G. A. A.
[Parent participants]: Mrs. Pulford, Mrs. Joseph Curnnin, Mrs. Ruth McLaughlin, Mrs. Stembol
Director of the Girls' Athletic Association: Miss Vera Gardener
1941 Feb. 25-The Hobby Clubs
[Parent participants]: Mrs. Victor Haggenjos, Mrs. Richard Schyberg, Mrs. Vincent Dowgialo
Mrs. Newton Turney
Assistant Director of Handwork in Public Schools: Mr. John T. Newell
1941 March 4-Jones Commercial High School
[Parent participants]: Mrs. A. L. Martinek, Mrs. Esco Ise, Mrs. Zerembka, Mrs. Dan McCarthy
Director of the Jones Commercial High School: Miss Lillian Foley
1941 March 18-Art Week in the Chicago Public Schools
[Parent participants]: Mrs. Paul Ungari, Mrs. Anderson, Mrs. Charles McDonough
Director of Art for the City of Minneapolis: Mrs. Bess Foster Mather
Director of Art, Chicago Public Schools: Miss Elizabeth Wells Robertson
1941 March 25-Retail Sales Classes
[Theme]: A discussion of a new vocational program in our Junior Colleges
[Parent participants]: Mrs. Robert F. Kirchoff, Mrs. Nathan S. Milrod
Training Director for Mandel Bros.: Mrs. Marie B. Downs
Retailing Coordinator for the Board of Education: Mr. Hurford H. Davison
1941 April 2-Lucy Flower High School
[Theme]: Parents' opinions of the Flower Technical High School, the only girl's high school in the Chicago Public School System
[Parent participants: Mrs. Theodore Stanley, Mrs. William Lynch, Mrs. Louis Daniels, Mrs. Anderson, Mrs. Harold Neese
Principal of Flower: Dr. Sophie A. Theilgaard
1941 April 8-Boys Technical High Schools
[Theme]: Discussion of three technical high schools: Tilden on the South Side, Crane on the West
Side and Lane on the North Side
[Parent participants]: Mrs. Harry Halverson, Mrs. Lund, Mrs. George Grimes
District Superintendent: Mr. H. H. Haugen
1941 April 18-Hospital Schools
[Theme[: Discussion of the schools for children, who because of physical disability must have their education brought to them at hospital bedsides or in hospital classrooms
[Parent participants]: Mrs. Lyle Grogan, Mrs. Wojcik, Mrs. Quinn, Mrs. Klein
Supervisor of Hospital Schools: Miss Marie McCarthy
1941 April 22-The R.O.T.C. of the C.P.H.S.
[Theme]: Parents discuss the work of the R.O.T.C.
[Parent participants]: Mrs. Earle F. Ruther, Mrs. Piere Page, Mrs. William Yule, Mrs. Joseph Crossely
Adjutant of R.O.T.C. of C.P.H.S." Captain Norman W. Oppenheim
1941 May 13-Annual Clean Up Campaign
[Parent participants]: Mrs. Arthur Cohen, Mrs. Nathan Kahn, Mrs. Kenneth Evans, Mrs. Edward Lide
Chairman of the Community Service Committee of the Chicago Chamber of Commerce: Miss Foster
1941 June 3-Sight Saving Classes
[Theme]: Discussion of why sight saving classes are conducted in both elementary and high school buildings in the Chicago Public School System
[Parent participants]: Mrs. Rica Webber, Mrs. Harold Schulman, Mrs. Jack Staub, Mrs. Michael Nolan, Mrs. Enoch Linden
Instructor of Blind, Chicago Public Schools: Miss Virginia Herely
1941 June 10-Summer Schools
[Theme]: Discussion of the advantages of attending summer school in the elementary, high school
or junior college classes
[Parent participants]: Mrs. Bernard Schulze, Mrs. Clause Peterson, Mrs. Basil Lambros, Mrs. Stanley Becker
Superintendent of Summer Schools: Mr. James T. Gaffney
v. 24 The Inquiring
Mother, 1941 Oct.-1942 June
Station: WAIT
Writers: Mrs. Leonora F. Robitschek, R. S. Broughton
Length of scripts: 15 minutes
[Theme]: For the third year, mothers of children in our schools tell of their experiences with the school system
Illinois Writers Project
Radio Council
Chicago Public Schools
1941 Oct. 8-Fire Prevention Week
[Parent participants]: Mrs. Luke Turner, Mrs. Walter Shea, Mrs. Lester Brumback, Mrs. Joseph DeBartolo
Head of Fire Prevention Bureau of Chicago: Fire Chief Joseph Graham
1941 Oct. 15-Montefiore and Mosely Schools
[Theme]: Discussion of the workings and effectiveness of these schools for maladjusted boys
[Parent participants]: Mrs. Curley Leske, Mrs. Millia Mockey, Mrs. Michael Murphey, Mrs. Gaston Parker
Principal, Montefiore School: Mr. Edward H. Stullken
1941 Oct. 22-Retail Training Program
[Theme]: How the retail training program works since it began last October at the Washburn Trade School
[Parent participants]: Mrs. Celia Janis, Mrs. Renee Taylor, Mrs. Lannie Bolden, Mr. Devison
Teacher-Coordinator for Retail Selling Classes at Washburn Trade School: Miss Edna J. Bowles
1941 Oct. 29-Bureau of Recreation and Halloween
[Themes}: Discussion of the real significance of Halloween and the part our Board of Education plays in making it a real American holiday
[Parent participants]: Mrs. Mary Feuchtinzer, Mrs. Clarence Nellis, Mrs. George Pozesky, Mrs. David Jenkins
Supervisor, Bureau of Recreation: Miss Flora Wolfson
1941 Nov. 5-Pan-Americanism
[Theme]: Discussion of how Chicago's schools are fostering the Pan-American spirit
[Parent participants]: Mrs. Charles Smith, Mrs. Henry Meyer, Mrs. Thomas Weldon, Mrs. John Hendry
Principal of Von Steuben High School: Miss Vivian Shea
1941 Nov. 12-Thanksgiving Collection
[Theme]: Discussion of the Chicago School Children's Aid Society and their annual fund raising event called "Thanksgiving Collection"
[Parent participants]: Mrs. George Burt, Mrs. Harry Litterest, Mrs. George Buske
President of the Chicago School Children's Aid Society: Mrs. George A. McCorkle
1941 Nov. 19-National Defense Classes
[Theme]: Discussion of the part that our Chicago Public Schools play in the National Defense program
[Parent participants]: Mrs. Vincent Manakas, Mrs. Don Walsh, Mrs. William Newman
Principal of Tilden Technical High School Defense Classes
1941 Nov. 26-Football
[Theme]: Discussion of the successes of the Chicago high school football teams and their contribution to the community
[Parent participants]: Mrs. Raymond Alverez, Mrs. Onnie Walker, Mrs. Leona Hamilton, Mrs. Lewis Howes
Coach, Fenger High School: Charles Palmer
1941 Dec. 3-Industrial Arts Classes and the U.S.O.
[Theme]: Discussion of how the boys in Industrial Arts Classes contribute to the war effort by making games for the U.S.O., which will distribute the games to soldiers in training
[Parent participants]: Mrs. Hosba Russell, Mrs. Henry Eisenlohr, Mrs. Carl Lehrer, Mrs. Guy Colby
Member of Research Staff of Industrial Arts Department: Mr. Louis S. Huber
1941 Dec. 1-Letter
from Robert I. White, Secretary, Speakers Bureau to Mr. George Jenning, Program
Director, Radio Council
[Contents of letter]: Send speaking engagements filled as well as future speaking engagements, listing School, Topic and Date.
1941 Dec. 10-Nutrition and Consumer Program
[Theme]: Discussion of how the Chicago schools can participate in the nutrition and consumer program being proposed by the government
[Parent participants]: Mrs. F. Russel Lyon, Mrs. Frank A. Damm, Mrs. Herbert H. Siddall
Dean of Wright Junior College: Mr. William H. Conley
1941 Dec. 17-Christmas Carollers
[Theme]: Christmas programs at various schools
[Parent participants: Mrs. Harry Hanson, Mrs. George Rozesky, Mrs. Anne Post Bergh
1. Pageant at Bennett School is discussed by Mrs. Harry Hanson
2. Pageant at McCormick School is discussed by Mrs. George Rozesky
3. Acappella Chorus, made up of mothers from ten elementary schools, is directed by Mrs. Anne Post Bergh.
1942 Jan. 7-Haugan Vocational School and Lawrence Hall
[Theme]: The purposes and benefits of attending Haugan Vocational School, which has been established for the retarded child
[Parent participants]: Mrs. Raymond Stanton, Mrs. Edward Ruroede, Mrs. Katheryn Sharpe
Director of Lawrence Hall: Father John Norris
Acting Principal of Haugan Vocational School: Miss Leola Short
1942 Jan 14-Red Cross Work
[Theme]: The part girls are playing in assisting with national defense in the Chicago Public High Schools
[Parent participants]: Mrs. Ernest Anderson, Mrs. Elmer Schellenberk, Mrs. Helen McQuade, Miss Frances L. Swain
1942 Jan 21-Chicago Junior Colleges
[Theme]:Mothers tell of their personal experiences at the Wright, Wilson and Herzl Junior Colleges,
and Dr. Brown tells about the new program for the junior colleges.
[Parent participants]:Mrs. Catherine Payne, Mrs. Elmer J. Schnachenberg, Mrs. George Apel, Mrs. Herbert Brotman
Dean of Herzl Junior College: Dr. Dorph Brown
1942 Jan. 28-Von Steuben School
[Theme]: Von Steuben is discussed as representing the type of boys and girls that attend the 37 Chicago High Schools
[Parent participants]: Mrs. Samuel B. Heller, Mrs. David Schwartz, Mrs. Louis Wineberg, Mrs. Adolphe Stanton
District Superintendent of High Schools: Mr. John Bell
1942 Feb. 4-Home Mechanics Class
[Theme]: Discussion of an Austin Evening School class for men and women that teaches how to meet home emergencies
[Parent participants]: Mrs. William Mead, Mrs. Wallace Michaels, Mrs. Mortimer Parges
Director of Home Mechanics: Mr. Harold C. Achentenhogen
1942 Feb. 11-Defense Stamps
[Theme]:Discussion of Defense Stamps and the part they play in school life
[Parent participants]: Mrs. Louis J. Beskin, Mrs. Robert Goo, Mrs. Joseph Schwartz, Mrs. C. Franklin Smith
Chairman of Defense Stamps and Bonds for Board of Education: Mrs. Arthur C. Schweitzer
1942 Feb. 18-Refugee Children in Chicago Schools
[Theme]: How refugee children, for the duration of the war, are being cared for and educated and how they fall in with our American way of life
[Parent participants]: Socrates Stojins, Mrs. Samuel Nusbaum, Mrs. Herbert Trevener, Mrs. S. Frank
Principal of LaFayette School: Mrs. Garret E. Rickard
1942 Feb. 25-Richards Vocational School
[Theme]: Discussion of the vocational school for girls teaching four trades: dressmaking, beauty culture, cafeteria, and commercial art
[Parent participants]: Mrs. John Los, Mrs. Victor Harr, Mrs. John Kruse, Mrs. Robert McMasters
Head Assistant at Richards Vocational School: Mrs. Floth
1942 March 4-Hancock Vocational School
[Theme]: Discussion of the purpose and benefits of vocational education, using Hancock Vocational School, one of three vocational schools for boys, as the model
[Parent participants]: Mrs. Philip Sherlock, Mrs. William S. Bolswick, Mrs. Ernest Grossenger, Mrs. John McGiven
Assistant Principal of Hancock Vocational School: Mr. Joseph O'Connel
1942 March 11-Physical Fitness
[Theme]: Discussion of the part athletics have in daily school life
[Parent participants]: Mrs. Carrie Randolph, Mrs. Raymond Graff, Mrs. William McVay, Mrs. Evelyn Walsh, Mr. Harold R. Crook
1942 March 18-Model Aircraft Project
[Theme]: In industrial arts and mechanical classes boys make model airplanes that are replicas of Navy aircraft, constructed to meet navy specifications. The boys receive diplomas stating the honorary rank they won for their work.
[Parent participants]: Mrs. Edgar Voelker, Mrs. Randolph Nenne, Mrs. Virgil Burns, Mrs. Arthur Adams
Director of Handwork, Board of Education: Dr. Louis V. Newkirk
1942 March 25-Victory Gardens
[Theme]: Mothers from five schools tell about the plans of each school for its Victory Garden.
[Parent participants]: Mrs. Charles Krejcei, Mrs. Clarence Truitt, Mrs. Alex Simmons, Mrs. Frank Balanta
President of Norwood Garden Club: Mrs. Lu Bisdorf
1942 April 1-East Egg Dyeing
[Theme]: Art instructors are trying to revive the art of Easter egg dyeing as it was done in many
of the European countries
[Parent participants]:
1942 April 8-Victory Book Campaign
[Theme]: Books from the "Books for Soldiers, Sailors, and Marines" campaign are brought to a school and from there are sent to a branch library, which in turn sends them to men in the service
[Parent participants]: Mrs. Arnold Alexander, Mrs. Sol Zissman, Mrs. Ellis Rubenstein, Mrs. G. L. Johnson
Librarian for Chicago Public Schools: Mrs. Dilla W. MacBean
1942 April 15-Pan-American Week
[Theme]: Discusses what the schools are doing to unify the Americas and to foster the Pan American spirit.
[Participants]:Elizabeth Wells Robertson, Elizabeth Marshall, Elizabeth Bradshaw
Consul General for Mexico: Honorable Ricardo Hill
1942 April 22-Illinois Congress of Parents and Teachers
[Theme]:Preparing for a convention of 3000 attendance at the 43rd annual convention of the Illinois Congress of Parents and Teachers to open at the Stevens Hotel
[Participants]: Mrs. H. H. Siddall, Mrs. J. W. Heylmun, Mr. Otis Keeler, Mrs. Theodore Gleichman, Mrs. F. Russell Lyon
1942 April 29-Sugar Rationing
[Theme]: An explanation of the sugar rationing plan as well as instructions to register for sugar rationing books.
[Participants]: Mrs. John C. Barker, Mrs. C. H. Petersen, Mrs. Natalie Picchiotti
State Rationing Administrator of Chicago Area: Mr. Michael F. Mulcahy
1942 May 6-Scholastic Press Guild
[Theme]: Discussion of the Scholastic Press Guild purpose, which is to give assistance with journalistic problems to the advisers and their staffs who work on school publications
[Participants]: Mrs. Sheldon Rogers, Mrs. Harold Bergstrom, Mrs. Carl Arquilla, Mrs. John Becker
President of Scholastic Press Guild: Mrs. Marie Mulra
1942 May 13-Dramatics
[Theme]: Dramatics is discussed as an extra-curricular subject by several parents, telling how the activity is handled in various schools.
[Participants]: Mrs. John Marchoff, Mrs. Benedict Aron, Mrs. C. Aniszewski, Mrs. Wyatt Edgerton, and Captain Walter H. Dyett, DuSable High School
1942 May 27-Importance of education
[Theme]: Discussion of a high school diploma and of preparing for the future, especially recommending R.O.T.C. for boys who want to go into the military.
[Participants]: Mrs. Albert S. Wolf, Marl Ernsteng
District Superintendent of High School: Mr. Harry C. McKinsie
1942 June 3-Washburne Trade School
[Theme]: Discussion of the many kinds of trades and vocational classes conducted there for both boys and girls.
[Participants]: Mrs. Herman Dillon, Mrs. Frank Roth, Mrs. Joseph Majus, Mrs. Sidney Fisher, Mr. Warren Hill
v. 25 It Pays to Learn-W.P.A.
Adult education program of the Works Progress Administration
Sponsored by Chicago Board of Education
Radio Council
Chicago Public Schools
Length of scripts: 15 minutes
Station: W.G.E.S.
1938 Dec.6
Series title: It Pays to Learn
Script number: One
Title: "Steve Kowalski"
1938 Dec. 13
Series title: It Pays to Learn
Script number: Two
Title: "Eddie Gordon"
1938 Dec 20
Series title: It Pays to Learn
Script number: Three
Title: "The Dicksons"
1939 Jan. 3
Series title: It Pays to Learn
Script number: Four
Title: "Sir Fowler"
1939 Jan. 3
Series title: It Pays to Learn
Script number: Five
Title: "George Novak and His Chicago Madonna"
Writer: Charles De Sheim
1939 Jan 10
Series title: It Pays to Learn
Script number: Six
Title: "Saved by a Handkerchief"
Writer: Kenneth Bunning
1939 Jan 17
Series title: It Pays to Learn
Script number: Seven
Title: "Abroad at Home"
Writer: Alice Gerstenberg
1939 Jan 24
Series title: It Pays to Learn
Script number: Eight
Title: "Marian Keller"
Writer: Kenneth Bunning
1939 Jan. 31
Series title: It Pays to Learn
Script number: Nine
Title: "The Dicksons"
1939 Feb. 7
Series title: It Pays to Learn
Script number: Ten
Title "John Carson"
Writer: Charles De Sheim
1939 Feb. 14
Series title: It Pays to Learn
Script number: Eleven
Title: "Irene and I--and Jimmy"
Writer: Charles De Sheim
1939 Feb. 22
Series title: It Pays to Learn
Script number: Twelve
Title: "Helen Dixon"
Writer: Kenneth Bunning
1939 March 1
Series title: It Pays to Learn
Script number: Thirteen
Title: "Ralph Hayes"
Writer: Kenneth Bunning
1939 March 8
Series title: It Pays to Learn
Script number: Fourteen
Title: "Margery's Room"
Writer: Noel Coventry
1939 March 15
Series title: It Pays to Learn
Script number: Fifteen
Title: "New Eyes for Old"
Writer William McCuaig
1939 March 22
Series title: It Pays to Learn
Script number: Sixteen
Title: "Tommy Martin"
Writer: J. Victor Wallen
1939 March 29
Series title: It Pays to Learn
Script number: Seventeen
Title: "All the World's a Stage"
Writer: Kenneth Bunning
1939 April 5
Series title: It Pays to Learn
Script number: Eighteen
Title: "Decorating by the Secretary, Incorporated"
Writer: William McCauig
1939 April 12
Series title: It Pays to Learn
Script number: Nineteen
Title: "Art for Paul's Sake"
Writer J. Victor Wallen
1939 April 19
Series title: It Pays to Learn
Script number: Twenty
Title: "Mr. Freud & Co."
Writer: William McCuaig
1939 April 26
Series title: It Pays to Learn
Script number: Twenty-one
Title: "A Soda Jerker's Education"
Writer: J. Victor Wallen
1939 May 3
Series title: It Pays to Learn
Script number: twenty-two
Title: "Poor Daisy Nacey"
Writer: Noel Coventry
1939 May 9
Series title: It Pays to Learn
Script number: Twenty-three
Title: "Susan's Rule for Love"
Writer: William McQuaig
1939 May 16
Series title: It Pays to Learn
Script number: Twenty-four
Title: "Tommy Lynn"
Writer: Kenneth Bunning
1939 May 23
Series title: It Pays to Learn
Script number: Twenty-five
Title: "Lois Griffin"
Writer: Kenneth Bunning
1939 June 6
Series title: It Pays to Learn
Script number: Twenty-six
Title: "Crisis"
Writer: Kenneth Bunning
1939 June 13
Series title: It Pays to Learn
Script number: Twenty-seven
Title: "Fathers and Sons"
Writer: Ward Young
1939 June 20
Series title: It Pays to Learn
Script number: Twenty-eight
Title: "The West Sisters"
Writer: Kenneth Bunning
1939 June 27
Series title: It Pays to Learn
Script number: Twenty-nine
Title: "You're Too Old, Etc."
Writer: Noel Coventry
1939 July 11
Series title: It Pays to Learn
Script number: Thirty
Title: "Carl Miller Steps Out"
Writer: Ward Young
1939 July 18
Series title: It Pays to Learn
Script number: Thirty-one
Title: "One Day on a Free Chicago Tour"
Writers: Alice Gerstenberg and Gordon Ray
1939 July 25
Series title: It Pays to Learn
Script number: Thirty-two
Title: "Jack-of-All-Trades"
Writer: Noel Coventry
1939 August 1
Series title: It Pays to Learn
Script number: Thirty-three
Title: "If You Could Only Cook"
Writer: Kenneth Bunning
1939 August 8
Series title: It Pays to Learn
Script number: Thirty-four
Title: "Camera! Action!"
Writer: S. Victor Wallen
v. 26 Jack and Jill, Vol.
1, 1944 Feb.-1944 June
Radio Council
Chicago Public Schools
Title: Jack and Jill Radio Program
Length of programs: 15 minutes
[Source of material]: Jack and Jill Magazine
[Narrator]: Jack and Jill Lady, Adelaide Bullen
1944 Feb. 14
Script number 150
[Subject]: A story of Valentine's Day. Also, a story about a thirteen year old Eskimo boy's hunting trip by Blanche J. Dearborn
1944 Feb. 18
Script number 152
[Subject]: The Jack and Jill Lady, Adelaide Bullen, presents a poem. Also," Saucy and Scamper," by Millicent Westlund
1944 Feb. 21
Script number 153
[Subject]: A mention of George Washington's birthday on February 22nd. Also the story of Felix Mendelssohn, written by Barbara Fox
1944 Feb. 23
Script number 154
[Subject]: "Brain Tester Day," riddles, plus the story of "George and the Very Rich Dog,"
by Jessie White
1944 Feb. 25
Script number 155
[Subject]: "Tuffy Gets a Mouse," by Lois Young
[At the end of the story, the narrator admonishes the students to work for the war effort.]
1944 March 1
Script number 157
[Subject]: Stories of puzzling words and events. Also, a story by Miriam E. Mason about waking up in the morning
1944 March 3
Script number 158
[Subject]: Alexander Graham Bell was born March 3, 1847, and as an adult discovered electricity.
Also, "Bird Banding," by Glenn O. Blough
1944 March 6
Script number 159
[Subject]: Aesop's fables: "The Wind and the Sun," and "The Stag at the Pool," plus a poem "The Sandman," by Margaret Vandegrift.
1944 March 8
Script number 160
[Subject]: "A Gift for Mrs. Donovan," by Gertrude L. Hutchinson-An Irish lady tells young Christopher about fairies
1944 March 10
Script number 161
[Subject]: On March 9, 1862 was fought the first battle between steel ships, wooden ships that were covered with steel. Also, the story of magnets, as told by Glenn O. Blough
1944 March 13
Script number 162
[Subject]: The history of the cotton gin. Also, "Show-Off, the Calf," by Bernice Pyle Beck
1944 March 15
Script number 163
[Subject]: "The Pull of Gravity," by Katharine Britton
1944 March 17
Script number 164
[Subject]: The story of St. Patrick. Also, "A Bridge Across Kettle Creek," by May Justun
1944 March 20
Script number 165
[Subject]: "You Never Saw It -- But It's Almost Everywhere," a story of air by Glenn O. Blough
1944 March 22
Script number 166
[Subject]: "The Musical Chair," by Maria Van Vrooman
1944 March 24
Script number 167
[Subject]: The story of a country blacksmith, by Susanna Sigler
1944 March 27
Script number 168
[Subject]: "Archibald Gets a Scare," the story of a snake, written by Weldon Bailey
1944 March 29
Script number 169
[Subject]: Some verses by Rose Williams which are patterned after the original Mother Goose.
Also, a radio play of the Stupendous Radio Theater, "The Topsy Turvy Story," by Helen Littler Howard
1944 March 31
Script number 170
[Subject]: On March 30, 1867, Alaska was purchased from Russia. Also included are poems by Marguerita Rudolph, Bert Pollock and Ada Richter
1944 April 3
Script number 171
[Subject]: Hans Christian Anderson was born on April 2 in Odense, Denmark more than a hundred years ago. Also included is an April Fool Story that was written from an old tale by Alice Geer Kelsey
1944 April 5
Script number 172
[Subject]: "Manuel's Kite String," by Margot Austin
1944 April 7
Script number 173
[Subject]: "Simba, the Lion Cub," by Walter J. Wilwerding
1944 April 10, 12, 14
Scripts: numbers 174, 175, 176
[Subject]: A continued story, in three episodes, for the Jack and Jill broadcasts: "Kree, the Cave Boy," by Alison Lide
1944 April 17
Script number 177
[Subject]: A story on Easter Monday: "A Nest of White Eggs," by Clive a
A. Boles
1944 April 19
Script number 178
[Subject]: The anniversary of the Battle of Lexington and Concord in 1775, the battle that started the Revolutionary War. Also included is "Crazy About Rubber," by Jean Ayer
1944 April 21
Script number 179
[Subject]: A jingle about a cow jumping into a room. Also included is "The Little Red Boots That Ran Away," by Angela Portar
1944 April 24
Script number 180
[Subject]: "The Hollyberrys of Hollyberry Hours," by Alice Dalgliesh
1944 April 26
Script number 181
[Subject]: On April 25, 1874, Marconi perfected what is known as radio today. Also included is a story about Paul Bunyan, by Martin James.
1944 April 28
Script number 182
[Subject]: Brownies appeared in children's literature in The Gay Nineties. Also included is "Farmer Earthworm," by Eleanor King and Wellmer Pessels.
1944 May 1
Script number 183
[Subject]: Customs of May 1. Also, "The Hollyberries and Their Car," by Alice Dalgliesh.
1944 May 3
Script number 184
[Subject]: "Little Gray Hen," by Nell Goodale Price
1944 May 5
Script number 185
[Subject]: "Jo, Janet, Jerry, Jean and Jack," by Miriam E. Bass, and "The Wonder Child," by Sybil Deucher and Opal Wheeler
1944 May 8
Script number 186
[Subject]: A story by Alice Dalgliesh about what the Hollyberries did one hot day before the war started when there was plenty of gasoline
1944 May 10
Script number 187
[Subject]: A short tale about the first railroad ever built. Also, "Nickey and the Blue Jays," by Janet Smalley
1944 May 12
Script number 188
[Subject]: A story for Mother's Day: "Mother Bear's Present," by Grace M. Walter
1944 May 15
Script number 189
[Subject]: "The Hollyberries at the Shore," by Alice Dalgliesh
1944 May 17
Script number 190
[Subject]: "Field Day in Camp," by Corporal Charles May
1944 May 19
Script number 191
[Subject]: "The Golden Pheasant," by Maud Hart Lovelace, about trading among friends
1944 May 22
Script number 192
[Subject]" "Calico Bird," by Ivy O. Eastwick, a story about gratitude
1944 May 24
Script number 193
[Subject]: The story of Captain Kidd and his treasure. Also, the story of marbles, how they are made and how they are used
1944 May 26
Script number 194
[Subject]: "Mee-Mee's Lost Mother, by Gerald Chan Sieg
1944 May 29
Script number 195
[Subject]: What Memorial Day stands for. Also, "Inspection Day," by Corporal Charles May
1944 May 31
Script number 196
[Subject]: "The Zoo Picnic," by Lavinia R. Davis, a story about animals
1944 June 5, 7, 9, 12, 14, 16
Script numbers 198-203
[Subject]:A serial story "Adventures in Sissajig," by Ruth Plumly Thompson"
v. 27 Jack and Jill,
Vol. 2, 1944 Aug.-1945 Jan.
Radio Council
Chicago Public Schools
Length of programs: 15 minutes
Source of material: Jack and Jill Magazine
Narrator: Jack and Jill Lady-Adelaide Bullen
Copyright 1940
Publisher: The Curtis Publishing Company
1944 Aug. 21, 23, 25
Script numbers 227, 228, 229
{Subject]: A serial in three episodes: "The Calico Kitten of Hollyberry Town," by Alice Dalgliesh
1944 Sept. 1
Script number 232
[Subject]: "Moo of the Zoo," by Ivy O. Eastwick, a monkey story, and "The Twiddle-Stitch Cat,"by Elizabeth Ritter, a cat poem
1944 Sept. 4
Script 233
[Subject]: "Letter," a poem by Alico Salaff and "The Magic Charm," a story by Esma Rideout Booth, about a boy in far-away Africa
1944 Sept. 6
Script 234
[Subject]: "Larkspur," the first half of a story by Rebekah T. Fleischmann, about fairies
1944 Sept. 8
Script 235
[Subject]: "What, Where and Why?" a poem by Olive Beaupre Miller, about all the things the children do; the second half of "Larkspur," the story from Sept. 6; some Puzzle Jingles, by Jessie Scott.
1944 Sept. 11
Script 236
Opening song: "September Song," about the opening of school
[Subject]: On Sept. 11, 1609, Henry Hudson was the first white man to see the Hudson River. " Tin Fish," by Lieutenant Glenn O. Blough, a story about torpedoes; "Tell Me, Please," a poem by Ann King, about what fairies wear, eat and do.
1944 Sept. 13
Script 237
[Subject]: on Sept. 13, during the War of 1812,Francis Scott Key wrote what is now our National Anthem-"The Star Spangled Banner";" A Tale from Long Ago," by Warren Miller, which includes the retelling of a story by the priest, one of Geoffrey Chaucer's pilgrims from the "Canterbury Tales".
1944 Sept. 15
Script 238
[Subject]: "Eliam Finds a Little Lost Girl," by Edwin T. Randall, a story about a little girl who became lost during a flood; "What They Did When the Bus Broke Down," by Miriam E. Bixler, a story about a boy who went to a picnic in a bus that broke down.
1944 Sept. 18
Opening song: "The Elephant," by Grace Doorenbos
Script 239
[Subject]: "Maida Takes a Vacation," by Jane Livingston Porter, a story about an elephant;
"Good Morning," a verse by Aleanor H. Guthrie.
1944 Sept. 20
Script 240
[Subject]: "Forgetful Terence Brown," a funny poem by Harriette Wilbur; "New Shoes," a story by Marguerita Rudolph, about a little girl who needed a pair of shoes.
1944 Sept. 22
Script 241
[Subject]: "Viewpoints," a poem by Aileen Fisher, about boys and girls who live in different places; a story by Hilda K. Watkins about a boy named Jimmy who takes a back seat.
1944 Sept. 25
Script 242
[Subject]: A description of what it was like to attend an old fashioned school, followed by a story by Ann Roe Anderson called "The Go-Getter Boy," what a boy named Jimmy thought about school.
Puzzles in rhyme by Jean Ayer.
1944 Sept. 27
Script 243
[Subject]: "Milkweed Babies," a little play by Carol Kensington; "The Fairy Child," a story by Tommy Wadleton; a quiz on railroad vocabulary.
1944 Oct. 2
Script 245
[Subject]: Facts about the month of October. "Stinky," a story by Vincent McConnor, about a skunk.
1944 Oct. 4
Script 246
[Subject]: The rest of the story of Stinky, the skunk
1944 Oct. 6
Script 247
[Subject]: "The Wonderful Glasses," a story by Lois Wedel, about a boy who lived on a farm; "Gift," a poem by Hazel Harper Harris, about gifts without price.
1944 Oct. 9
Script 248
[Subject]:A story by Loretta Shaw and Christopher about a man who had a house and many cats before he got married; "The Sandman," a poem by Margaret Vandergrift.
[Song]: "Lullaby," words and music by Margaret K. Messick, a song about the sandman coming.
1944 Oct, 11
Script 249
[Subject]: Tomorrow is the anniversary of the discovery of America by Christopher Columbus.
"How Kassia Helped," by Elsa Gorham Baker, a story about how Little Sister helped Big Brother care for the goats.
1944 Oct. 13
Script 250
[Subject]: A puzzle in verse by Ann King. "The Shepherd Boy and His Sling," by L. Lamprey, retells the Bible story of a shepherd and his sling; a ghost story by Samuel Scoville, Jr.
1944 Oct. 16
Script 251
[Subject]: "Mr. Green and Mr. Blue," a story by Mildred Kelley Lichty; and puzzle jingles
1944 Oct. 18
Script 252
[Subject]: "In Donnie's Pocket," a story by Grayce Dodge White, about why a policeman went to school with Donnie
[Song]: Safety Song," by Jean Freeman
1944 Oct. 20
Script 253
[Subject]: "Benjamin," by Dorothy W. Baruch, a story about a dog; "The Puppy's in the Dairy," a poem by Ivy O. Eastwick.
1944 Oct. 23
Script 254
[Subject]: "Ghost and Burglar," a Halloween game by Penny Damon; "Jeremiah the Twenty-Seventh," a story by Rosalie Slocum; "Smelling Game," a game by Alan Dwight,
1944 Oct. 25
Script 255
[Subject]: "Jack-O'-Lantern," a poem by Solveig Paulson; "Halloween Verse," by 7-year-old Jimmy Henderson; another Halloween verse by 6-year-old Judy MacCorquodale; "The Crumpled Rose Leaf," a very old rhyming story retold by Edward Mylod; "Jeremiah Binks," a story about a black cat.
1944 Oct, 27
Script 256
[Song]: "Funny Walking," by Ada Richter and Ann King, a game to sing and play
[Subject]: "The Halloween Party," by Carolyn Haywood
1944 Oct. 30
Script 257
[Subject]: A tall Halloween story by Carolyn Forsyth; a poem about a good witch by Carol Kensington; "The Shagbark Tree," a poem by Eva Beard, about gathering nuts.
1944 Nov. 1
Script 258
[Subject]: Facts about the month of November. A story about the Pilgrims by Jean Ayer, telling events leading to the first Thanksgiving Day.
1944 Nov. 3
Script 259
[Subject]: "The Hands of the Clock," a poem about how to tell time; "The Fat Man's Secret," by Irma Simonton Black, about a little girl who learned a lesson from a fat man.
1944 Nov. 6
Script 260
[Subject]: Facts about Nov. 7. "Katie or Tommy?" by Catharine Campbell Lambeth, a story about a girl who kissed her elbow and turned into a boy.
1944 Nov. 8
Script 261
[Subject]: Poems by boys and girls who read the Jack and Jill magazine: Helen May Fletcher, Boyd Martin, Jo Ann Eason and a letter by Robert Borcherding. A story about being an artist, by Jeanne Bendick.
1944 Nov. 10
Script 262
[Subject]: Armistice Day will be tomorrow. "Micky, the Manager," by Jean Ayer, a story about a dog.
1944 Nov. 13 to 24
[Songs]: Thanksgiving Song," by May Van Dyke, and "Baby Mouse," by Ada Richter
Scripts 263 to 268
[Subject]: Notable events on Nov. 13, 14, 16, 17, 19, 21, 23. "Baba Yagah's Birthday," by Jeanie Miller, a story published as a serial, telling about a witch's birthday.
1944 Nov. 27
Script 269
[Subject]: "The White Horse," by Alice M. Dalgliesh, the story of a gentle horse. "What Happens to the Leaves," by W. Stephen Thomas, a story about the autumn leaves.
1944 Nov. 29
Script 270
[Subject]: A Thanksgiving story by Elinor Lennen. Games played in our country and in other countries: "Qua-Quallis," is an American Indian game; "Uno, Dos, Tres, Cuatro," is a Mexican game; a kind of tag is a Syrian game; a kind of blind man's bluff is an African game; twirling caps abound on sticks and playing "Chinnabeer," are Persian games; "Fish Eating His Tail," and "Cluck, Cluck" are Chinese games. "Gloomy Camel," by Grace Paul is a happy story about a camel.
1944 Dec. 1
Script 271
[Subject]: Facts about the month of December. A story about a pet turtle, by Roger Conant. "Words Hidden in Names," a word jingle game. "Little Clown Puppet," a poem by Carolyn Haywood
1944 Dec. 4 & 6
Scripts 272 & 273
[Song]: "The Snow Lady," by Maude Orita Wallace
[Subject}: A play in two parts: Winter the Giant," by Julia Lait Schutz
1944 Dec. 8
Script 274
[Subject]: "I'd Like to Be a Detective," by Jean Ayer. A story about reindeer by Grace E. Batchelder.
1944 Dec. 11
Script 275
[Subject]: "Changing Spot," by Helen Crow, a story about a spotted dog.
1944 Dec. 13
Script 276
[Subject]: "Christmas Starts on December First!" by Susanna Sigler.
1944 Dec. 15
Script 277
[Song]: Chime Song
[Subject]: "The Kitten's Christmas," by Julia Coleman. Jingles that tell how children in different countries celebrate Christmas: America, Netherlands, Denmark, Finland, England, Poland, Sweden, Spain, and Italy.
1944 Dec. 18
Script 278
[Subject]: "The Shortest Day in the Year," by Rowena Bennett
An alphabet poem giving toys for every letter
1944 Dec. 20 & 22
Script 279 & 280
[Song]: "Christmas Legend"
[Subject]: A Christmas surprise story
1944 Dec. 25
Script 281
[Subject]: "Snow in Georgia," by Gerald Chen Sieg
1944 Dec. 27
Script 282
[Song]: "The Angels' Song"
[Subject]: "Santa's Hat," by Barbara Farr Shinnock
"Christmas Brownie," a poem by Rowena Bennett
1944 Dec. 29
Script 283
[Subject]: "Signs of Winter," a poem by Vivian G. Gouled
"Christmas in the Cabin," by Margot Austin
1945 Jan. 1
Script 284
[Subject[: "Bumpy's Birthday," by Catherine E. Lynch
1945 Jan 3
Script 285
[Subject[: "Mr. Finnigin and Mr. Jones," by Eva Knox Evans
1945 Jan. 5
Script 286
[Song]: Elephant Song"
[Subject]: "Teabutter and the Black Hen," by Mickey Lee McMillan
1945 Jan. 8
Script 287
[Subject]: "The Trip of Drip," by Penelope W. Hyde
1945 Jan. 10-12
Scripts 288 & 289
[Song]: "Morning Song," a song by Catherine Allison Christie
[Subject]: "Chickie and Pengy," by Gwen Watkins
1945 Jan 15
Script 290
[Subject]: "An Old Riddle," plus four others
"A Doll Who Has Had Many Adventures," by Frances Margaret Fox
1945 Jan 17
Script 291
[Subject]: A jingle for Benjamin Franklin's birthday
An alphabet poem of rhymed couplets
"Surprising Things in a Schoolroom," by Julia Wolfe
1945 Jan. 19
Script 292
[Subject]: "Silver Bell," by Margot Austin
1945 Jan. 22
Script 293
[Song}: "Toy Train," music by Faith Chambers Wilson, words by Nona Keen Duffy
[Subject]: A New Year fiddle by Rosa Neil Morrill
"Teddy Tim Trades Birthdays," by Carolyn Forsyth
1945 JAN. 24
Script 294
[Subject]: A poem about an electric train, by Elizabeth Sawyer
"The Round White Cap," by Neil Harrison
1945 Jan. 26
Script 295
[Subject]: "Grandpa's Bear Story," by R. L. Hudson
"Tempe Wick," by Evelyn Cook
v. 28 Jack and Jill,
Vol.3, 1945 Jan-1945 June
Radio Council
Chicago Public Schools
1945 Jan. 31 & 1945 Feb. 2
Scripts 300 & 301
[Subject]: Explanation of Ground Hog Day
"Gaffer Gilpin's Goose and Gander," by Mabel Leigh Hunt
1945 Feb. 5
Script 298
Song: "Rub, Rub, Rub," words and music by Margaret Anderson
[Subject]: "Good Times in the City," by Rae Shippen Andrews
1945 Feb. 7
Script 299
[Subject]: "An Alphabet Puzzle," a jingle by Robin Palmer
A story telling why squirrels have no mittens, by John Y. Beaty
1945 Feb. 9
Script 300
[Subject]: A story about a snow storm in the country, by Blanche J. Dearborn
A story about a snow storm in the city, by Blanche J. Dearborn
1945 Feb. 14
Script 297
Song: "Valentine Song," words and music by May M. Hake
[Subject]: "Country Valentines," by Caroline Sherwin Bailey
1945 Feb. 23
Script 301
[Subject]: "The Snow Maiden," a Russian folk tale as retold by Rowena Bennett
1945 Feb. 26 & 28
Scripts 302 & 303
[Subject]: "First Names," a poem by Jean Campbell
"Jack or Jock," by Alice Geer Kelsey
1945 March 2
Script 304
[Subject]: A poem about the six working days, by Ivy O. Eastwick
"Miss Crow's Diamond," by Mabel Caroline
1945 March 5
Script 305
Song: "A Funny Pussycat," words and music by Ada Richter
"Cinnamon and Sugar," by Emma R. Smith
1945 March 7
Script 306
[Subject]: "Good-Bye Mr. Snow-Man," by Jane Livingston Smalley
Puzzle jingles by Robin Palmer
1945 March 9
Script 307
[Subject]: "Tommy and Teddy," by Frank Rosengren
1945 March 12 & 14
Scripts 308 & 309
Song: "First Robin," words and music by Jean Freeman
[Subject]: "Willie Wiggins, the Wonder Worker," by Marie Hillyer
1945 March 16
Script 310
[Subject]: A story telling why people plant peas on St. Patrick's Day
"First Picnic of the Year," by Gertrude Germond
1945 March 19 & 21
Scripts 311 & 312
[Subject]: "Calling the Crocus," a poem by Elsie Melchert Fowler
"Tractable Toby, by Gail and Eric
1945 March 26
Script 314
Song about an organ grinder by Ada Richter
[Subject]: Some puzzle jingles by Philip Gordon England
"The Bathrobe That Walked," by Charles T. Hadddow
1945 March 28
Song: "Baby Song," words and music by Dorothy W. Reilly
Script 315
[Subject]: How to care for Easter pets.
"Little Yellow Chick," by Letitia Scott
1945 March 30
Script 316
[Subject]: "Jack-in-the-Pulpit," a poem by Rowena Bennett
"Kitty Has Her Own Idea," by Anna Mary Wells
1945 April 2 & 4
Scripts 317 & 318
Song: "Easter Bells," by Owenitat Sanderlin and Margaret Perry
[Subject]: "Little Jonathan Brown," by Miriam E. Mason
1945 April 6
Script 319
[Subject]: "Bill Bunny's Birthday Present," by Ivy O. Eastwick
1945 April 9 & 11
Scripts 320 & 321
[Subject]: "The Green Bird," by Margaret Apelman
1945 April 13
Script 322
[Subject]: "Obliging," a poem by Irene U. Hartwell
"In a Jam," by Elizabeth D., S. Stewart
1945 April 16
Script 324
Song: "It Must Be Spring," words by Nona Keen Duffy, music by Faith Chambers Wilson
[Subject]: "Sher and Shim," by Faith Bradford
1945 April 18
Script 324
[Subject]: "Fairy Child," a poem by Ivy O. Eastwick
"Sniffy Takes a Trip," by Marjorie Thomas Payne
1945 April 20
Script 325
[Subject]: A poem about the flower called Wake Robin, written by Ivy O. Eastwick
"Jo-Ellen," by Margaret Ann Hubbard
1945 April 23, 25, & 27
Script 326
Song: "Come Aboard," words by Jeanne Tevis and music by Jean Freeman
[Subject]: "Whiskers," by Edith Janice Craine
A puzzle jingle
1945 April 30
Script 329
Song: "May Dance," by Zella May Werner
[Subject]: A poem about May Day
"Nest-Building Story," by Gordon Philip
1945 May 2
Script 330
[Subject]: Puzzle jingles about Arbor Day, written by Helen Baker Adams
A story about a boy who learned to pitch baseball
1945 May 4
Script 331
[Subject]: "The Vireos' Nest," a poem by Jessie Scott
A story telling how names are important, written by Glenn O. Blough
1945 May 7 & 9
Scripts 332 & 333
[Subject]: "Philura's Adventure," by Mildred Barnes Talmadge
1945 May 11
Script 334
Song: A folk song for Mothers' Day, adapted by Ada Richter
[Subject]: "The Bag of Gold," a Latin American fable retold by Frank Henius
"The Parrot and the Tortoise," a Latin American fable retold by Frank Henius
1945 May 15
Script 337
[Subject]: "Noggins’ Beauty Shop," by Raymond Fisher
One poem by Helen Springer and two poems by Harriet Schwarz
1945 May 14
Script 335
Song: "Come Join the Dance"
[Subject]: "Spring Duet," a poem by Rowena Bennett
"The Rescue," a Turkish story retold for American boys and girls by Alice Geer Kelsey
1945 May 16
Script 336
[Subject]: A story by Joan Ayer about a boy who wanted to be a carpenter
A puzzle jingle about tools by Robin Palmer
"Alan and Cynthia," by Blanche J. Dearborn
1945 May 21, 23, 25
Scripts 338, 339, 340
[Subject]: "Goodness Gracious, Miss Vincent," by E. Lane (a story told in three parts)
"Ten Little Doggies," a song with ten verses
1945 May 28
Script 341
[Subject]: "What the Moon Said to Julie," by Rose Fyleman
"The Man in the Moon," a true story by Glenn O. Blough
1945 May 30
Script 342
Song: "Who’ll Do This with Me?"
[Subject]: "I See the Lady," a rhyme by Lyn Tallman
"Rocking the Rope," a song by Lyn Tallman
"Sing Song," a song by Maude Dutton Lynch
Lieutenant Glenn O. Blough tells what a sailor’s life is like in the Navy
A poem about tiny automobiles by Aroline Beecher Leach
1945 June 1
Script 343
[Subject]: "Miss Vincent’s Fun Garden," by Dorothea Cooks
1945 June 4
Script 344
Song: "Dreamland," by Lena Ethel Buck
[Subject]: "Naughty Peter and Manda Panda," by Josephine Hartley Morris
"Supper for Seven," by Margaret A. J. Irvin
1945 June 6
Script 345
[Subject]: "The Three Puss Brothers," by Kathryn R. Heisenfelt
"Lost Brother," a poem by Ivy O. Eastwick
1945 June 11-13
Scripts 347, 348
Song: "Las Mananitas, a Little Morning Song," a Mexican folk song
[Subject]: An Ojibwa Indian story, "Adventure of Oo-Tay-Nung," written by Richard Morenus --a story in two parts
A poem by Mary Margaret Russell about a bear that was sick
1945 June 15
Script 349
[Subject]: A story by Rebecca Shapiro about some children who raised ducks to buy a pony
1945 June 18
Script 350
[Subject]: A poem by Rowena Bennett about bridges
A story by L. Lamprey about weaving
"I’d Like to Be a Cowboy," by Jean Ayer
1945 June 20, 22
Scripts 351, 352
[Subject]: A poem by Edith Gantt Duker about a tree house
"Polly Paste and Sammy Scissors Meet an Adventure," a story in two parts by Rowena Bennett
v.29 Languages in
Action, 1943 Feb.-1943 June
Station: WIND
Kilocycles: 560
Tuesdays 1:30-1:45 P.M.
Radio Council
Chicago Public Schools
Upper elementary
2nd semester 1942-1943
Lesson plan: Some things to listen for
Some things we might think about and do
Some books and stories to read
Date Title:
[Each program, except for Feb. 23 and May 25, includes narration on the topic, written by Marian Panko and broadcast on station WIND]
February 16 An International Family
February 23 The English Cousins
March 2 English for Americans
March 9 Our Expanding Vocabulary
March 16 Our French Relative
March 23 French-the Magic Key Among Languages
March 30 Spanish Moves into the New World
April 6 Spanish on the Job
April 13 So You'd Like to See South America
April 20 Meet Our Portuguese Neighbors
May 4 Italian for Musicians
May 11 German-the Tool Language of Scientists
May 18 Languages of Scandinavia
May 25 The Word in Russian
June 1 Chinese-the Tongue of 400 Million
June 8 Languages of Tomorrow
[entry blank]
School Broadcast Conference
Fourth Annual Utilization Awards and Citations
Sponsored by the Executive Committee
Morrison Hotel
228 North LaSalle Street
Chicago, Illinois
1943
Chicago Public Schools:
William H. Johnson, Superintendent of Schools
George F. Cassell, Assistant Superintendent of Schools
Leo G. Herdeg, Assistant Superintendent of Schools
George Jennings, Acting Director, Radio Council
v. 30 Languages in
Action, 1943 Oct.-1944 Jan.
Radio Council
Chicago Public Schools
Stations: WJJD 1160 kilocycles
WBEZ 42.5 megacycles
Tuesdays, 2:15-2:30 P.M.
Grades 7,8,9
First semester 1943-44
Handbook and scripts: Marian Panko
Lesson plan: Some things to listen for
Some things we might think about and do
Some books and stories to read
Date Broadcast Title
October 5 An International Family
October 19 English for Americans
October 26 Our Expanding Vocabulary
November 2 Our French Relative
November 9 Spanish Moves into the New World
November 16 Spanish on the Job
November 30 Meet Our Portuguese Speaking Neighbors, the Brazilians
December 7 Italian for Musicians
December 14 Christmas Around the World
January 4 The Word in Russian
January 11 Chinese-the Tongue of 450 Million
[entry blank]
School Broadcast Conference
Fourth Annual Utilization Awards and Citations
Sponsored by the Executive Committee
Seventh annual meeting-School Broadcast Conference
Morrison Hotel
1943
v. 31 Lady
Make-Believe, 1945 Feb.-1945 June
A Story Telling Program
Radio Council
Chicago Public Schools
Stations: WBEZ f.m. 42.5 mc
WIND f.m. 42.5 mc
Handbook: Elizabeth E. Marshall
Grades 3, 4, 5
Second semester 1944-1945
Date Program
Title
1. February 16 Little One Eye, Two Eyes, Three Eyes
2. February 23 Three Little Pigs
3. March 2 The Story of Fairyfoot
4. March 9 Little Red Riding Hood
5. March 16 Trade-INS
6. March 23 The Ugly Duckling
7. April 6 Aladdin or the Wonderful Lamp
8. April 13 Goldilocks and the Three Bears
9. April 20 The Pied Piper of Hamelin
10. May 4 The Elves and the Shoemaker
11. May 11 Anders' New Cap
12. May 18 Mr. Possum's Sick Spell
13. May 25 Flower Messengers
14. June Hansel and Gretel
15. June 8 The Constant Tin Soldier
Lesson plan: Word
study
Character lesson
Discussion
Creative expression
Supplementary Reading List
Programs 1-15
[entry blank]
School Broadcast Conference
Sixth Annual Utilization Awards and Citations
Sponsored by the Executive Committee
Morrison Hotel
228 North LaSalle Street
Oct. 22 and 23, 1945
Chicago Public Schools:
James B. McCahey, President
William H. Johnson, Superintendent
George F. Cassell, Assistant Superintendent
Don C. Rogers, Assistant Superintendent
George Jennings, Acting Director, Radio Council-WBEZ
v. 32 Know your Job,
Oct. 1938-April 1940
Scripts by Ken Ellington
What about That
Job? March, 1940
Scripts by Jean Hargraves Simpson
Radio Council
Chicago Public Schools
Program: Know Your Job
Date: Oct.-May, 1939
Scripts by Ken Ellington
Radio Council
Chicago Public Schools
Chicago Public School
Broadcast Handbook
Program: Know Your Job
Station: WBBM
High School Seniors
Radio Council Director: Harold W. Kent
Superintendent of Schools: William H. Johnson
Foreword
Program: Know Your Job
Station: WBBM
Frequency: 770 kilocycles
Date: 1938-1939
Grades: 9-12
Scripts: Ken Ellington
Research: Leland L. Medsker
Transportation Series
Date: Oct. 13-Nov. l7, 1938
Medical and Health
Series
Date: Dec. l, 1938-Jan. 5, 1939
Electrical Equipment
Series
Date: Jan. 21-Feb. 25, 1939
Mail Order Industry
Date: March 4,-Apr. 1, 1939
Occupational Broadcasts
Program: The Mail Order Industry and the Workers in It
Study aids: Supplementary aids for individual or
group study in connection with each broadcast.
Summary of significant points covered
Suggested bibliography and tours
Speakers
Summary chart
Chicago Board of Education
Wm. H. Johnson, Superintendent of Schools
Prepared by Department of Occupational Research
L. J. Schloerb, Director
1939
First broadcast
A general over-all view of the industry
Station: WBBM
Frequency: 770 kilocycles
Date: March 4, 1939
Time: 1:30 P.M.
Second and third broadcasts
Tracing an order through a mail order house to observe workers
Station: WBBM
Frequency: 770 kilocycles
Date: March 11-18, 1939
Time: 1:30 P.M.
Third and fourth broadcasts
Tracing an order through a mail order house to observe workers (cont'd)
Station: WBBM
Frequency: 770 kilocycles
Date: March 18-25, 1939
Time: 1:30 P.M.
Fifth broadcast
Workers indirectly related to order filling
Station: WBBM
Frequency: 770 kilocycles
Date: Apr. 1, 1939
Classes of Occupations
in the Mail Order Industry
Title: Predominately clerical workers
Occupation
Nature of work
Working conditions
Educational requirements
Physical and other requirements
Promotional opportunities
Title: Predominately manual or technical workers
Occupation
Nature of work
Working conditions
Educational requirements
Physical requirements
Promotional opportunities
Broadcast Handbook
Know Your Job
(Occupational Research)
Station: WBBM
Time: Thursdays, 3:45 P.M.
Prepared for high school seniors
The Radio Council
Harold W. Kent, Director
The Chicago Public Schools
William H. Johnson, Superintendent
Foreword
Know Your Job
Station: WBBM
Frequency: 770 kilocycles
Time: 1938-1939
Grades 9-12
Scripts: Ken Ellington, Virginia Moudry
Research: Leland L. Medsker
Transportation
Date: Oct. 13-Nov. 17, 1938
Medical and Health
Services
Date: Dec. 1, 1938-Jan. 5, 1939
Electrical Equipment
(To be covered in a later handbook.)
Occupational Broadcasts
Program: Some significant occupations in medical and
health service
Study aids: Supplementary
aids for individual or group study
Topics for study and discussion
Subjects for graphic representations
Possible visits and tours
Visual aids
Speakers
Bibliography
Prepared by Department of Occupational Research
L. J. Schloerb, Director
Chicago Board Education
William H. Johnson, Superintendent of Schools
1938
Title: Some significant occupations in medical and health service
Occupation: Nurse
Laboratory technician
X-Ray technician
Dietitian
Medical social service worker
Occupational therapist
Physical therapy technician
Medical records librarian
Hospital executive housekeeper
Hospital administrator
Broadcast Handbook
Know Your Job
(Occupational Research)
Time: Thursdays, 3:45 P.M.
Prepared for high school seniors
The Radio Council
Harold W. Kent, Director
Program: Know Your Job
Station: WBBM
Frequency: 770 kilocycles
Time: 1938-1939
Grades: 9-12
Scripts: Ken Ellington, Virginia Moudry
Research: Leland L. Medsker
Transportation
Oct. 13-Nov. 15, 1939
Medical Service
{To be covered in a later handbook.)
Electrical Equipment
(To be covered in a later handbook.)
Foreword
Occupational Broadcasts
Program: Field of Transportation
Study aids: Supplementary aids for individual or group study
Topics for study and discussion
Subjects for graphic representations
Possible tours and excursions
Visual aids
Speakers
Bibliography
Prepared by Department of Occupational Research
Director: L. J. Schloerb
Chicago Board of Education
Superintendent of Schools: Wm. H. Johnson
1938
Title: Some
occupations in railroad transportation
(As specified by one large road and indicative of general requirements)
Occupation: Fireman
Engineer
Brakeman
Conductor
Switchmen, yardmasters
Telegraphers, station agents, dispatchers
Chefs, cooks, waiters, etc.
Maintenance of equipment, mechanical department, apprentices & apprentice helpers
Maintenance of way gang & section men, foremen, roadmasters
Executive workers: officers; assistants; officials in traffic, claim, schedules, advertising, public relations, etc.
Clerical workers, all kinds of office workers
Professional workers: attorneys, physicians, nurses, engineers, chemists, draftsmen
Title: Some occupations in air transportation
Occupation: First officer, co-pilot,
Captain, pilot
Stewardess
Station employees, traffic representatives
Apprentice mechanics
Mechanic: Airplane, engine, hangar and field
Meteorologist
Radio operator
Title: Some occupations in local transportation
companies
Occupation: Chicago surface lines; trainmen: motormen and conductors
Elevated trainmen
Motor coach drivers
Maintenance of equipment workers
Maintenance of track & building workers
Executive workers
Professional workers
Clerical workers
Program title: Occupational Research and Radio Council of Chicago Public Schools
Station: WBBM
Date: Thursday, Oct. 13, 1938
Agenda: [First of a series of programs under the title "Know Your Job."] The first topic is TRANSPORTATION, including railroads, air travel, local and interstate bus travel and surface, elevated and subway transportation. Ken Ellington, WBBM's roving reporter tells the story of locomotives, preceded by Mr. Hutton, assistant manager of a railroad ticket office, who describes the work of selling tickets and the qualifications of persons applying for work in his department. Mr. Rogers, station master of one of Chicago's largest depots, describes the kind of work performed in his place of employment and the qualifications for the many types of jobs found there. [At the end of this discussion is the following: "Signature for Occupational Research Broadcasts on Transportation-to be recorded"]
Title: Know Your Job
Station: WBBM
Date: Thursday, Oct. 20, 1938
Agenda: [Air travel is the subject of today's program.] A high school student named Betty interviews an airline stewardess who describes her job and tells the qualifications for the job. A student named Bob interviews Captain Joe Bartles, a TWA pilot, who tells the duties and qualifications of a pilot. Captain John A. Casey, superintendent of the Chicago Municipal Airport, tells about the different departments inside of the building as well as advising what subjects a boy should study if he is interested in a job in transportation. Next week the topic for discussion will be local commercial transportation.
Title: Know Your Job
Station: WBBM
Date: Thursday, Oct. 27, 1938
Agenda: [Today's subject is local transportation:-- the elevated, surface and motor coach lines.] W. A. Hall, the superintendent of transportation for the Chicago Surface Lines, tells about the early days of street car transportation. C. C. Thorney, a representative of the Rapid Transit Company, tells about the early history of the Rapid Transit Company. B. J. Pepperman, representing the newer Chicago Motor Coach Company, says that there are 500 coaches in operation that carry about 156,000 passengers daily. The maintenance department to keep the buses, cars and trains in good repair employs 2,200 people, who need to be experienced workers and know their jobs well to be employed. The topic for next week will be interstate and transcontinental buses.
Title: Know Your Job
Station: WBBM
Date: Thursday, Nov. 3, 1938
Agenda: The roving
reporter reviews on electrical transcription
a visit to the National
Trailways Bus Depot on the northeast side of Chicago's Loop district. It is one of the two largest of the
approximately sixty intercity and inter-state bus lines entering Chicago. C. A. Tengblad, the superintendent of the
depot, explains the business of the bus lines, saying that it looks like the
long distance bus lines are a business with a good future. He describes qualifications of clerical
people, the largest group of employees.
The topic for next week will be the problem of freight.
Title: Know Your Job
Station: WBBM
Date: Thursday, Nov. 10, 1938
Agenda: This program deals specifically with freight and the methods employed in handling it by the various express agencies. Description of the Chicago Tunnel System as it contributes to the transportation of freight in the city and to and from the city. The Railway Express Agency handles more than 12,000 cars by switching lines between points within the district, pulls freight cars in the deep tunnel and handles air express at the municipal airport. Mr. Mercier, the announcer, interviews H. M. Gordy, assistant vice president in charge of traffic for one of the largest trucking companies in America. Mr. Gordy gives a detailed account of the work done by the tractor and trailer and local delivery trucks and the qualifications of the employees who do the work. A survey of the maintenance department and discussion of safety issues ends the discussion. A special manual augmenting the information presented on these broadcasts will be sent, on application, to Station WBBM, Chicago.
Title: Know Your Job
Station: WBBM
Date: Nov. 17, 1938
Agenda: This is the sixth and last in the series of programs on the subject of transportation. Ken Ellington, the roving reporter, has as his guests Harold Kent, director of the Radio Council, and Lester Schloerb, director of the Occupational Research Bureau of the Chicago Public Schools, as well as Lavinia Schwartz, educational director for Station WBBM. Yet to be discussed is water transportation, largely the reason for Chicago's growth: shipping facilities drew merchants and manufacturers to this area. The present tonnage of the inland water system is about two and one half million tons. Mr. Schloerb tells the qualifications for the various jobs in the many areas of the work in water transportation and summarizes current trends as well as predicts future trends in the transportation industry itself. Finally, Ken Ellington is briefed on his next assignment, which is to discover the background of medical and health services. A free manual of the scripts of these programs is available from WBBM Air Theatre, Wrigley Building, Chicago.
Title: Know Your Job
Station: WBBM
Date: Dec. 1, 1938
Series two
Medical and health
services
Medical social worker
Agenda: The second subject in the Know Your Job series is: the many phases of medical and health services and the need for trained workers in the field. Ken Ellington describes the workaday life of the medical social worker, a profession for which there is a rising need.
Occupational Research Program #3
March 18, 1938
Agenda: Discussion limited to equipment. Questions. Short bibliography
Occupational Research Program on banking
Station: WBBM
Date: Friday, March 25, 1938
Agenda: Today is the fourth program in the series of Occupational Research broadcasts. It is a story of banking, telling what goes on behind the scenes of a real bank as the needs of commerce and industry are served, what sort of person works in a bank, what he does and how important his job is to the community. Tom Clark, of Von Steuben High, interviews the head of the personnel department of a large bank. They review the history of banking, before discussing its functions.
Occupational Research Program #4
Station: WBBM
Date: March 25, 1938
Agenda: This program will present some fundamental facts about banking and the different kinds of jobs in banks. Questions.
Occupational Research
Title: Metallurgy
Station: WBBM
Date: Friday, April 1, 1938
Agenda: We are going to find out how it is possible to produce important advantages to modern civilization through the science of the treatment of metals. Ken Ellington's electrically transcribed visit to the South Chicago plant of the Carnegie Illinois Steel Company covers several company officials' stories of metallurgy at the factory. A visit to open hearth #2 provides a description of what metallurgy is all about. General superintendent of the South Chicago plant, B. M. Livezey, provides well-informed answers to questions about the properties of some of the more familiar metals, followed by a discussion of the history of these metals and what they can do. Explanation of what happens after metals come out of the blast furnace. Mr. Livesey tells what goes on in the metallurgist's laboratory. Then he outlines a few of the requirements for the high school boy who aspires to enter this field.
Occupational Research Broadcast on the Telephone Company
Station: WBBM
Date: Friday, April 8, 1938
Agenda: This program on the telephone industry will be a series of telephone calls. Mr. Schloerb of the Chicago Public Schools participates by reading over the phone his previously prepared history of the telephone, including the fact that in the City of Chicago and the adjoining metropolitan area there are about 1/16th of all the phones in the United States. Mr. Hall of the Illinois Bell Telephone Company participates in a telephone conversation by telling how the work is divided in his company. Mr. Hall asks Miss Lantz in the traffic department to explain the work of her department. Mr. Robertson in the plant department tells what sort of people they employ and what their jobs are.
Title: What About That Job?
Date: March, 1940
Scripts by Jean Hargraves Simpson
Contents:
March 25 Stenographic Field
March 26 Air Transportation
March 27 Office Appliance Machine Operation
March 28 Sales Work
March 29 Radio
Program: What About That Job?
Script: Stenographic field
Date: March 25, 1940
Station: WBBM
Time: 2:45-3:00 P.M.
Length of script: 15 minutes
Jean Hargrave Simpson
Radio Council
Chicago Public Schools
Script summary: A stenographer explains her duties, her qualifications for the job, and her training.
Discussion of trends in the field. "America the Beautiful" plays up to close.
Program: What About That Job!
Script: Air transportation
Date: March 26, 1940
Station: WBBM
Time: 2:45 P.M.
Length of script: 15 minutes
Jean Hargrave Simpson
Radio Council
Chicago Public Schools
Script summary: Bob Larken, transport pilot; Pete Barnes, airplane mechanic; Bill Jones, engine mechanic; and ? Towne, radio operator, are workers in the field of air transportation. Four high school students talk about the field and about jobs in the field. Mr. Schloerb, director of the Occupational Research Department of the Chicago Public Schools, draws some conclusions as to a few current trends in this field of work and the effect of such trends upon workers.
Program: What About That Job!
Script: Office Appliance Machine Operation #3
Date: March 27, 1940
Station: WBBM
Time: 2:45-3:00 P.M.
Length of script: 15 minutes
Jean Hargrave Simpson
Radio Council
Chicago Public Schools
Script summary: Demonstrations of some machines: card sorting, calculating, bookkeeping and billing. Four students talk about the operation of office machines, the jobs in the field and what that field includes. Mr. Schloerb, director of the occupational research department of the Chicago Public Schools, talks about new developments in office appliance machine operation and the latest information about qualifying for jobs in this area. We hear "America the Beautiful."
Program: What About That Job!
Script: Sales work $4
Date: March 28, 1940
Station: WBBM
Time: 2:45 P.M.
Length of script: 15 minutes
Jean Hargrave Simpson
Radio Council
Chicago Public Schools
Script summary: A skit telling how two Americans sold five tons of sleigh bells in Manila in the Philippines. Examples of selling in shops, garages, department stores and selling door to door. Discussion of what a "sales type" of person is and what the requirements of salesmanship are. Mr. Medsker of the Chicago Public Schools summarizes the trends for the future of sales work.
Program: What About That Job!
Script: Radio #5
Date: March 29, 1940
Station: WBBM
Time: 2;45-3:00 p.m.
Length of script: 15 minutes
Jean Hargrave Simpson
Radio Council
Chicago Public Schools
Script summary: Four students discuss jobs in the field a radio and their respective duties: radio technician, research engineer, assembly line worker. They discuss the qualities and training of the workers in these jobs. Mr. Medsker of the Chicago Public Schools discusses new developments in radio and how they will affect chances for employment. William H. Johnson, superintendent of schools, concludes the series of five broadcasts by assessing the importance of what has been covered.
v. 33 The Kangaroo
and Others Too
Editors: George Verdack, Donald Stuart, Emily Jurczak
Blockprints by members of the class
Steinmetz High School, Chicago
Edith E. Garis, instructor
Foreword by Elizabeth Wells Robertson, Director of art
228 North LaSalle
Chicago, Illinois
Introduction
Contents: Kangaroos-Antoinette Loik
Snake-Jerry DeLance
Rams-Gloria McHugh
Monkeys-Doris Dedic
Crane-John Seeder
Giraffes-Donald Stuart
Tiger-Rosalie Smid
Zebras-Emily Jurczak
Unicorn-George Verdack
Koala bears-Keith Mathies
Ape-Tony Pingatore
Flamingos-Patricia Davis
Oswald-George Verdack
This book reproduced by the silk screen process by the Poster Division, Illinois Art Project, Works Projects Administration, Chicago, Illinois.
v. 34 Lady
Make-Believe
First semester, 1944-45
Radio Council
Chicago Public Schools
Story-telling program
Fridays
Stations: WIND, 560 kc-1:30 to
WBEZ, fm 42.5 mc-1:45 P.M.
Grades 3, 4, 5
WBEZ frequency modulation-42.5 mc
Lady Make-Believe-Foreword
Schedule
Fridays
Objectives of the program series
Handbook by Elizabeth E. Marshall
September 22 Snow White and the Seven Dwarfs 1:30 P.M.
September 29 Georgie, the Little Rat Who Didn't 1:30 P.M.
October 6 The Blue Fox Who Cried 1:30 P.M.
October 13 Little Andy Little 1:30 P.M.
October 20 Hallowe'en in Animal Town 1:30 P.M.
October 27 Ferdinand's New Friends 1:30 P.M.
November 3 The Town Mouse and the Country Mouse 1:30 P.M.
November 10 The Sleeping Beauty 1:30 P.M.
November 17 Jericho Bob 1:30 P.M.
December 1 The Adventures of Tom Thumb 1:30 P.M.
December 8 The Little Tailor 1:30 P.M.
December 15 The Shiny Shovel 1:30 P.M.
January 5 Jack and the Beanstalk 1:30 P.M.
January 12 Hats for Horses 1:30 P.M.
Program: Lady Make Believe
[For each of the above programs]: Word study
Health lesson
Character lesson
Creative expression
Supplementary reading
Acting director for all programs: George Jennings
Announcers for various programs:
Joe Stone, Gilbert, Maas, Reeves, Glasner, Thorne, B. Perry, Jack Admyer, Berny Hallenby, Factor
Producers for various programs: Maas, Miller
Writers for various programs:
Betty Jo Bouska, Grannan, Grannan & Hamby, Bouska & Hamby, Ray, Hamby, King & Hamby, Bianco & Hamby
v. 35 Let the Artist
Speak
Pan-Americana Series
[Part one]
Teachers' Broadcast Handbook
Chicago Public Schools
Art Department and Radio Council
Foreword
Suggestions by:
Harold W. Kent-Director, Radio Council
Elizabeth Wells Robertson-Director of Art
Let the Artist Speak!
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Time: September 1941-January 1942
Grades: 6, 7, 8 and 9
Scripts: Mary Agnes Schroeder
Research and handbook: Elizabeth Marshall
all programs at 1:30 p.m.
Sept. 17 INTRODUCTION: Pan-America Speaks! Art as a Bridge of International Friendship
Sept. 24 ALASKA: Eskimo and Indian Arts of the Northwest Coast (Totem Poles, Masks, etc.)
Oct. 1 CANADA: Habitant Art from the Province of Quebec (The Hooked Rug, Homespun, etc.)
Oct. 8 INDIANS OF THE SOUTHWEST: Silversmithing and Other Crafts of the Navaho and Hopi Indians
Oct. 15 MEXICO: Mexican Mural Painting: the Frescoes of Diego Rivera
Oct. 22 MEXICO: Popular Arts, with Emphasis on Pottery and Toys
Oct. 29 MEXICO: Architecture, with Emphasis on Churches and Tile Work
Nov. 5 YUCATAN: The Maya Ruins at Chichenitza (Architecture and Sculpture)
Nov. 12 GUATEMALA: Native Crafts, with Emphasis on Costumes and Weaving
Nov. 26 GUATEMALA: Architecture of Antigua
Dec. 3 HONDURAS: Maya Sculpture from Copan
Dec. 10 COSTA RICA: Early American Gold Ornaments
Jan. 7 SALVADOR: A Ceramic Masterpiece from the Highland Maya Region
Jan. 14 NICARAGUA: Chorotegan Stoneware and Polychrome Pottery, the Metate and the Tripod
Jan. 21 PANAMA: Costumes of the San Blas (Needlework and Applique) and Pottery from Cocle, Panama LTAS-5
School Broadcast
Conference
Title: Second Annual Utilization Awards and Citations
Sponsor: Executive committee
Rules of the contest
Fifth annual meeting
School Broadcast Conference
Date: Dec. 3-4-5, 1941
Place: Congress Hotel
Chicago, Illinois
TAS-7
Entry blank
School Broadcast Conference
Second annual
Utilization Competition
Program: INTRODUCTION: Pan-America Speaks
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: Sept. 17, 1941
Time: 1:30 P.M.
Script outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
[Photo: "The Totem Pole"-In Lincoln Park at foot of Addison Street]
Program: ESKIMO AND INDIAN ARTS OF THE NORTHWEST COAST
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: Sept. 24, 1941
Time: 1:30 P.M.
Script outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
[Photo: "The Art of the Canadian Habitant"-Hooked rugs and bedspread coverlet of homespun made by Habitants of Quebec]
Program: THE ART OF THE CANADIAN HABITANT
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: Oct. 1, 1941
Time: 1:30 P.M.
Script outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
[Photo: "The Art of the Navaho Silversmith"-Jeweled ornaments with their turquoise insets are examples of Navaho skill in the working of metals]
Program: INDIAN ART OF THE SOUTHWEST
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: Oct. 8, 1941
Time: 1:30 P.M.
Script outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
[Photos: "Serape Type of Navaho Blanket Weaving"-Silk screen reproduction
"Hopi Design Motifs"-Conventionalized units of this kind offer fine material for design because of their originality, rhythmic line and fine spacing
"Mexican Mural Painting by Diego Rivera"-The "Festival of the Corn Harvest," a fresco painting by Rivera of the Fiestas, Ministry of Education Building, Mexico City]
Program: MEXICAN MURAL PAINTING
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: Oct. 15, 1941
Time: 1:30 P.M.
Script outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
[Photo: "Aztec Motifs"-The Aztec influence on Mexican art of all periods, even to the present time, has always been of vast interest to students of art]
Program: MEXICAN POPULAR ARTS
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: Oct. 22, 1941
Time: 1:30 P.M.
Script outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
[Photo: "Mexican Pottery"-Mexican majolica vase, Puebla make, 1820 and "A pair of vases in the form of dogs" Metepee pottery, 1880]
[Photo: "Mexican Architecture"-The Cathedral and the Sagrario Metropolitano of the City of Mexico, 1573-1797. The Cathedral is in the Spanish Renaissance style, while the adjoining Sagrario is an example of the Churrigueresque style]
Program: MEXICAN ARCHITECTURE
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: Oct. 29, 1941
Time: 1:30 P.M.
Script outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
[Photos: "Mexican Talavera Tiles"-Tiles of this type were used for the lavish architectural embellishment of Mexican interiors and exteriors. Tiled domes are especially characteristic of Mexican churches
"Architecture of Yucatan: the Mayan Ruins at Chichen Itza"-El Castillo, terraced limestone pyramid covering nearly one acre and "The Temple of the Warriors, pyramid sanctuary and colonnade"]
Program: YUCATAN; THE MAYA RUINS AT CHICHEN ITZA
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: Nov. 5, 1941
Time: 1:30 P.M.
Script outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
[Photo: "Native Crafts of Guatemala"-A Guatemalan Huipil (woman's blouse")]
Program: NATIVE CRAFTS OF GUATEMALA
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: Nov. 12, 1941
Time: 1:30 P.M.
Script outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Photo: "Architecture of Guatemala"-The ruined facade of the Church of Santa Cruz and that of La Merced, Antiqua, Guatemala]
Program: ARCHITECTURE OF ANTIGUA, GUATEMALA
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: Nov. 26, 1941
Time: 1:30 P.M.
Script outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
[Photo: "Elaborately Carved Maya Stela" and "Square Altar from the Mayan Intellectual Center at Copan, Honduras"]
Program: SCULPTURED MONUMENTS FROM COPAN, HONDURAS
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: Dec. 3, 1941
Time: 1:30 P.M.
Script outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Photo: "Motifs from Mayan Decoration"-Glyphs that are used extensively in Mayan sculpture and architectural decoration
Program: EARLY AMERICAN GOLD ORNAMENTS FROM COSTA RICA
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: Dec. 10, 1941
Time: 1:30 P.M.
Script outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Photo: "Pre-Columbian Ornaments in Gold from Costa Rica"-Frog figures in gold indicate the high degree of perfection in the goldsmith's art of prehistoric times]
Program: A CERAMIC MASTERPIECE FROM SALVADOR
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: Jan. 7, 1942
Time: 1:30 P.M.
Script outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
[Photo: "Ceramic Masterpiece from Salvador"]
Program: CHOROTEGAN POTTERY AND STONEWARE FROM NICARAGUA
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: Jan. 14, 1942
Time: 1:30 P.M.
Script outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Photo: "Chorotega Stone Ware and Pottery from Nicaragua"-The Metate or mealing stone is an example of the aboriginal adaptation of art to objects of everyday use. The polychrome pottery tripod with its animal supports is another example of the skill of the ancient potter's art]
Program: NEEDLEWORK AND POTTERY FROM PANAMA
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: Jan. 21, 1942
Time: 1:30 P.M.
Script outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Photos: "Panamanian Pottery"-This remarkable pottery from the province of Cocle, Panama, indicates a very high state of perfection in ceramic art]
"Costumes of the San Blas Indians, Panama"-These characteristic and striking costumes are known for their beautiful designs, stunning combinations of vivid colors and careful needlework]
SPECIAL LECTURES
Lecture No. 1:
Location: Field Museum Lecture Hall
Date: Dept. 25, 1941
Time: 2:00 P.M.-All districts
Title: "Hunters and Fishers of the North Lands" (Eskimos and Northwest Coast Indians)
Lecture No. 2
Location: Field Museum Lecture Hall
Date: Oct. 9, 1941
Time: 2:00 P.M.
Title: "Farmers, Shepherds and Acorn-eaters of the West Lands" (Indians of the West and Southwest)
Lecture No. 3
Location: Art Institute Club Room
Date: Oct. 23, 1941
Time: 2:00 P.M.-All districts
Title: "Mexican Art"
Lecture No. 4
Location: Field Museum Lecture Hall
Date: Jan. 22, 1942
Time: 2:00 P.M.-All districts
Title: "Craftsmen and Pyramid Builders of Middle America" (Mexico, Guatemala, Honduras, Costa Rica, Salvador, Nicaragua and Panama)
v. 36 Let the Artist
Speak
Pan-American Series
Part 2
Teachers' Broadcast Handbook
Chicago Public Schools
Art Department and Radio Council
Excerpt from an address delivered at Columbia University: "Pan Americanism"
Portrait: Franklin Delano Roosevelt-Thirty-second President of the United States
Title of series: The Art of South America and the Island Republics
Date: Feb.-June, 1942
Grades: 6, 7, 8 and 9
Research and handbook: Elizabeth E. Marshall, Department of Art
Scripts: Mary Agnes Schroeder, Radio Council
Chicago Public Schools: William H. Johnson, Superintendent of Schools; George F. Cassell, Assistant Superintendent of Schools; Leo G. Herdeg, Assistant Superintendent of Schools;
Harold W. Kent, Radio Council; Elizabeth W. Robertson, Director of Department of Art
Broadcast objectives
Foreword
Suggestions
Special reference materials
Series agenda:
Time: 1:30 P.M.
Feb. 18 COLUMBIA, ECUADOR, PERU-Pre-Columbian gold: Chibcha, Quimbaya & Inca metal crafts
Feb. 25 ECUADOR, PERU, BOLIVIA-The use of nature materials in the arts & crafts of the Indians of the eastern base of the Andes
Mar. 4 PERU-Peruvian pottery & lacquer wares: Nazea, Chimu and Inca cultures
Mar. 11 PERU-Textile arts of ancient Peru and their modern adaptations
Mar. 18 BOLIVIA-Marina Nunez del Prado, contemporary Bolivian sculptress
Mar. 25 BOLIVIA-The art of caricature and its celebrated exponent, Antonio Sotomayor
Apr. 1 CHILE-Native carvings in wood and bono: "Christ of the Andes" (Chile-Argentina) & "Christ the Redeemer" (Brazil), symbols of international peace
Apr. 8 ARGENTINA-Cesareo Bernaldo de Quiros, painter of gaucho life, gaucho art (saddlery)-South American silver
Apr. 15 ARGENTINA, BOLIVIA, PARAGUAY-Dress and personal ornaments of the tribes of the Gran Chaco
Apr. 22 ARGENTINA, PARAGUAY-Household equipment of the tribes of the Gran Chaco
May 6 BRAZIL-Colonial churches of Brazil: the architecture & sculpture of "O Aleijadinho," the Little Cripple of the State of Minas Geraos
May 13 BRAZIL-Portinari of Brazil, modern painter of Brazilian life and foremost interpreter of the Negro of the Americas
May 20 BRAZIL, COLOMBIA, VENEZUELA-Religious & ceremonial life, hunting & warfare in the Amazon and Orinoco basins
May 27 VENEZUELA, URUGUAY-Equestrian statues of South American heroes
June 3 THE ISLAND REPUBLICS-Caribbean art & the importance of the exchange exhibition: Art, the ambassador of international understanding and goodwill
June 10 WASHINGTON, D.C.-The Pan American Union Building, a temple dedicated to Latin American friendship
Program: Pre-Columbian Gold from Colombia, Ecuador and
Peru
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: Feb. 18, 1942
Time: 1:30 P.M.
Program outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Photos: "Pre-Columbian Gold Ornaments from Colombia and Peru"-A plaque of thin gold with jaguar figure and bracelets of gold and silver, one in the wire technique
"Decorated Gourd Container from Ecuador"-The gourd is richly decorated with figures of humans, birds and animals, as well as flowers and other forms of vegetation
Program: The Use of Nature Materials in the Arts and
Crafts of the Indians of the Eastern Base of the Andes
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: Feb. 25, 1942
Time: 1:30 P.M.
Program outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Photos: "Bark Cloth from Cochabamba, Bolivia"-Bark cloth is manufactured by practically all the tribes of the Amazon drainage basin up to the slopes of the Andes where woven cloth takes its place.
"Ceremonial Costumes of the Indians of the Eastern Base of the Andes"-Dance skirt of bark cloth with designs made of hollow bird bones, pieces of shell, dark seeds, monkey teeth and feathers (Jivaro-Maranon River, Peru and Ecuador); Zaparo ceremonial headdress with ornamentation of pieces of shell and feathers on a framework of human hair (from the Maranon River, Peru and Ecuador); breast ornament with pattern made of bits of shell cut to geometric shapes and fringed with monkey and carnivore teeth, bird bone, seeds and feathers on a backing of bark cloth (Zaparo, Peru).
"Natives"-A pastel study by Pedro Leon D. of Ecuador
"Village Scene"-By Rafael Ramon Gonzalez, contemporary Venezuelan artist
Program: Peruvian Pottery and Lacquer Ware-Nazca, Chimu & Inca Cultures
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: March 4, 1942
Time: 1:30 P.M.
Program outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Photos: Peruvian Pottery, Early Nazca Culture-The Nazca type of pottery is characterized by its rich, harmonious combinations of color, beauty of proportion and a lively and imaginative sense of design.
Portrait Jar, Early Chimu Culture, Peru-A beautifully modeled vase of red clay from the Truxillo region of the Peruvian coast.
Lacquered Wooden Vessel from Peru-Vessels of this type were made by the Indians of Peru at about the time of the Spanish conquest of 1532.
Peruvian Portrait Jar, Early Chimu Culture-Humorous portraiture in pottery is this water jar from the north coast or Peru.
Program: The Textile Arts of Ancient Peru & Their
Modest Adaptations
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: March 11, 1942
Time: 1:30 P.M.
Program outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Photos: Peruvian Design Motifs-Characteristic bird and fish patterns from potteries and weavings of old Peru
Peruvian Textile-A cotton warp Vicuna weft Poncho from Pachacamac
Program: Marina Nunez del Prado, Contemporary
Bolivian Sculptress
Station: WIND
Frequency; 560 kilocycles
Date: March 16, 1942
Time: 1:30 P.M.
Program outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Photos: Marina Nunez del Prado, Celebrated Bolivian Sculptress, at work-The artist works at two figures of her wood carving: "Dance of the Condors," an Aymara Indian ritual dance dating from the Tihuanbacu culture
Aymarah-A splendid study of a Bolivian Indian
Program: The Art of Caricature and Its Celebrated Bolivian Exponent Antonio Sotomayor
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: March 25, 1942
Time: 1:30 P.M.
Program outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Photos: Caricatures by the Talented Young Bolivian Artist, Antonio Sotomayor: Alfred Lunt and Lynn Fontanne, Diego Rivera, Dorothy Thompson, Carmen Miranda
Carmen Miranda-A caricature study of the popular Brazilian
Program: Chilean Native Carvings in Wood and
Bone: "Christ of the Andes"
(Chile-Argentine) & "Christ the Redeemer" (Brazil), symbols of
international peace
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: April 1, 1942
Time: 1:30 P.M.
Program outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Photos: Carvings in Wood and Bone from Chile-Two small trays with human figures and jaguar heads in relief carving serving as handles and the carved stem ornamented with the figure of a bat may be included among the finest examples of wood carving
Two Views of the "Christ of the Andes" At Mendoza between Chile and Argentina
The Statue of Christ the Redeemer
Program: Cesareo Bernaldo de Quiros, Argentine Painter
of Gaucho Life, Gaucho Art and South American Silver
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: April 8, 1942
Time: 1:30 P.M.
Program outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Photos: Two paintings by the Celebrated Painter of the Argentine Gaucho, Senor Don Cesreo Bernaldo de Quiros: "El Hombre de los Arreos" and "El Pialador"
Gaucho Art from the Argentine-A gaucho's saddle and stirrup
Gaucho Art from the Argentine-This silver spur is a choice example of South American silver work in its clear-cut pattern, sharp outline and restraint of ornamental detail
South American Silver-Pins used by women of the Andes to fasten their shawls, a silver-mounted gourd and bombilla for drinking mate, and a lady's stirrup
Program: Dress and Personal Ornaments of the Tribes
of the Gran Chaco: North Argentina,
Bolivia and Paraguay
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date" April 15, 1942
Time: 1:30 P.M.
Program outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Photos: Dress and Personal Ornaments--Tribes of the Gran Chaco: necklaces, woven head bands, woven belts, ornaments with snail shells, buttons or feathers
Feather Ornaments, Tribes of the Gran Chaco: ear ornament, feather waist band, anklet
Program: Household Equipment of the Tribes of the
Gran Chaco: North Argentina, Bolivia and
Paraguay
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: April 22, 1942
Time: 1:30 P.M.
Program outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Photos: Knitted and Woven Goods, Tribes of the Gran Chaco: Woven fly used to brush away in sects, knitted bag of vegetable fiber, carrying net used in place of baskets
Decorated Gourd Containers, Paraguay-Craftsmanship of the Chaco tribes is shown in their gourd carving as well as their basketry and pottery
Kaduveo Earthenware Vessels, North Paraguay-These plates and water jar are examples of the type of pottery produced in the northern part of the Gran Chaco
Program: Colonial Churches of Brazil: Architecture and Sculpture of "O Aleijadinho"
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: May 6, 1942
Time: 1:30 P.M.
Program outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Photos: Church of "Bom Jesus de Matozinhos," Congonhas Do Campo (State of Minas Geraes, Brazil)-Built in 1757, this church is especially famed for its Statues of the Prophets
Church of Sao Francisco de Assis, Sao Joao d'El Rey (State of Minas Geraes, Brazil)
Entrance to the Church of Sao Francisco de Assis, Sao Joao d'El Rey (State of Minas Geraes, Brazil)
Program: Portinari of Brazil: Contemporary Painter of Frazilian Life &
Foremost Interpreter of the Negro of the Americas
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: May 13, 1942
Time" 1:30 P.M.
Program outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Photos: Coffee Carriers
Program: Religious and Ceremonial Life, Hunting and
Warfare in the Amazon and Orinoco Basins (Brazil, Colombia, Venezuela)
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: May 20, 1942
Time: 1:30 P.M.
Program outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Photos: Dance Mask and Rattle Gourd from the Northwest Amazon Basin, Brazil-Colombian Boundary-Representative of the religious and ceremonial life of this region are the dance mask and the medicine man's rattle gourd
From the Upper Amazon and the Orinoco Basin Come These Implements of Hunting and Warfare, Religious and Ceremonial Life-Dance drum and dance stave, Yaviteri war club, pan pipes
Basketry of the Amazon Basin, Central Brazil-Brush for household use made of palm tree fronds with twilled weave handle decor, rain shield, a protection against severe downpours of the tropics, cassava strainer used for straining and sifting cassava
Program: Equestrian Statues of South American Heroes: Venezuela and Uruguay
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: My 27, 1942
Time: 1:30 P.M.
Program outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Photos: Two Views of the Magnificent Equestrian Statue Erected to the Glory of Simon Bolivar in the Plaza Bolivar at Caracas, Venezuela
Equestrian Statues of Uruguay: Monument to the Gaucho, Monument to Jose Artigas, Monument to General Juan A. Lavalleja
Program: Art of the Island Republics: The Exchange Exhibition, Ambassador of
International Goodwill
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: June 3, 1942
Time: l:30 P.M.
Program outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Photos: Cuban Festival, Habana: A Water Color Study by Martha Mostabro, Edad, 15 Anos--Escuela 26, Escuelas Publicas de la Republica de Cuba
At the Market, by Jorge O. Morel of the Dominican Republic
Voodoo Quartet, a woodcut by Petion Savain of Haiti
Uruguayan Woodcuts: "Carnival Scene," by Hector Ragni of Uruguay; "Unloading," by Guillermo Rodriguez of Uruguay
Program: The Pan American Union Building at
Washington, D.C., a Temple Dedicated to Latin American Friendship
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: June 10, 1942
Time: 1:30 P.M.
Program outline: Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Photos: Cordell Hull, Secretary of State of the United States and Chairman of the Governing Board of the Pan American Union
The Pan American Building at Washington, D. C., Home of the Pan American Union, the International Organization of the Twenty-one American Republics
Xochipilli, the Aztect God of Flowers, in the Garden of the Pan American Union, Washington, D. C.
Henry A. Wallace, Vice-President of the United States whose interest in Pan American relations is well known
Special Supplementary Lectures
Lecture No. 1
Art Institute
Feb. 9, 1942
2:00 P.M.
"Spanish & Portuguese Major & Minor Arts-Their
Heritage to Latin American Art"
Lecture No. 2
Field Museum
April 2, 1942
2:00 P.M.
"Archaeology &Ethnology of the Mountain Countries in South America"
Lecture No. 3
Field Museum
April 23, 1942
2:00 P.M.
"Use of Nature Materials in the Arts & Crafts of the South American & Island Republics"
Lecture No. 4
Field Museum
May 21, 1942
2:00 P.M.
"Indians of the Tropical Forests of South America"
The Americas at a Glance
A Pan American Reference Chart
Life Zones of Tropical America
Field Museum Exhibits
Marine Life-Lakes, Rivers & Seas of South Ameriuca and the Island Republics
The Shedd Aquarium Collections
Flowering Plants of South America
Garfield Park Conservatory
Plant Life of South America
Field Museum Exhibits
Philatelic Supplement: Stamp issues of the South American and Island Republic, selected for their depiction of subject matter relative to this series
Glossary of Special Terms
v. 37 Let the Artist
Speak, Feb. 1940-June 1940
Radio Council
Chicago Public Schools
Teacher's Broadcast Handbook
Art Department and Radio Council
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Grades: 7, 8 and 9
Scripts: Mary Agnes Schroeder
Research: Jane Palezynski
Handbook: Ann Gottschalk and
Jane Palczynski
Superintendent of Schools: William H. Johnson
Assistant Superintendent of Schools: Minnie E. Fallon
Director of Art: Elizabeth W. Robertson
Director, Radio Council: Harold W. Kent
Special Lectures
Art Institute-Fullerton Hall
2:00 P.M.-All Districts
Each ticket will admit two from the
__________School, District__________
Lecture #1
February 29, 1940
"El Greco
Lecture #2
March 28, 1940
"Rembrandt"
Lecture #3
April 25, 1940
"Degas"
`
Lecture #4
May 23, 1940
"Picasso"
The Immortal
Leonardo, (1452-1519)
Date: February 14, 1940
Time: 1:30 P.M.
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, gallery visits
The Gentle Raphael,
(1485-1520)
Date: February 21, 1940
Time: 1:30 P.M.
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, gallery visits
Durer the Deliverer,
(1471-1528
Date: February 28, 1940
Time: 1:30 P.M.
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression
El Greco the
Elemental, (1541-1614)
Date: March 6, 1940
Time: 1:30 P.M.
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression
The Robust Rubens,
(1577-1640)
Date: March 13, 1940
Time: 1:30 P.M.
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression
Rembrandt and
Resurrection, (1606-1669)
Date: March 20, 1940
Time: 1:30 P.M.
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, gallery visits
Corot, Cascade in
Color, (1796-1875)
Date: March 27, 1940
Time: 1:30 P.M.
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, gallery visits
The Militant Millet,
(1814-1875)
Date: April 3, 1940
Time: 1:30 P.M.
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression
The Turbulent Turner,
(1775-1851)
Date: April 10, 1940
Time: 1:30 P.M.
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression
Monet, Invitation to
Impressionism, (1840-1926)
Date: April 17, 1940
Time: 1:30 P.M.
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, gallery visits
The Dour Degas,
(1834-1917)
Date: April 24, 1940
Time: 1:30 P.M.
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, gallery visits
Renoir, Rhythm for
Reaction, (1841-1919)
Date: May 8, 1940
Time: 1:30 P.M.
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, gallery visits
Cezanne, Curiosity
and Creation, (1839-1906)
Date: May 15, 1940
Time: 1:30 P.M.
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, gallery visits
Van Gogh, the
Victorious Vincent, (1853-1890)
Date: May 22, 1940
Time: 1:30 P.M.
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, gallery visits
Matisse, Material for
Melody, (1869- )
Date: May 29, 1940
Time: 1:30 P.M.
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, gallery visits
Picasso, Perception
and Revolution, (1881- )
Date: June 5, 1940
Time: 1:30 P.M.
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, gallery visits
Resume
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: June 12, 1940
Time: 1:30 P.M.
Things of Beauty: [A resume of the broadcasts]
Program: Let the Artist Speak!: "From the lips of the master himself comes the deathless message of the courageous search for beauty."
Script: The Immortal Leonardo
Date: February 14, 1940
Time: 1:30 P.M.
Station: WIND
Length of Script: 15 minutes
Characters: Leonardo, Astro, Cesare, Raphael,. Narrator, Giocondo
Program: Let the Artist Speak! "From the lips of the master himself comes the deathless message of the courageous search for beauty."
Script: The Gentle Raphael
Date: February 21, 1940
Time: 1:30 P.M.
Station: WIND
Length of Script: 15 minutes
Characters: Narrator, Doctor, Signora, Father, Raphael, Perugino, Leonardo, Bimba, Durer
Program: Let the Artist Speak! "From the lips of the master himself comes the deathless message of the courageous search for beauty."
Script: Durer the Deliverer
Date: February 28, 1940
Time: 1:30 P.M.
Station: WIND
Length of Script: 15 minutes
Characters: Agnes, Durer, Straussman, Hansel, Narrator
Program: Let the Artist Speak! "From the lips of the master himself comes the deathless message of the courageous search for beauty."
Script: El Greco the Elemental
Date: March 6, 1940
Time: 1:30 P.M.
Station: WIND
Length of Script: 15 minutes
Characters: Narrator, Greco, Boy, Carlo, Adriana Voice I, Voice II
Program: Let the Artist Speak! "From the lips of the master himself comes the deathless message of the courageous search for beauty."
Script: The Robust Rubens
Date: March 13, 1940
Time: 1:30 P.M.
Station: WIND
Length of Script: 15 minutes
Characters: Narrator, Father, Doctor, Sara, Jeff, Teacher, Rubens, Clerk, Rembrandt
Program: Let the Artist Speak! "From the lips of the master himself comes the deathless message of the courageous search for beauty."
Script: Rembrandt and the Resurrection
Date: March 20, 1940
Time: 1:30 P.M.
Station: WIND
Length of Script: 15 minutes
Characters: Narrator, Captain, Rembrandt, Saskia, Marek, Hendrickje, Voice I, Voice II, Woman I, Woman II, Auctioneer, Titus, Corot
Program: Let the Artist Speak! "From the lips of the master himself comes the deathless message of the courageous search for beauty."
Script: Corot, Cascade in Color
Date: March 27, 1940
Time: 1:30 P.M.
Station: WIND
Length of Script: 15 minutes
Characters: Narrator, Jean, Father, Michelo, Martin, Corot, Girl, Man, Chancelier, Millet
Program: Let the Artist Speak! "From the lips of the master himself comes the deathless message of the courageous search for beauty."
Script: The Militant Millet
Date: April 3, 1940
Time: 11:30 P.M.
Station: WIND
Length of Script: 15 minutes
Characters: Narrator, Delaroche, Voice I-II-III, Millet, Jean, Buyer, American Turner
Program: Let the Artist Speak! "From the lips of the master himself comes the deathless message of the courageous search for beauty."
Script: The Turbulent Turner
Date: April 10, 1940
Time: 1:30 P.M.
Station: WIND
Length of Script: 15 minutes
Characters: Narrator, Turner (boy of ten), Turner (man), Father, Tutor, Italian Nobleman, Sea Captain, Fishing Schooner Master
Program: Let the Artist Speak! "From the lips of the master himself comes the deathless message
of the courageous search for beauty."
Script: Monet, Invitation to Impressionism
Date: April 17, 1940
Time: 1:30 P.M.
Station: WIND
Length of Script: 15 minutes
Characters: Narrator, Man, Captain, Dilettante, DuCharme, Marechal, Woman, Monet, Durandkl, Reporter, Degas
Program: Let the Artist Speak! "From the lips of the master himself comes the deathless message of the courageous search for beauty."
Script: The Dour Degas
Date: April 24, 1940
Time: 1:30 P.M.
Station: WIND
Length of Script: 15 minutes
Characters: Man, Legrand, Degas, Mimi, Marie, Paulette, Renoir, Girl
Program: Let the Artist Speak! "From the lips of the master himself comes the deathless message of the courageous search for beauty."
Script: Renoir, Rhythm for Reaction
Date: May 8, 1940
Time: 1:30 P.M.
Station: WIND
Length of Script: 15 minutes
Characters: Renoir, Mere L., Bouche, Degas, Monet, Wagner, Cezanne
Program: Let the Artist Speak! "From the lips of the master himself comes the deathless message
of the courageous search for beauty."
Script: Cezanne, Curiosity and Creation
Date: May 15, 1940
Time: To be announced
Station: WIND
Length of Script: 15 minutes
Characters: Narrator, Professor, Marquand, Michel, Constantin, Cezanne, Madame C., Ste. Touche, Van Gogh
Program: Let the Artist Speak! "From the lips of the master himself comes the deathless message of the courageous search for beauty."
Script: The Victorious Vincent
Date: May 22, 1940
Time: To be announced
Station: WIND
Length of Script: 15 minutes
Characters: Narrator, Vincent, Theo, Woman, Man, Child, Roulin
Program: Let the Artist Speak! "From the lips of the master himself comes the deathless message
of the courageous search for beauty."
Script: Matisse, Material for Melody
Date: May 29, 1940
Time: To be announced
Station: WIND
Length of Script: 15 minutes
Characters: Guard, Pierre, Miss Courday, Crowd, Boys, M. Matisse, Celeste, Helene, Odalisque
[A poem/jingle written by Marjorie Christiansen,
Armstrong School
6B-303
April 19, 1940]
[The poem "Radio Art Appreciation" expresses appreciation for the Let the Artist Speak series of programs.]
Program: Let the Artist Speak! "From the lips of the master himself comes the deathless message
of courageous search for beauty."
Script: Picasso, Perception and Revolution
Date: June 5, 1940
Time: To be announced
Length of Script: 15 minutes
Characters: Narrator, Rembrandt, Degas, Raphael, Durer, Turner, Millet, El Greco, Rubens, Cezanne, Van Gogh, Picasso
Program: Let the Artist Speak! [Conclusion]
Script: Things of Beauty
Date: June 12, 1940
Time: To be announced
Station: WIND
Length of Script: 15 minutes
Characters: Narrator, Leonardo, Cesare, Greco, Marek, Rembrandt, Cezanne, Madame Cezanne, Boy, Voice I, Voice II
[This script summarizes the messages of the artists covered in "Let the Artist Speak" and the benefits rendered to the students who listened to the programs.]
v. 38 Let the Artist
Speak, Sept. 1940-Feb. 1941
Teacher's Broadcast Handbook
Chicago Public Schools
Art Department and Radio Council
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: Sept. 1940-Feb. 1941
Time: 1:30 P.M.
Grades: 7, 8 and 9
Scripts: Mary Agnes Schroeder
Research: Rose Marie Somme and Florence Beck
Superintendent of Schools: William H. Johnson
Assistant Superintendent of Schools: Minnie E. Fallon
Director of Art: Elizabeth W. Robertson
Director, Radio Council: Harold W. Kent
Script: Winslow Homer-"Home Is the
Sailor"
Date: Sept. 18, 1940
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, gallery visits
Script: Mary Cassatt- 'Pioneer '
Date: Sept. 25, 1940
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, gallery visits
Script: Harry Watrous-'Medieval Melody''
Date: Oct. 2, 1940
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression
Script: Rockwell Kent-''a Study in Rugged Individualism''
Date: Oct. 9, 1940
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, gallery visits
Script: Emil Holzhauer-''Land of Heart's Desire''
Date: Oct. 16, 1940
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, Creative expression
Script: Russell Cowles --''Prairies in Pekin''
Date: Oct. 23, 1940
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression
Script: Thomas Benton-''An 'Arkansas Traveler' '
Date: Oct. 30, 1940
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression
Script: Grant Wood-"A Credo for Americans '
Date: Nov. 6, 1940
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, gallery visits
Script: Nicolai Cikovsky-''Immigrant Anthem''
Date: Nov. 13, 1940
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, gallery visits
Script: Ernest Fiene-''Nocturne in Steel''
Date: Nov. 27, 1940
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression
Script: John Stuart Curry, Terror-''Tornadoes and Triumph''
Date: Dec. 4, 1940
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression
Script: John S. De Martelly-''Make Hay''
Date: Dec. 11, 1940
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion creative expression
Script: Edward Millman-''Epic for an Epoch''
Date: Jan. 8, 1941
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression
Script: Millard Sheets-''Success Story''
Date: Jan. 15, 1941
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, gallery visits
Script: Star Spangled Palettes, a Resume
Date: Jan. 22, 1941
[Contents of program to be announced]
Special Lectures
Art Institute-Fullerton Hall
2 P.M.-All Districts
Each ticket will admit two from the
__________School, District__________
Lecture #1
September 19, 1940
"Winslow Homer"
Lecture #2
October 17, 1940
"Emil Holzhauer"
Lecture #3
November 28, 1940
"Nicolai Cikovsky"
Lecture #4
December 12, 1940
"John S. De Martelly"
Lecture #5
January 16, 1941
"Millard Sheets"
Script: Winslow Homer-Home Is the Sailor"
Date: Sept. 18, 1940
Characters: Captain H., Mate, Teacher, Winslow, as a boy, Principal, Narrator, Winslow, as a man
Script: Mary Cassatt-"Pioneer"
Date: Sept. 25, 1940
Characters: Mary, Father, Degas, Hostess, Madame, Caroline
Script: Harry Watrous-"Medieval Melody"
Date: Oct. 2, 1940
Characters: Narrator, Harry, Tad, Watrous, Sommers
Script: Rockwell Kent-"A Study in Rugged Individualism"
Date: Oct. 9, 1940
Characters: Narrator, Thayer, Rockwell Kent, Typical Yankee, Olson, Boy about 9
Script: Emil Holzhauer-"Land of Heart's Desire"
Date: Oct. 16, 1940
Characters: Woman, Henry, Karl, Emil, Holzhauer
Script: Russell Cowles-"Prairies in
Pekin"
Date: Oct. 23, 1940
Characters: Voice, Narrator, Frenchman, Cowles, Ling, Mother, Father, Benton
Script: Thomas Benton-"An 'Arkansas Traveler'"
Date: Oct. 30, 1940
Characters: Colonel Benton, Mrs. Benton, Thomas Benton, Southall, Jenkins, Man, Woman, Hank, Grant Wood
Script: Grant Wood-"A Credo for
Americans"
Date: Nov. 6, 1940
Characters: Mother W. Father W., Grant, Don, Jed, Signora, German, Susan, Boy
Script: Nicolai Cikovsky-"Immigrant
Anthem"
Date: Nov. 13, 1940
Characters: Clerk, Cikovsky, Voice I, Voice II, Voice III, Narrator, Judge, Charlotte, Kate
Script: Ernest Fiene-"Nocturne in Steel"
Date: Nov. 27, 1940
Characters: Mama Fiene, Ernest Fiene, Man, Narrator
Script: John Stuart Curry-"Terror, Tornadoes and Triumph"
Date: Dec. 4, 1940
Characters: Narrator, Mother C., Father C., Johnnie, Curry, El Greco
Script: John S. De Martelly-"Make Hay
Date: Dec. 11, 1940
Characters: Narrator, DeMartelly, older; DeMartelly, younger; Sir Gerald; Dealer
Script: Edward Millman-"Epic for an
Epoch"
Date: Jan. 8, 1941
Characters: Hally, Jake, Millman, Father M., Woman, Morgenthau, Voice, News Boy, Norma
Script: Millard Sheets-"Success Story"
Date: Jan. 15, 1941
Characters: Narrator, Grandma, Millard, Modra, Young Man, Sheets, Hatfield, Man, Woman, Reporter
Script: "Star Spangled Palettes"
Date: Jan. 22, 1941
Characters: Narrator, Voice, Homer, Captain, Hostess, Degas, Mary, Paw, Maw, Farmer
Let the Artist Speak
Teacher's Broadcast Handbook
Chicago Public Schools
Art Department and Radio Council
Specific Objectives of the Broadcasts
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: February-June, 1941
Time: 1:30 P.M.
Grades: 7, 8 and 9
Scripts: Mary Agnes Schroeder, Research and handbook: Elizabeth Marshall
Old Staffordshire
Blue Plate, c. 1840 (photo)
Date: Feb. 19, 1941
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, trips and tours, supplementary aids
Early Massachusetts
Living Room and Kitchen, 17th c. (photo)
Date: Feb. 26, 1941
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, trips and tours, supplementary aids
Gilbert Stuart,
America's Greatest Portrait Painter, 1755-1828, (photo of George Washington)
Date: March 5, 1941
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, trips and tours, supplementary aids
Folk Art
Contribution-Pennsylvania-German, Dower Chest (1760) & Doorway (1819)
(photos)
Date: Feb. 26, 1941
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, trips and tours, supplementary aids
Monticello, Historic
Home of Thomas Jefferson, (begun 1770)
Date: March 19, 1941
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, trips and tours, supplementary aids
The Art of Iterant
Weaver James Cunningham and His Washington Coverlet, c. 1840, (photo)
Date: March 26, 1941
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, trips and tours, supplementary aids
"The Quilting
Party,", an Early American Primitive Painting (c. 1840) and
Doris Lee's
"Thanksgiving," (1935), (photos)
Date: April 2, 1941
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, trips and tours, supplementary aids
Early American Wood
Carving, a Folk Art Including Cigar Store Indians, ships' figureheads, Powder
Horns, etc., (photo)
Date: April 9, 1941
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, trips and tours, supplementary aids
Currier and Ives,
Recorders of History and Print-makers to the American People (photo)
Date: April 16, 1941
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, trips and tours, supplementary aids
Independence
Centennial Pressed Glass Platter, Liberty Bell Pattern, 1876, (photo)
Date: April 23, 1941
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, trips and tours, supplementary aids
The Patchwork Quilt,
an American Expression. Diamond
Patchwork Quilt Made from Lincoln Stand Bunting at Paris, Illinois, 1858,
(photo)
Date: May 7, 1941
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, trips and tours, supplementary aids
Bela Lyon Pratt's
Immortal Nathan Hale, 1898
Date: May 14, 1941
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, trips and tours, supplementary aids
Augustus
Saint-Gaudens, Pioneer of American Sculpture, 1848-1907, (photo)
Date: May 21, 1941
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, trips and tours, supplementary aids
Our American
Architecture Today-The Modern Skyscraper, (photo)
Date: May 28, 1941
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, trips and tours, supplementary aids
Design in the Modern
Machine, the Streamlined Plane, Train and Automobile
Date: June 4, 1941
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast: Discussion, creative expression, trips and tours, supplementary aids
Special Lectures
Lecture #1
Art Institute-Club Room
February 27, 1941
2:00 P.M.-All Districts
"Early American Crafts"
Lecture #2
Art Institute-Club Room
March 13, 1941
2:00 P.M.-All Districts
"Gilbert Stuart and Other Early American Painters"
Lecture #3
Art Institute-Club Room
April 3, 1941
2:00 P.M.-All Districts
"Doria Lee"
Lecture #4
Chicago Historical Society
May 8, 1941
2:00 P.M.-All Districts
"Early American Interiors," Staffordshire, Glassware, etc.," "American Coverlets & Quilts"
Lecture #5
Chicago Historical Society
June 5, 1941
2:00 P.M.-All Districts
"Early American Wood Sculpture," (Folk art-cigar store Indians, ships' figureheads),
"Currier-Ives Prints" and "Engraved Powder Horns"
Let the Artist Speak!
Time: 1:30 P.M./
Station: WIND
Length of Scripts: 15 minutes
Scripts: Mary Agnes Schroeder
Radio Council
Chicago Public Schools
Title: "We the People"
Date: Feb. 18, 1941
Characters: Voice, Narrator, Stevenson, Man, Woman, Adams, Anson, Brighton
Title: "Gilbert Stuart-"Portrait of a Father"
Date: [None given]
Characters: Narrator, Woman, Man, Gilbert Stuart at 15, Gilbert Stuart at 20, Gilbert Stuart at 40, Stuart's Mother about 45, George Washington, Voice I, Voice II
Title: "The Thorne Miniature of 17th Century Living Room Kitchen"
Date: Feb. 26, 1941
Characters: Chet Winslow at 16, Voice to read poetry, Man I, Man II, Narrator, Patience at 50 a Puritan wife, Peter at fifty a Puritan husband, Woman, Voice
Title: "Pennsylvania-German Dower Chest and Bethlehem Doorway"
Date: March 12, 1941
Characters: Narrator; Elsa; Mama Rank; Johann Rank; John Freeman; British Officer; John Freeman; Voices I, II, III, IV and V; Man I and II; Woman I and II
Title: "Jefferson and Monticello"
Date: March 19, 1941
Characters: Narrator, Thomas Jefferson at 25, Jefferson at 45, John, LeComte, Jack Jouitt, McLeod, Corporal
Title: "Washington Coverlet"
Date: March 26, 1941
Characters: Narrator, Hawker, John, Maud, Ned, Cunningham, Charles, Voice I, Voice II
Title: "Early American Primitive Painting and Doris Lee's 'Thanksgiving'"
Date: April 2, 1941
Characters: Narrator, Jed, Dolly, Granny, Voice, Blancher, Doris Lee, Woman, Man
Title: "Early American Folk Sculpture"
Date: April 9, 1941
Characters: Kit Carson, Narrator, Captain, Mate, Cigar Store Indian
Title: "Currier and Ives, Printmakers"
Date: April 16, 1941
Characters: Newsboy, Narrator, Currier at 70, Ives at 70, Man, Policeman, Currier at 30, Ives at 25, Robert, Elizabeth, Joe Smalley, Man I, Man II
Title: "Pressed Glass Platter"
Date: April 23, 1941
Characters: Narrator, Josephus, Deming, Jarves, Boy, Andrew McNair
Title: "Red, White and Blue Diamond Patchwork Quilt"
Date: May 7, 1941
Characters: Narrator, Candace, Cyrina, Emily, Miranda, Ernest, Lincoln
Title: "The
Immortal Nathan Hale"
Date: May 14, 1941
Characters: Narrator, Nathan Hale at 10, Bela Lyon Pratt at 10, Enoch Hale, Horace, Nathan Hale at 16, Bela Lyon Pratt at 20, Nathan Hale at 21, Bela Lyon Pratt at 40, British Officer, Boy
Title: "St. Gaudens, Trail Blazer
Date: May 21, 1941
Characters: Narrator; Voice I; St. Gaudens at 15; Bill; French Professor; Helena; Lincoln; Voices I, II & III; Soldier, Confederate Woman, John Wilkes Booth, Woman I, II & III
Title: "American Architecture Today, the Palmolive Building"
Date: May 28, 1941
Characters: Voice of the Skyscraper; John Root, Senior; John Root, Junior, at 5; John Root, Junior, at 25; John Root, Junior, at 40; John Holabird at 25; John Holabird at 40; Nurse
Title: "Design in the Modern Machine"
Date: June 4, 1941
Characters: John Doe, Man as Narrator, Executive, Ralph Roberts, Male Voice I, Women's Voice, Women's Voice II, Voice I, Voice II, Voice
Title: "Resume"
Date: June 11, 1941
Characters: Narrator, Johnnie, Papa R., Mama R., St. Gaudens, Soldier, Con. Woman, Booth, Woman I, Woman II, Woman III, Voice I, Voice II
v.39 Let the Artist
Speak: Pan-American Series, Sept.
1941-June 1942
Teachers' Broadcast Handbook
Chicago Public Schools
Art Department and Radio Council
Specific objectives of the broadcasts
Foreword
Chicago Public Schools
Superintendent of Schools: William H. Johnson
Assistant Superintendent of Schools: George F. Cassell
Assistant Superintendent of Schools: Minnie E. Fallon
Director, Radio Council: Harold W. Kent
Director, Art Department: Elizabeth Wells Robertson
[Dedication]: Franklin Delano Roosevelt
Suggestions: Harold W. Kent and Elizabeth Wells Robertson
School Broadcast
Conference
Second Annual Utilization Awards and Citations
Sponsored by the Executive Committee
Rules of the Contest
Fifth Annual Meeting
Date: Dec. 3, 4 and 5, 1941
Congress Hotel, Chicago
[The following items, with the exception of the title of the script and the date, apply to all of the programs in this series]
Title: Introduction: Pan-American Speaks
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Date: Sept. 17, 1941
Time: 1:30 P.M.
Program notes
Before the broadcast
After the broadcast
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Script: "Eskimo and Indian Arts of the Northwest Coast"
Date: Sept. 24, 1941
Script: "The Art of the Canadian Habitant"
Date: Oct. l, 1941
Script: "Indian Art of the Southwest"
Date" Oct. 9. 1941
Script: "Mexican Mural Painting"
Date: Oct. 15, 1941
Script: "Mexican Popular Arts"
Date: Oct. 22, 1941
Script: "Mexican Architecture"
Date: Oct. 29, 1941
Script: "Yucatan: The Maya Ruins at Chichen Itza"
Date" Nov. 5. 1941
Script: "Native Crafts of Guatemala"
Date: Nov. 12, 1941
Announcement
School Broadcast Conference
Congress Hotel
Dec. 3, 4, 5
Registration:
Room 701, 228 North LaSalle Street
Chicago, Illinois
Registration: 50 cents
No single admissions
No transfer of registration
Script: "Architecture of Antigua Guatemala"
Date: Nov. 26, 1941
Script: "Sculptured Monuments from Copan, Honduras"
Date: Dec. 3, 1941
Script: "Early American Gold Ornaments from Costa Rica"
Date: Dec. 10, 1941
Script: "A Ceramic Masterpiece from Salvador"
Date: Jan. 7, 1942
Script: "Chorotegan Pottery and Stoneware from Nicaragua"
Date: Jan. 14, 1942
Script: "Needlework and Pottery from Panama"
Date: Jan. 21, 1942
Special Lectures
Lecture #1
Field Museum-Lecture Hall
September 25, 1941
2:00 P.M.-All Districts
"Hunters and Fishers of the North Lands"
(Eskimos and Northwest Coast Indians)
Lecture #2
Field Museum-Lecture Hall
October 9, 1941
2:00 P.M.-All Districts
"Farmers, Shepherds and Acorn-eaters of the West Lands"
(Indians of the West and Southwest)
Lecture #3
Art Institute-Club Room
October 23, 1941
2:00 P.M.-All Districts
"Mexican Art"
Lecture #4
Field Museum-Lecture Hall
January 22, 1942
2:00 P.M.-All Districts
"Craftsmen and Pyramid Builders of Middle America"
(Mexico, Guatemala, Hondura, Costa Rica, Salvador, Nicaragua & Panama)
Let the Artist Speak
Dates: September-June, 1941-1942
Scripts: Mary Agens Schroeder
Handbook and Research: Elizabeth Marshall
Radio Council
Chicago Public Schools
[The following script information applies to each of the following radio programs, with the exceptions of the title, date and characters of each program.]
Program: Let the Artist Speak
Station: WIND
Time: 1:30 P.M.
Length of script: 15 minutes
Script: "Sing, O My People!"
Date: Sept. 17, 1941
Characters: Voice, Man, Man I, Man II, Lucy, Tom, Priest, Juan DeGaray, Citizen, Citizen I, Citizen II, Citizen III, Bonifacio, Dom Pedro, Woman, Washington, Bolivar, Boy, Boy II
Script: "Indian Arts of the Northwest Coast"
Date: Sept. 24, 1941
Characters: Northwest Indian, Man, Chief, Young Man, Young Woman, Priest, Old Man
Script: "Canadian Art"
Date: Oct. 1, 1941
Characters: Voice, Mere Lavallant, Isobelle, Raoul
Script: "American Indian Art"
Date: Oct. 8, 1941
Characters: Barker, Woman, Woman II, Man, Indian, Child, Father, Spaniard I, Spaniard II, Johnson, Gaucho, Girl
Script: "Art of Mexico: Diego Rivera"
Date: Oct. 15, 1941
Characters: Voice I, Voice II, Voice III, Narrator, Mr. Rivera about 40, Diego Rivera about 10, Diego Rivera about 20, Male Voice of Mexico, Siquieros, Orozco
Script: "Mexican Art: Folk Arts"
Date: Oct. 22, 1941
Characters: Narrator, Boy, Man, Oaxacaman, Man II, Woman, Man III, Voice, Woman II, Voice II
Script: "The Churches of Mexico"
Date: Oct. 29, 1941
Characters: Man, Cortes, Montezuma, Narrator, Tezoto, Father Perrero, Alonso Castenada, Filter Voice
Script: "Yucatan, the Ruins at Chichen Itz"
Date: Nov. 5, 1941
Characters: Benson, Hartley, Tzento, Man I, King, Zapatan, Oaxacan, Kakan
Script: "Guatemala, Land of the Mayas and Eternal Spring"
Date: Nov. 12, 1941
Characters: Narrator, Helen, Tom, Old Woman, Chief, Woman, Mother, Father
Script: "The Architecture of Guatemala"
Date: Nov. 26, 1941
Characters: Narrator, Senora, Helen, Tom, Pedro, Anselmo, Magdalena, Man I, Man II
Script: "The Art of Honduras"
Date: Dec. 3, 1941
Characters: President Bogran, Alfredo, Ghizzoni, Voices I and II, Priests I and II, Man
Script: "Costa Rica"
Date: Dec. 10, 1941
Characters: Irazu, Voice I, Narrator, Tescutlan, Munoz, Ribera, Pascal, Captain
Script: "Salvador, Land of Vitality and Volcanoes"
Date: Jan. 7, 1942
Characters: Narrator, Alvarado, Anselmo, Pital, Villager I, Villager II, Woman, Priest
Script: "Nicaragua-the Stone Metate"
Date: Jan. 14, 1942
Characters: Boy, No. X4, No. K674, The Boss, Robbins
Script: "Panama-the Art of the San Blas Indians"
Date: Jan. 21, 1942
Characters: Voice, Melito, Captain, Alistair, Paraba, Narrator, H-Yi-Shon, Narrator I, Narrator II, Voice II
Let the Artist
Speak: Pan-American Series, Part II
Teachers' Broadcast Handbook
Chicago Public Schools
Art Department and Radio Council
[On verso: Definition of Pan Americanism by The Honorable Oscar Correia
Consul General of Brazil in New York]
Photo of Franklin Delano Roosevelt
Thirty-second President of the United States
Pan Americana Series, Part II
"The Art of South America and the Island Republics"
February-June, 1942
Research and Handbook: Elizabeth E. Marshall, Department of Art
Scripts: Mary Agnes Schroeder, Radio Council
Broadcast Objectives
Foreword
Suggestions: Elizabeth E. Marshall, Dept. of Art; Harold W. Kent, Director, Radio Council; Elizabeth Wells Robertson, Director, Dept. of Art
Special Reference Materials
[The following information precedes each radio program, listed only by script title and date.]
Program: Let the Artist Speak
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Grades: 6, 7, 8 and 9
Script: "Pre-Columbian Gold from Colombia, Ecuador and Peru"
Date: Feb. 18, 1942
Silk screen reproduction: "Pre-Columbian Gold Ornaments from Colombia and Peru"
Script: "The Use of Nature Materials in the Arts and Crafts of the Indians of the Eastern Base of the Andes: Ecuador, Peru and Bolivia"
Date: Feb. 25, 1942
Silk screen reproduction: "Decorated Gourd Container from Ecuador"
Silk screen reproduction: "Bark Cloth from Cochabamba, Bolivia"
Courtesy of Field Museum of Natural History, Chicago: "Ceremonial Costumes of the Indians of the Eastern Base of the Andes"
[Art work]: "'Natives,' a Pastel Study by Pedro Leon D. of Ecuador"
[Art work]: "'Village Scene' by Rafael Ramon Gonzalez, Contemporary Venezuelan Artist"
Script: "Peruvian Pottery and Lacquer Ware-Nazca, Chimu & Inca Cultures"
Date: March 4, 1942
Silk screen reproductions: "Peruvian Pottery, Early Nazca Culture;" "Lacquered Wooden Vessel from Peru;" "Peruvian Portrait Jar, Early Chimu Culture"
Script: "The
Textile Arts of Ancient Peru & Their Modern Adaptations"
Date: March 11, 1942
Silk screen reproductions: "Peruvian Design Motifs," "Peruvian Textile"
Script: "Marina Nunez del Prado, Contemporary Bolivian Sculptress"
Date: March 18, 1942
[Photos]: "Marina Nunez del Prado, Celebrated Bolivian Sculptress, at Work," "Aymarah, a Splendid Study of a Bolivian Indian"
Script: "The Art of Caricature and Its Celebrated Bolivian Exponent, Antonio Sotomayor"
Date: March 25, 1942
[Photo]: "Caricatures by the Talented Young Bolivian Artist, Antonio Sotomayor"
Silk screen reproduction: "Carmen Miranda"
Script: "Chilean Native Carvings in Wood and Bone: 'Christ and the Andes,' (Chile-Argentina), & 'Christ the Redeemer,' (Brazil), Symbols of International Peace"
Date: April 1, 1942
Silk screen reproduction: "Carvings in Wood and Bone from Chile"
[Photos]: "Two Views of the 'Christ of the Andes' at Mendoza Between Chile and Argentina,"
"The Statue of Christ the Redeemer"
Script: "Cesareo Bernaldo de Quiros, Argentine Painter of Gaucho Life, Gaucho Art and South American Silver"
Date: April 8, 1942
Courtesy of the Hispanic Society of America: "Two Paintings by the Celebrated Painter of the Argentine Gaucho, Senor Don Cesareo Bernaldo de Auiros": El Hombre de los Arreos" and
"El Pialador"
Silk screen reproduction: "Gaucho Art from the Argentine" (the gaucho's saddle and stirrup) and
Silk screen reproduction: "Gaucho Art from the Argentine" (a silver spur) and
[Photo]: South American Silver
Script: "Dress and Personal Ornaments of the Tribes of the Gran Chaco (North Argentine, Bolivia and Paraguay)"
Date: April 15, 1942
Silk screen reproductions: "Dress and Personal Ornaments-Tribes of the Gran Chaco," "Feather Ornaments, Tribes of the Gran Chaco," "Knitted and Woven Goods, Tribes of the Gran Chaco,"
"Decorated Gourd Containers, Paraguay," "Kaduveo Earthenware Vessels, North Paraguay"
Script: "Colonial Churches of Brazil." "Architecture and Sculpture of 'O Aleijadinho'"
Date: May 6, 1942
[Photo]: "Church of 'Bom Jesus de Matozinhos,' Congonhas Do Campo (State of Minas Geraes, Brazil)," "Church if Sao Francisco de Assis, Sao Joao d'el Rey (State of Minas Geraes, Brazil),"
"Entrance to the Church of Sao Francisco de Assis, Sao Joao d'el Rey (State of Minas Geraes, Brazil)"
Script: "Portinari of Brazil. Contemporary Painter of Brazilian Life & Foremost Interpreter of the Negro of the Americas"
Date: May 13, 1942
Reprint from Kent "Portinari": "Coffee Carriers"
Script: "Religious and Ceremonial Life, Hunting and Warfare in the Amazon and Orinoco Basins (Brazil, Colombia, Venezuela)"
Date: May 20, 1942
Silk screen reproductions: "Dance Mask and Rattle Gourd from the Northwest Amazon Basin, Brazil-Columbian Boundary," "From the Upper Amazon and the Orinoco Basin Come These Implements of Hunting and Warfare, Religious and Ceremonial Life," "Basketry of the Amazon Basin, Central Brazil"
Script: "Equestrian Statues of South American Heroes-Venezuela and Uruguay"
Date: May 27, 1942
Photos: "Two
Views of the Magnificent Equestrian Statue Erected to the
Glory of Simon Bolivar in the Plaza Bolivar at Caracas, Venezuela,"
Equestrian Statues of Uruguay"
Script: "Art of the Exchange Republics-The Exchange Exhibition, Ambassador of International Goodwill"
Date: June 3, 1942
Photos: "'Cuban Festival, Havana,' a Water Color Study by Martha Mostabro, Edad 15 Anos-Escuelas Publicas de la Republica de Cuba," "'At the Market,' by Jorge O. Morel of the Dominican Republic," "'Voodoo Quartet,' a Woodcut by Petion Savain of Haiti'," "Uruguayan Woodcuts"
Script: "The Pan American Union Building at Washington, D.C.-A Temple Dedicated to Latin American Friendship"
Date: June 10, 1942
Photos: "Cordell Hull, Secretary of State of the United States and Chairman of the Governing Board of the Pan American Union," "The Pan American Building at Washington, D.C....," "Xochipillo, the Aztect God of Flowers, in the Garden of the Pan American Union, Washington, D.C.," "Henry A. Wallace, Vice-President of the United States, Whose Interest in Pan American Relations Is Well Known"
Special Supplementary Lectures
Lecture #I-Art Institute-Club Room
February 19. 1942
2:00 P.M.
"Spanish & Portuguese Major & Minor Arts, Their Heritage to Latin American Art"
Lecture #2-Field Museum-Lecture Hall
April 2, 1942
2:00 P.M.
"Archaeology & Ethnology of the Mountain Countries in South America"
Lecture #3-Field Museum-Lecture Hall
May 1, 1942
2:00 P.M.
"Use of Nature Materials in the Arts & Crafts of the South American & Island Republics"
Lecture #4-Field Museum-Lecture Hall
May 21, 1942
2:00 P.M.
"Indians of the Tropical Forests of South America"
"The Americas at
a Glance"
A Pan American
Reference Chart
[for each country listed is given "Area," "Capital," "Principal Exports"]
Argentina
Bolivia
Brazil
Chile
Colombia
Costa Rica
Cuba
Dominican Republic
Ecuador
El Salvador
Guatemala
Haiti
Honduras
Mexico
Panama
Paraguay
Peru
Uruguay
Venezuela
United States
Life Zones of
Tropical America
Field Museum Exhibit
Areas: Deserts, arid shrubby woodland, grassland, savanna forests, rain forests, paramo
Animal life of South
America & the Island Republics
Field Museum Exhibits
[Animals, and their variations, are listed in their native habitats]:
Agouti, Anteater, armadillo, caiman, capybara, cavy, chinchilla, coati, coon, crocodile, culpeo, deer, dog, guanaco, huemul, huron, jaguar, kinkajou, marmosets & monkeys, opossum, otter, peccary, porcupine, skunk, sloth, squirrel, tapir, turtle, viscacha, wolf, ameiva, anaconda, fer-de-lance, gecko, green tree snake, iguana, tegu
Chicago Zoological Park at Brookfield, Illinois
Agouti, alpaca, capybara, great anteater, jaguar, llama, margay, marmosets, monkey, paca, patagonian cavy, porcupines, sloth, spectacled bear, tamarins, tapir
Bird Life of South
America & the Island Republics
Field Museum Exhibits
[Birds, and their variations, are listed in their native habitats]:
Albatross, Amazon, aracari, bittern, condor, cormorant, curassow, duck, eagle, falcon, flamingo, gallinule, goose, goshawk, grebe, guan, hawk, heron, hoactzin, humming bird, ibis, jabiru, jay, kite, macaw, martin, oriole, oropendula, partridge, paroquet, parrot, parrotlet, quetzal, rail, redstart, rhea, screamer, snake bird, stork, swan, tanager, tinamon, widgeon, wood hewer
Chicago Zoological P{ark at Brookfield, Illinois
Boatbill heron, Brazilian motmot, cockatoo, cock of the Rock (Brazil), curassow, duck (rosy-billed), flamingo, Galapagos albatross, Galapagos penguin, ibis (wood ibis or wood stork) jabiru, macaws (in variety) Orinoco goose, parrakeets, parrots, rhea, screamers (in variety), swan (black necked)
Marine Life-Seas of
South America & the Island Republics
Field Museum Exhibits
[Following are listed countries and their native fishes]:
Brazilian Waters: amberjack, butterfly ray, jumper, spadefish
Peruvian Coast: Pacific black marlin
Southern & Tropical Pacific: Bone fish, blotched trigger fish, dussumier's sturgeon, greenish aprion, green-streaked parrot fish, imperial angel fish, lemon-backed parrot fish, lion fish, long-nosed butterfly fish, masked sturgeon fish, purple grouper, round-headed parrot fish, sea catfish, six-banded angel fish, sharp-nosed puffer, striped angler, tarpon
Tropical Atlantic: Cowfish, devil fish, green moray, king mackerel, permit, Spanish mackerel
Tropical Seas: Albacore, frilled shark (deep seas), great white shark, green moray, half-beak, leopard ray, porcupine fish, sawfish, shark sucker, tiger shark
Warm Seas (General): Great hammerhead, leopard ray, mako shark, mullet, swordfish, thresher shark, wahoo
West Indies: Amberjack, Atlantic white marlin, big-eyed herring, black angel fish, black margate, burr fish, common tang, electric ray, hog fish, hound fish, jolt-head porgy, margate fish, mutton fish, nurse shark, ocean tally, permit, porkfish, red grouper, red hind, sail fish, scorpion fish, sea pike, silk snapper, skipjack, spot fin shark, stingray, yellow angel fish, yellow-finned grouper, yellow triggerfish
Marine Life
(Invertebrates)-Seas of South America and the Island Republics
Field Museum Exhibits
[Following are listed marine life and their variations]:
Coral-like hydroids
Corals: Blue, brush-like, fleshy, jointed, knobby, organ pipe, plant-like, scaly, tree
Jolly Fish
Millepores
Mollusks (many variations)
Protozoans
Sea anemones
Sea cucumbers
Sea fans
Sea lilies
Sea pens
Sea urchins
Sea whips
Siphonophores
Sponges
Star fish
Shedd Aquarium Collections
[Following are lists of regions and the marine life native to them]:
Amazon River Region: Anableps (four-eyed fish), arapaima (pirarueu), catfish (8 or 9 families), characins (over 400 specimens in South America alone), electric eel, killifishes, piranha (tiger fish), South American lungfish (or lealoach), sleeper
Coasts of Tropical America: Kelp bass, rock bass or cabrilla (Pacific Coast), red goatfish (Atlantic Coast), ribbonfish (Atlantic Coast) spotted jewfish
Tropical Seas: Porcupinefish (Atlantic & Pacific), morays (the green moray-Atlantic waters)
West Indies: Amberfish, amber Jack, banded butterfly, batfish, beau Gregory (yellow belly), big eye, Catalufa (aweoweo), blue parrotfish, bream-sargo, brotulids (subterranean caves in Cuba), catalufa-aweoweo (big eye), cigarfish-scad or round robin, graysby-coney, great barracuda (tiger of the sea), hog fish-capitaine, long fin pompano or Old Wife, muttonfish-pargo, Nassau grouper (hamlet), ocean tang, pargos (snappers), peacock flounder, razorfish, red goatfish, ribbonfish, rock beauty, rock hind, ronco-sailor's choice, round stingray, scamp-bocalao, sharp-nose puffer, snappers, soapfish, spotted jewfish, tambor-globofish
Flowering Plants of
South America
Garfield Park Conservatory
[Following is a partial listing of the park's holdings]"
Achimones trumpet, amaryllis, Amazon lily, anthurium (in variety), autumn zephyr (also known as lily grandiflora & zephyr lily, begonia, flowering tobacco, four o'clock, fuchsia (in variety), gloxinia, isolomana, jasmine nightshade, nasturtium, bougainvillea (in variety), box sage, browallia (in variety), flowering senna, peperomia (in variety), plume flower (in variety), purple wreath, scarlet sage slipperwort
Plant Life of South
America
Field Museum Exhibits
[Following is a partial listing of the many exhibits in the museums's collections]:
Palms and food plants of South America
Foreign woods: Argentina, Brazil, Cuba, Peru, Venezuela, West Indies
Vegetable raw material and products
Plant life, tropical trees & shrubs of South America
Philatelic Supplement
[Listed are the stamp issues of the South American and Island Republic, selected for their depiction of subject matter relative to this series]
Glossary of Special
Terms
Let the Artist
Speak-Pan American Series, Part 2
South America and the
Islands
Feb.-June, 1942
Chicago Public Schools, Art Department and Radio Council
[The following script information applies to each of the following radio programs, with the exceptions of the titles, dates and characters for each program.]
Station: WIND
Time: Wednesdays at 1:30 P.M.
Scripts: Mary Agnes Schroeder
Length of script: 15 minutes
Script: "Pre-Columbian Gold"
Date: Feb. 18, 1942
Characters: Voice, Narrator I, Voice II, Voice III, Narrator II, Quesada, Olalla, Chief Bacata
Script: "Ecuador-Nature Material Crafts"
Date: Feb. 25, 1942
Characters: Zapata; Voices I, II, III; Pedro Leon D.; Titatlan; Pedro de Alvarado; Young Man; Gonzalez
Script: "Peru-Lacquer Ware, Portrait Jars, Etc."
Date: March 4, 1942
Characters: Pizarro, Atahualpa, Boy, Almagro, Jose, Toacama, Mother, Girl Man I & II, Woman, Narrator
Script: "Peruvian Textiles"
Date: March 11, 1942
Characters¨ Narrator, Sucre, Miguel, Hipolito, Lazaro
Script: "Marina Nunez del Prado, Bolivian Sculptress"
Date: March 18, 1942
Characters: Tupac Amaru, General del Prado, Marina, Man, Instructor, Woman
Script: "Antonio Sotomayor, Bolivian Caricature"
Date: March 25, 1942
Characters: Man; Narrator I & II; Mother; Antonio; Voices I, II, III; Petruchio; Katherine; Rivera
Script: "The Christ of the Andes"
Date: April 1, 1942
Characters: Voice, Narrator I & II, Valdivia, Dona Inez, O'Higgins
Script: "DeQuiros, Painter of the Gaucho, Interpreter of the Pampas"
Date: April 8, 1942
Characters: Narrator, Farmer, Bernaldo, Don Julio, Don Luis, Benevento, Dequiros
Script: "Paraguay-Feather Work of the Tribes of the Gran Chaco"
Date: April 15, 1942
Characters: Narrator, Girl I & II, Boy, Alejandro, Melito, Madre Elena, Lalpata, Robertson
[A note from George Cassell on Board of Education Stationery notifying William Sener of a change in time of an art program and asking him to announce the change on his radio program.]
Script: "The Textiles of the Gran Chaco"
Time: April 22, 1942
Characters: Lalpata, Melito, Narrator, Man, Dona Margarita, Senor
Script: "Aleijadinho of Brazil"
Date: May 6, 1942
Characters: Boy, Aleijadinho, Manuel, Gotardo, Lazario, Doctor, Januario
Script: "Portinari of Brazil
Time: May, [na] 1942
Characters: Man I, II and III; Portinari at 40, at 8, at 15, at 30, at 35; Manuelo; Ricardo; Edarardo; Mama Portinari about 40, about 30; Voice of Destiny
Script: "Equestrian Statues of Venezuela and Uruguay"
Date: May 27, 1942
Characters: Bolivar, Carlotta, Miranda, Toro, San Martin, De Sucre, Paez, O'Higgins, Voice II
Script: "Art of the Island Republics, with Emphasis upon the Cuban Exchange Exhibition"
Date: June 3, 1942
Characters: Alice, Robertson, Voice, Martha, Manuela, Dr. Socarras
Script: "The Pan-American Union Building"
Date: June 10, 1942
Characters: Voice I, II, III; Bolivar; Blaine; 1st Nazi, 2nd Nazi, Quesada, Tupac Amaru, Dom Pedro, Man I, II
Poster: Let the Artist Speak
Pan-America Series
Chicago Public Schools, Art Department and Radio Council
Station WIND
1:30 P.M. Every Wednesday
Made by Illinois WPA Art Project, Chicago
Poster: Let the Artist Speak, Part 2
South America and the Islands
Feb.-June, 1942
Chicago Public Schools, Art Department and Radio Council
Station WIND
1:30 P.M. Every Wednesday
Made by Illinois WPA Art Project, Chicago
Letter from [Mayor] Edward J. Kelly to Miss Elizabeth Wells Robertson, Director of the Department of Art, Chicago Public Schools, to congratulate her on the success of the radio-art broadcasts of the Pan-American Series of broadcasts. He also comments on the excellent job she is doing as Director of the Department of Art.
Letter from Ulrich Middeldorf, University of Chicago, Department of Art, to Miss Elizabeth W. Robertson, thanking her for sending a copy of the Teachers' Broadcast Handbook, Part 2, and pointing out specific items that interest him. He also sends regards to Mrs. Marshall for her participation.
Letter from William Benton, President, the University of Chicago, to Miss Elizabeth Robertson thanking her for sending a copy of the handbook and telling her of his interest in perusing it.
Letter from Federico Elguera, Consul General of Peru, to Miss Elizabeth W. Robertson thanking her for sending a copy of the Teachers' Broadcast Handbook and offering his cooperation in future endeavors.
Letter from R. C. Lebret, Consul of Uruguay, to Miss Elizabeth Wells Robertson, thanking her for sending a copy of the handbook and congratulating her on sponsoring such a book that features arts of the Latin-American Republics.
Letter from Joseph H. Spear, Director of the Pan-American Council, to Miss Elizabeth W. Robertson, thanking her for sending a copy of the handbook and praising its contents.
Letter from William H. Johnson, Superintendent of Schools, to Miss Elizabeth Wells Robertson, thanking her for sending a copy of the handbook and commenting on the importance of establishing
good will among the Americas. He also commends all who worked with her on the radio programs.
Letter from Anna P. Keller, District Superintendent, to Miss Elizabeth W. Robertson, praising the Radio Art Handbook and promoting its value to the teachers of art and other subjects.
Letter from Ernest B. Price, Director of International House, Chicago, to Miss Elizabeth W. Robertson thanking her for sending a copy of the handbook and praising its contents. He is giving the copy to the International House Library.
Letter from George F. Cassell, Assistant Superintendent of Schools, to Miss Elizabeth W. Robertson thanking her for the handbook and congratulating her and all who contributed to the project.
Letter from Leo G. Herdeg, Assistant Superintendent in Charge of Elementary Schools, to Miss Elizabeth W. Robertson thanking her for the handbook and praising its contents and the people who contributed to getting it together.
Letter from Joseph C. Rovensky, Assistant Coordinator of Inter-American Affairs, Washington, D.C., to Miss Elizabeth W. Robertson acknowledging receipt of the handbook and stating that he will turn it over to the proper division of his office.
Letter from E. L. Davidson, United States Department of Commerce, Regional Office, Chicago, Illinois, to Miss Elizabeth W. Robertson thanking her for the handbook and praising it highly.
Letter from Eloise RaQua, Director of Library of International Relations, Chicago, to Miss Elizabeth Robertson thanking her for the handbook and stating she will be in touch with her about the Housing Committee of the Pan American Council.
v. 40 Let the Artist
Speak, Oct. 1942-Jan. 1943
Art Goes to War
Teachers' Broadcast Handbook
Chicago Public Schools, Art Department and Radio Council
The Four Freedoms
Message to the 77th Congress
January 6, 1942
Franklin D. Roosevelt
Portrait of Franklin Delano Roosevelt
Courtesy the National Democratic Headquarters, Chicago
Let the Artist Speak!
Art Goes to War
An Art in the National Effort Program
October 1942-January 1943
Research and Handbook: Elizabeth E. Marshall
Chicago Public Schools Superintendent of Schools: William H. Johnson
Assistant Superintendent of Schools: George F. Cassell
Assistant Superintendent of Schools: Leo G. Herdeg
Director, Department of Art: Elizabeth Wells Robertson
Acting Director, Radio Council: George Jennings
Broadcast Objectives
Foreword
Suggestions to Teachers
Radio War Art Contest
Radio Utilization Award-U.S. Government War Savings Bond
The Classroom Teacher Is Reminded....
[The following items pertain to each of the broadcasts in this series, with the exceptions of script title and date.]
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Grades: 6, 7, 8 and 9
Before the broadcast
After the broadcast. Discussion and general activities
Appreciation and evaluation
Creative expression
Trips and tours
Supplementary aids
Script: "What Are We Fighting For? Democracy and the Four Freedoms"
Cartoon: "You have a greater task than I had. Slavery must be removed from the whole of the earth." (British War Cartoon)
Student art: "What Are We Fighting For?" (Department of Art, Chicago Public Schools)
Script: "The Home Front: Sacrifice, Saving & Sharing. The War at Home-How Each of Us Can Fight"
Poster: "Rationing Means Share and Share Alike" (U. S. Office of Price Administration)
Mural: Sacrifice, Salvaging, Saving and Sharing" (Department of Art, Chicago Public Schools)
Script: "The Home Front: Work and Production. Ways and Means of Winning the War"
Painting: "Aluminum" (Section of Fine Arts, Federal Works Agency, Washington)
Poster: "Raise Bigger Crops! Fight for Our Land!" A Chinese production poster (Courtesy CHINA TODAY)
Script: "The Home Front: Children Help Win the War. Child Art in War Time"
Painting: "The Musician" (British Library of Information, New York)
Posters: "Student Posters for Bond and Stamp Sales" (Department of Art, Chicago Public Schools)
Script: "Art in the National Effort. Art for National Emergency Needs"
Murals: "London Store-Boardings" (THE LISTENER, British Broadcasting Corporation)
Painting: "Fire Among the Ruins" (British Library of Information, New York)
Script: "The War Poster: A Primary Weapon for National Defense)
Posters: "Production" (U. S. Office for Emergency Management)
"British Recruiting Poster" (British Library of Information, New York)
Script: "The War Cartoon and Caricature. Builders of National Morale"
Cartoon: "Rock of Rages" (NEW YORK TIMES Magazine)
"It's the Game Warden, Sir. We All Need a Hunting License" (LIFE magazine)
Script: "Art for Hemisphere Solidarity. Pan Americanism and the Importance of Cultural Exchange in War Time"
Magazine cover: "Pan American Cover Design" (HOY, Mexico City, D. F.)
Script: "The United Nations Fight for Freedom. War Art of the United Peoples, Our Brothers-in-Arms"
Posters: "United Nations Posters" (Soviet poster reproduced through the courtesy of SOVFOTO; Canadian poster reproduced through the courtesy of the Office of the Director of Public Information Ottawa, Canada)
"Chinese War Posters" (FROM CHINA TODAY)
Script: "Soldier Artists. Art in the Camps"
Mural: "Fort Belvoir Mural" Painted by Privates William Coiro and A. Allsworth Diamond of Group III, Fort Belvoir, Virginia. (Fort Belvoir Army Post, Fort Belvoir, Virginia)
Cartoon: "A Day in the Life of a Private" Reproduced by special permission of Private Breger. (LIFE Magazine)
Script: "The Fighting Front: Art for Our Armed Forces. Art, the Interpreter of Our Fighting Forces"
Painting: "Man the Guns-Join the Navy!" (U. S. Navy Department)
Drawing: "Norfolk Navy Yard"-- a drawing by Vernon Howe Bailey (U. S. Navy Department)
Student Art: "Our Fighting Forces" student interpretations of our Army and Navy (Department of Art, Chicago Public Schools)
Script: "Our Flag and Our America. Land of Liberty"
Student art: "Our Flag in Art" (Department of Art, Chicago Public Schools)
Special Supplementary Lectures and Tours
Lecture #1-October 15, 1942
Field Museum
2:00 P.M.-Lecture Hall
"Materials of Strategic Importance in War Times"
Lecture #2-October 22, 1942
Art Institute
2:00 P.M.-Club Room
"Children in England Paint" and Barse Miller paintings of heroes of U. S. supply lines
Lecture #3-November 5, 1942
Chicago Historical Society
2:00 P.M.-Auditorium
"National Defense Art" of World Wars I and II
Lecture #4-December 3, 1942
Art Institute
2:00 P.M.-Club Room
"Life in the Service" Paintings
"LECTURE #5-December 10, 1942
Field Museum
2:00 P.M.-Lecture Hall
"Brazil, a Country of Many Unused Resources"
Lecture #6-December 17, 1942
Art Institute
2:00 P.M.-Club Room
"Art for Our Allies"
Lecture #7-January 7, 1942
Art Institute
2:00 P.M.-Club Room
"The Vernon H. Bailey Navy Pictures (Under Auspices Navy Department)"
Lecture #8-January 14, 1943
Chicago Historical Society
2:00 P.M.-Auditorium
"Arts and Crafts of Past Wars"
Cartoon: "She, Too, Works for Uncle Sam" (Illinois Works Project Administration, War Service Program) (Consolidated Book Publishers, Inc., Chicago)
Sixth Annual Meeting
School Broadcast Conference
SBC
November 11-12, 1942
Morrison Hotel, Chicago
[The following items pertain to each of the broadcasts in this series, with the exception of script title and characters
Program: Let the Artist Speak
Station: WIND
Time: 1:30-1:45 P.M.
Writer: Jean Hamilton
Script: "What Are We Fighting For?"
Date: Oct. 7, 1942
Characters: Voice I, II, III, IV; Narrator; Boy; Nazi
Script: "Home Front...Sacrifice, Saving and Sharing"
Date: Oct. 14, 1942
Characters: Narrator, Kid 1 & 2, Jackson, Colonel, Voice, Abner, Girl
[Insert: Newspaper cut-out: "V-Home Pledge"]
Script: "The Home Front: Work and Production
Date: Oct. 21, 1942
Characters: Narrator; Foreman; Bill; Voice I, II, III, IV; Mary, Mr. Brown, Mrs. Brown, Jimmy
[Insert: Newspaper cut-out: "From Chicago Classrooms." Students prepare boxes for officers and enlisted men on the U. S. Cruiser Chicago.]
Script: "The Home Front: Children Help Win the War"
Date: Oct. 28, 1942
Characters: Narrator, Miss Robertson, Girl, Boy II, Robert Gerhard, Stella Arrington, Helen Graves, Joan Fey
Script: "Art for National Emergency Needs"
Date: Nov. 4, 1942
Characters: Narrator, Boy, Portrait Painter, Woman Landscape Painter, Girl, British Artist, Russian Artist, Chinese Artist
Script: "The War Poster"
Date: Nov. 18, 1942
Characters: Narrator; French Woman; Jean Carlu; Lisette; German Soldier I; German Soldier II; Artist I, II, II; Voice I, II, III
Script: "The War Cartoon and Caricature"
Date: Dec. 2, 1942
Characters: Sergeant, Breger, Mr. Jennings, Voice. Kid, Mrs. Braeger
Script: "Art for Hemisphere Solidarity"
Date: Dec. 9, 1942
Characters: The Honorable Federico Elguera, Consul General for Peru; Mr. Joseph H. Spear, Director, Pan American Council; Miss Elizabeth Wells Robertson, Director of Art, C.P.S.; Narrator, Man I, Woman I, Boy I, Girl I
Corrected insert
Date: Dec. 16, 1942
Theme: "The United Nations Fight for Freedom"
These are the United Nations: The Americas, England, China, Russia, Holland, Poland, Free France, Czechoslovakia, Australia, Belgium, Canada, Cuba Yugoslavia, Greece
Script: "Soldier Artists"
Date: Jan. 6, 1943
Characters: Jennings, Perry, Kid, Stewart, Burns, Voice
Script: "Art for Our Armed Forces"
Date: Jan. 13, 1943
Characters: Mr. Jennings, Kid, American Boy, New Zealander. Voice II
Script: "Our Flag and Our America"
Date: Jan. 20, 1943
Characters: Mr. Jennings; Boy I, II, III, IV, V; Voice
v. 41 Let's Be
Neighbors
Music of the Other
Americas
Radio Council
Chicago Public Schools
Time: Saturdays at 3:00 P.M.
Script #1 concerns music and facts concerning the Other Americas
Date: July 10, 1942
Music: Transcribed music of the orchestra and the voices of the Tariacuri Trio and Cuban singer, Tonia La Negra
Script #2 concerns the subject of transportation in the countries to the south of us.
Date: July 17, 1942
Music: Transcribed music of Juan Garrido and his orchestra and the voices of Emilio Tuero and Tonia La Negra
Script #3 concerns the sports of the Other Americas
Date: July 24, 1942
Music: Transcribed music of Juan Garrido and his orchestra, the songs of the Tariacuri Trio, and Tonia La Negra
Script #4 concerns the subject of education in the Other Americas
Date: August 1, 1942
Music: Recorded songs of the Mexican Plateados Quartet, the songs of Tonia La Negra and the music of the Dominguez Brothers and their orchestra
Script #5 concerns the subject of geography in the Other Americas
Date: [n.a.]
Music: Juan Garrido and his orchestra, the Tariacuri Trio, and Tonia La Negra
Script #6 concerns the subject of literature
Date: [n.a.]
Music: The Tariacuri Trio, songs of Emilio Tuero and Tonia La Negra
Script #7 concerns the subject of music of our neighbors
Date: [n.a.]
Music: Juan Garrido and his orchestra, the Tariacuri Trio, and Tonia La Negra
Script #8 concerns the subject of celebrations
Date: [n.a.]
Music: Juan Garrido and his orchestra, the Tariacuri Trio and Tonia La Negra
Script #9 concerns the subject of customs in the Other Americas
Date: [n.a.]
Music: The recorded music of the Dominguz Brothers, the Tariacuri Trio and Tonia La Negra
Script #10 concerns entertainment in the Other Americas
Date: [n.a.]
Music: The recorded music of Juan Garrido and his orchestra, Genara Salinas and Tonia La Negra
Script #11 concerns facts and fancies of the Other Americas
Date: [n.a.]
Music: Transcribed music of Juan Garrido and his orchestra, Genaro Salinas and Tonia La Negra
Script #12 concerns the subject of architecture in the Other Americas
Date: [n.a.]
Music: Recorded music of Juan Garrido and his orchestra, songs by Emilio Tuero and Tonia Laq Negra
Script #13 concerns a summary of the things we have in common with our southern neighbors
Date: [n.a.]
Music: Recorded music of Juan Garrido, songs of Emilio Tuero and Tonia La Negra
v. 42 Let's Tell a
Story, Oct. 1938-June 1939
(Literature)
Broadcast Handbook
Station: WJJD
Scripts: Jean Hargrave Simpson
Time: Thursdays 2:30 P.M.
Prepared for Grades 7, 8, 9
Radio Council
Chicago Public Schools
Superintendent: William H. Johnson
[After students in the 7th, 8th, and 9th grades listen to each "Let's Tell a Story" radio program at 2:30 P.M. on Thursdays, the teachers are given ways to stimulate their pupils to read and to write.
Suggestions for preparatory and follow-up work are provided: "In this program"-"To get ready for the program you might..."-- "During the program the pupils might listen for..."-"After the broadcast the pupils might..."]
[Each of the following "Let's Tell a Story" radio programs includes this information:
Station: WJJD
Time: 2:30 P.M.
Length of Script: 15 minutes
Creator of script: Jean Hargrave Simpson}
Program: Let's Tell a Story
Script: HOOSIER SCHOOLBOY (Eggleston)
Date: September 29, 1938
Characters: Riley, Peewee, Bob, Jack, Susan, Peewee's father
Program: Let's Tell a Story
Script: JIM DAVIS (Masefield)
Date: October 24, 1938
Characters: Jim, Captain, Voice I, Voice II, Marah, Hugh
Program: Let's Tell a Story
Script: OUT OF THE FLAME (Lownsbery)
Date: October 20, 1938
Characters: Fabri, Pierre, Francois, Henri, Janton, Pirate
Program: Let's Tell a Story
Script: COURAGEOUS COMPANIONS (Finger)
Date: October 27, 1938
Characters: Chief Amelkima, Osberne, Ato, Tenka, Captain Del Cano, Interpreter
Program: Let's Tell a Story
Script: SNAKE GOLD (n. a.)
Date: November 3, 1938
Characters: McClintock, Duncan, Don Pablo, Lawson, Miguel
Program: Let's Tell a Story
Script: TWENTY THOUSAND LEAGUES UNDER THE SEA (n.a.)
Date: November 10, 1938
Characters: Captain Nemo, Professor, Conseil, Ned Land
Program: Let's Tell a Story
Script: WAGONS WESTWARD (Sperry)
Date: November 17, 1938
Characters: Sandy, Bannock, Jonathan, Pierre, Voice
Program: Let's Tell a Story
Script: BOY'S LIFE OF COLONEL LAWRENCE (Thomas)
Date: December 1, 1938
Characters: Colonel Lawrence, Auda, Sherif Nasir, Messenger I, Messenger II
Program: Let's Tell a Story
Script: STORY OF A BAD BOY (Aldrich)
Date: December 8, 1938
Characters: Tom, Pepper, Jack, Harry, Voice I, Voice II, Grandfather, Kitty
Program: Let's Tell a Story
Script: LITTLE WOMEN (Alcott) (missing)
Program: Let's Tell a Story
Script: CHRISTMAS CAROL (Dickens)
Date: December 22, 1938
Characters: Scrooge, Nephew, Crachit, Marley's Ghost, Christmas Past, Fezziwig, Christmas Present, Mrs. Crachit, Tiny Tim, Christmas to Come, Boy
Program: Let's Tell a Story
Script: OL' PAUL (Rounds)
Date: January 5, 1939
Characters: Spike, Joe, Jim
Program: Let's Tell a Story
Script: WATERLESS MOUNTAIN (Armer)
Date: January 12, 1939
Characters: Uncle, Younger Brother, Trader, Conklin
Program: Let's Tell a Story
Script: YOUNG FU(Lewis)
Date: January 19, 1939
Characters: Young Fu, Mother, Tank, Captain, Bandit I, Bandit II, Bandit III
Broadcast Handbook
Program: Let's Tell a Story
Station: WJJD
Frequency: 1130 kilocycles
Grades: 7, 8. 9
Chicago Public Schools
Director Radio Council: Harold W., Kent
Superintendent of Schools: William H. Johnson
(Erratum: Time of programs is changed from 2:30 P.M. to 1:30 P.M.)
(Preparatory and follow-up work for teachers is suggested: "In this program"-"To get ready for the program you might..."-"During the program the pupils might listen for...")
Program: Let's Tell a Story
Script: CALICO BALL (n.a.)
Date: February 9, 1939
Characters: Johnny, Molly Ann, Bobby, Emancipation, Conjure Woman, Boy, Mother, Sheriff
Program: Let's Tell a Story
Script: WHITE HOUSE GANG (Looker)
Date: February 16, 1939
Characters: Q., Dick, Slats, Voice, Policeman, Ambassador Bryce, Theodore Roosevelt
Program: Let's Tell a Story
Script: PEGGY COVERS THE NEWS (Bugbee)
Date: February 23, 1939
Characters: Kate, Peggy, City Editor, O'Sullivan, Governor, Voice, Girl, Governor's secretary
Program: Let's Tell a Story
Script: SCOTTISH CHIEFS (n.a.)
Date: March 2, 1939
Characters: Murray, Ker, Edwin, Voice, Sir William Wallace, Assorted men's voices
Program: Let's Tell a Story
Script: ADVENTURES OF PAUL BUNYAN (Bowman)
Date: March 9, 1939
Characters: Librarian, Spike, Joe, Jim
Program: Let's Tell a Story
Script: NEW LAND (n.a.)
Date: March 16, 1939
Characters: Charlie, Syre, Frank, Rene, Coach
Program: Let's Tell a Story
Script: CHRISTMAS CAROL (n.a.)
Date: n.a.
Program: Let's Tell a Story
Script: SILVER CHIEF (n.a.)
Date: n.a.
Program: Let's Tell a Story
Script: MASTERMAN READY (n.a.)
Date: March 30, 1939
Characters: Captain Osborn, Mackintosh, Masterman Ready, William, Mr. Seagrave
Program: Let's Tell a Story
Script: CEDRIC THE FORESTER (n.a.)
Date: April 6, 1939
Characters: Cedric, Richard, Lord Mountjoy, Geoffrey, 2 voices, Lady Carlton
Program: Let's Tell a Story
Script: PAINTED ARROW (Gaither)
Date: April 13, 1939
Characters: Jacques, Little Chieg, Hunter, Medicine Man
Program: Let's Tell a Story
Script: SPICE AND THE DEVIL'S CAVE (n.a.)
Date: April 20, 1939
Characters: Diaz, Magellan, Abel, Da Gama, Scander, Girl
Program: Let's Tell a Story
Script: MARTIN JOHNSON (n.a.)
Date: May 4, 1939
Characters: Johnson, Jerrimani, Sandy Blake, Boculy, Voice
Program: Let's Tell a Story
Script: OVERLAND TRAIL (Kauffman)
Date: May 11, 1939
Characters: Daniel Frost, Red Thunder, Kaintuck, Miller
Program: Let's Tell a Story
Script: CAREERS OF CYNTHIA (n.a.)
Date: May 18, 1939
Characters: Cynthia, Molly, Lexie, Miss Drevenstead, Styvebrook
Program: Let's Tell a Story
Script: DANIEL BOONE, WILDERNESS SCOUT (n.a.)
Date: May 25, 1939
Characters: Librarian, Daniel Boone, Voices, La Brie, St. Denis, Blackfish, Hank, Sam
Program: Let's Tell a Story
Script: GAUNTLET OF DUNMORE (Daniel)
Date: June 1, 1939
Characters: Prior, Robin, Brother Ambrose, Edward, Giles, Richard, Voicd
Program: Let's Tell a Story
Script: DICK BYRD (n.a.)
Date: June 8, 1939
Characters: Byrd, Bennett, Bartlett, Captain Brennan
Program: Let's Tell a Story
Script: TALKING DRUMS (n.a.)
Date: June 15, 1939
Characters: Utassi, Superintendent, Philip, Achi Mai, 2 voices
v. 43 Let's Tell a
Story, Sept. 1939-June 1940
Broadcast Handbook
Station: WJJD
Radio Council
Chicago Public Schools
Time: Thursday afternoons from 1:30 to 1:45
First semester 1939-1940
Grades 7, 8, 9
Scripts: Jean Hargrave Simpson
[Goals for the programs: Encourage reading, encourage speaking, develop proper attitudes
Help pupils enjoy the programs through reading and self-expression.]
Superintendent of Schools: William H. Johnson
Assistant Superintendent of Schools: Minnie E. Fallon
Director Radio Council: Harold W. Kent
Teacher preparation aids: "Summary for teachers,"-"To get ready for the program you might..."-"After the broadcast the pupils might..."
Program: Let's Tell a Story
Script: DAVID AND JONATHAN (Haines)
Date: Sept. 21, 1939
Characters: Lawson, David, Jonathan, Sports Announcer, Coach
Program: Let's Tell a Story
Script: KING RICHARD'S SQUIRE (Kelly)
Date: Oct. 5, 1939
Characters: Lady Edith, Princess Joan, Jean, Don Carlos, Duke, Sir Simon, Cook, Messenger
Program: Let's Tell a Story
Script: WHO RIDES IN THE DARK? (Meader)
Date: Oct. 19, 1939
Characters: Dan Drew, Silas, Skilly
Program: Let's Tell a Story
Script: ALL SAIL SET (Sperry)
Date: Oct. 26, 1939
Characters: Enoch Thacher, Brick Warner, Old Tom Plunkett, Sneed, Captain, Mate, Nils
Program: Let's Tell a Story
Script: BEND IN THE ROAD (Raymond)
Date: Nov. 2, 139
Characters: Martha, Rita, Jane, Gerry, Mrs. Parks, Mr. Schroder, Telephone Operator
Program; Let's Tell a Story
Script: SILENT SCOT (n.a.)
Date: Nov. 9, 1939
Characters: Ferguson, Scot, Tuleko, Watt, Smith, Doctor
Program: Let's Tell a Story
Script: LAD OF KENT (Harrison)
Date: Nov. 16, 1939
Characters: Sailor Dick, Monty, Philip, Captain, Stephen, Voice
Program: Let's Tell a Story
Script: CADDIE WOODLAWN (Brink)
Date: Nov. 23, 1939
Characters: Caddie Woodlawn, Tom, Warren, Indian John, White Deer, Father, Mother, Trent, Wilkes, Jensen, Katie
Program: Let's Tell a Story
Script: THE COURAGEOUS HEART (James)
Date: Dec. 7, 1939
Characters: Jackson, Greene, Andy, Tom, Bob, Jim, Chase, Hayne, Scott, Secretary
Program: Let's Tell a Story
Script: RED HEIFER (Davison)
Date: Dec. 14, 1939
Characters: Black, Barney, Splinter, Bill
Program: Let's Tell a Story
Script: SKYWARD (Byrd)
Date: Jan. 11, 1940
Characters: Bennett, Byrd, Balchen, Noville, Announcer
Program: Let's Tell a Story
Script: LAST OF THE GAUCHOS (Williamson)
Date: Jan. 18, 1940
Characters: Goya, Raphael, Plutarco, Carlos, Father
Teachers' Broadcast Handbook
Program: LET'S TELL A STORY
Grades: 7, 8, 9
Program; OPEN SESAME
Grades: 5, 6
Station: WIN
Kilocycles: 560
Radio Council
Chicago Public Schools
Second Semester 1939-1940
Scripts: Jean Hargrave Simpson
Goals of the program: Encourage reading..., encourage speaking and writing..., develop proper attitudes and reactions....
Help the pupils enjoy the programs through reading and self-expression.
Teacher preparation aids: "Summary for teachers"-"To get ready for the program you might..."-"After the broadcast the pupils might..."
Suggestions for teacher-librarians: Select a shelf labeled "Radio Shelf." At one end place titles on the OPEN SESAME program and at the other end, those books on the LET'S TELL A STORY program.
FAMOUS MEN
Program: Let's Tell a Story Program: Open Sesame
Script: "Jean Lafitte" (Charnley) Script: "True Story of Abraham Lincoln" (Brooks)
Date: Feb. 15, 1940 Date: Feb. 16, 1940
Suggestions for Radio Shelf Suggestions for Radio Shelf
TALL STORIES
Program: Let's Tell a Story Program: Open Sesame
Script: [no broadcast] Script: "Gulliver's Travels" (Swift)
Date: Feb. 22, 1940 Date: Feb. 23, 1940
Suggestions for Radio Shelf
AIR STORIES ANIMAL STORIES
Program: Let's Tell a Story Program: Open Sesame
Script: "Silver Wings" (Whitfield) Script: "Black Beauty" (Sewell)
Date: Feb. 29, 1940 Date: March 1, 1940
Suggestions for Radio Shelf Suggestions for Radio Shelf
OTHER LANDS
Program: Let's Tell a Story Program: Open Sesame
Script: "China Quest" (Lewis) Script: "Katrinka" (Haskell)
Date: March 7, 1940 Date: March 8, 1940
Suggestions for Radio Shelf Suggestions for Radio Shelf
OLDEN TIMES
Program: Let's Tell a Story Program: Open Sesame
Script: China Quest Script: Katrinka
Date: March 14, 1940 Date: March 15, 1940
Suggestions for Radio Shelf Suggestions for Radio Shelf
SCHOOL STORIES
Program: Let's Tell a Story Program: Open Sesame
Script: "High Benton" (Heyliger) Script: [no broadcast]
Date: March 21, 1940 Date: March 22, 1940
Suggestions for Radio Shelf
MYSTERY AND ENCHANTMENT
Program: Let's Tell a Story Program: Open Sesame
Script: "Lost Caravan" (Williamson) Script: "Aladdin" (n.a.)
Date: March 28, 1940 Date: March 29, 1940
Suggestions for Radio Shelf Suggestions for Radio Shelf
BOYS' STORIES
Program: Let's Tell a Story Program: Open Sesame
Script: "Long Defense" (Donauer) Script: "Two Little Confederates" (Page)
Date: April 4, 1940 Date: April 5, 1940
Suggestions for Radio Shelf Suggestions for Radio Shelf
GIRLS' STORIES
Program: Let's Tell a Story Program: Open Sesame
Script: "Old Fashioned Girl" (Alcott) Script: "Lucinda" (Hunt)
Date: April 11, 1940 Date: April 12, 1940
Suggestions for Radio Shelf Suggestions for Radio Shelf
ADVENTURE
Program: Let's Tell a Story Program: Open Sesame
Script: "Shadow of the Sword" (Daniel) Script: "Boy of the Desert" (Tietjens
Date: April 18, 1940 Date: April 19, 1940
Suggestions for Radio Shelf Suggestions for Radio Shelf
OTHER LANDS
Program: Let's Tell a Story Program: Open Sesame
Script: "Greentree Downs" (Ross) Script: "Riema" (Elliot)
Date: May 9, 1940 Date: May 10, 1940
Suggestions for Radio Shelf Suggestions for Radio Shelf
PIONEERS AND THE WEST
Program: Let's Tell a Story Program: Open Sesame
Script: "Buckaroo" (Hess) Script: "Gay Soeurette" (Darby)
Date: May 16, 1940 Date: May 17, 1940
Suggestions for Radio Shelf Suggestions for Radio Shelf
SEA STORIES
Program: Let's Tell a Story Program: Open Sesame
Script: "Quest of the Sea Otter" (Conner) Script: "Good Wind and Good Water" (Gardiner)
Date: May 23, 1940 Date: May 24, 1940
Suggestions for Radio Shelf Suggestions for Radio Shelf
FOLK TALES
Program: Let's Tell a Story Program: Open Sesame
Script: [no broadcast] Script: "Hansel and Gretel" (n.a.)
Date: May 30, 1940 Date: May 31, 1940
Suggestions for Radio Shelf
INDIANS
Program: Let's Tell a Story Program: Open Sesame
Script: "Andy Breaks Trail" (Skinner) Script: "Running Fox" (Gregor)
Date: June 6, 1940 Date: June 7, 1940
Suggestions for Radio Shelf Suggestions for Radio Shelf
CHIVALRY
Program: Let's Tell a Story Program: Open Sesame
Script: "Black Arrow" (Stevenson) Script: "King Arthur and His Knights" (n.a.)
Date: June 13, 1940 Date: June 14, 1940
Suggestions for Radio Shelf Suggestions for Radio Shelf
Program: Let's Tell a Story
Script: JEAN LAFITTE (Charnley)
Date: Feb. 15, 1940
Characters: Dominique You, Lockyer, McWilliams, LaFitte, Mannering, Cofee, Jackson, Secretary, 3 men's voices, 2 women's voices
Program: Let's Tell a Story
Script: SILVER WINGS (Whitfield)
Date: Feb. 29 1940
Characters: Rush, Jim, Charley, Kingston
Program: Let's Tell a Story
Script: CHINA QUEST (Lewis)
Date: March 7, 1940
Characters: Li San, Reds, Bao, Wang, Soldier, Driver, Citizen, Merchant, Official
Program: Let's Tell a Story
Script: WAIF MAID (McNeer)
Date: March 14, 1940
Characters: Elsa, Hans, Melchior, Werner, Red Rooster, Knight, Serving man
Program: Let's Tell a Story
Script: HIGH BENTON (Heyliger)
Date: March 21, 1940
Characters: Gabby, Steve, PeeWee, Mr. Lane
Program: Let's Tell a Story
Script: LOST CARAVAN (Fleming)
Date: March 28, 1940
Characters: Pierre, Ifali, Man
Program: Let's Tell a Story
Script: LONG DEFENCE (Donauer)
Date: April 4, 1940
Characters: Captain Giustiniani, Grant, Ulrich, Giovannin, 2 voices
Program: Let's Tell a Story
Script: OLD FASHIONED GIRL (Alcott)
Date: April 11, 1940
Characters: Tom, Fran, Polly, Father, Doctor, Girl
Program: Let's Tell a Story
Script: SHADOW OF THE SWORD (Daniel)
Date: April 18, 1940
Characters: Edmond, Arnaud, Philippe, Sir Clement, Robert, Sir Louis
Program: Let's Tell a Story
Script: GREENTREE DOWNS (Ross)
Date: May 9, 1940
Characters: Betty, Alice, Guy, Sidge, Mr. Newman
Program: Let's Tell a Story
Script: BUCKAROO (Hess)
Date: May 16, 1940
Characters: Lynn, Ted Norton, Dannie Norton, Pa Harper
Program: Let's Tell a Story
Script: QUEST OF THE SEA OTTER (n.a.)
Date: May 23, 1940
Characters: Henthorne, Falconer, Andy, Dutton, Same Bim, Martin, Sailor
Program: Let's Tell a Story
Script: ANDY BREAKS TRAIL (Skinner)
Date: June 6, 1940
Characters: Andy, Blue Arrow, Barking Water, Liberte, Clark, Man
Program: Let's Tell a Story
Script: BLACK ARROW (Stevenson)
Date: June 13, 1940
Characters: Hatch, Dick, Sir Oliver, Sir Daniel, Bennet, Jack
v. 44 Let's Tell a
Story, Sept. 1940-June 1941
Teachers' Broadcast Handbook
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
First Semester: 1940-1941
Grades: 7, 8, 9
Time: 1:30 P.M.
Length of script: 15 minutes
Radio Council
Chicago Public Schools
Scripts: Jean Hargrave Simpson
Goals: Helping pupils enjoy this program through reading, learning to use the library, and self-expression.
Teacher preparation aids: "Summary for teachers..."-"To get ready for the program you might..."-"After the broadcast..."-"Speaking or writing suggestion..."
Program: Let's Tell a Story
Script: MIDAS (n.a.)
Date: Sept. 19, 1940
Characters: Midas, Stranger, Marygold, Coron
Program: Let's Tell a Story
Script: TINKER OF STONE BLUFF (Arnold)
Date: Sept. 26, 1940
Characters: Mr. Harris, Mr. Green, Tinker, Al, Edgar, Cub
Program: Let's Tell a Story
Script: TOD OF THE FENS (Whitney)
Date: Oct. 3, 1940
Characters: Lord Arundel, Prince Henry, Tod, Tom, Bat. Heron
Program: Let's Tell a Story
Script: ENGATO (Driberg)
Date: Oct. 10, 1940
Characters: Okelobong, Driberg, Chief I, Chief II, 2 men's voices, Olum
Program: Let's Tell a Story
Script: RIDING WEST ON THE PONY EXPRESS (Skelton)
Date: Oct. 17, 1940
Characters: Jeff, Chet, Man I, Man II, Bill, Lacy, Tom
Program: Let's Tell a Story
Script: SUN BIRD (Morris)
Date: Oct. 24, 1940
Characters: Sun Bird, Myla, Anchak
Program: Let's Tell a Story
Script: EASTWARD SWEEPS THE CURRENT (Malkus)
Date: Oct. 31, 1940
Characters: Nana, Sivi, Tupua, Man I, Rori
Program: Let's Tell a Story
Script: GRENFELL OF THE LABRADOR (Wallace)
Date: Nov. 7, 1940
Characters: Will, Tom, Jock, Nurse, Doctor Grenfell, Walter, Man I, Man II
Program: Let's Tell a Story
Script: THE EAGLET (Victorin)
Date: Nov. 14, 1940
Characters: Officer, Berg, Man I, Man II, Bong, Nord
Program: Let's Tell a Story
Script: TOBY TYLER (Kaler)
Date: Nov. 28, 1940
Characters: Narrator, Toby, Job, Ben, Proprietor of circus
Program: Let's Tell a Story
Script: THE GOOD MASTER (Seredy)
Date: Dec. 5, 1940
Characters: Jancsi, Kate, Father, Mother, Conductor, Beppi
Program: Let's Tell a Story
Script: A BOY OF THE LOST CRUSADE (Hewes)
Date: Dec. 12, 1940
Characters: Father Gaspard, Chevalier, Roland, Samson, Khaleel
Program: Let's Tell a Story
Script: SWORD OF THE WILDERNESS (Coatsworth)
Date: Jan. 9, 1941
Characters: Seth, Mother, Father, Mrs. Snow, Natanis, Black Thunder, Squaw, John Hammond
Program: Let's Tell a Story
Script: STORY OF A BAD BOY (Aldrich)
Date: Jan. 16, 1941
Characters: Tom, Jack, Pepper, Police, Prisoner, Grandfather, Kitty
Program: Let's Tell a Story
Script: DOG AT HIS HEEL (Finger)
Date: Jan. 23, 1941
Characters: Sid, Bill, Stewart, Ed, Reed, Major
Teachers' Broadcast Handbook
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Time: Thursday afternoon at 1:30
Length of script: 15 minutes
Second semester: 1940-1941
Grades 7, 8, 9
Radio Council
Chicago Public Schools
Scripts: Jean Hargrave Simpson
Suggestions for teachers
How to prepare the classroom
Helping students enjoy the programs: Reading, learning to use the library, self-expression
Superintendent of Schools: William H. Johnson
Assistant Superintendent of Schools: Minnie E. Fallon
Director, Radio Council: Harold W. Kent
Program: Let's Tell a Story
Script: MESSENGER TO PHARAOH (Williamson)
Date: Feb. 20, 1941
Characters: Setna, Onabbi, Mefab, Lord Architect, Man I, Pharaoh, Urshepset, Storekeeper, Thug
Program: Let's Tell a Story
Script: ZEKE (Ovington)
Date: Feb. 27, 1941
Characters: Major, Zeke, Mr. Damon, Officer
Program: Let's Tell a Story
Script: KING ARTHUR AND HIS KNIGHTS
Date: March 6, 1941
Characters: King Uther, Ygierne, Page, Merlin, Young Arthur, Sir Ector, Sir Kay, Old man
Program: Let's Tell a Story
Script: CARCAJOU (Montgomery)
Date: March 13, 1941
Characters: Coby, Smeltz, Red Heron, Two Gray Hills, Moon-by-the Water, White Elk
Program: Let's Tell a Story
Script: A-GOING TO THE WESTWARD (Lenski)
Date: March 20, 1941
Characters: Betsy, Joel, Aunt Matilda, Thomas, Leonidas, Sereny, Granny Scruggs
Program: Let's Tell a Story
Script: MERIWETHER LEWIS (Seymour)
Date: March 27, 1941
Characters: Jefferson, Lewis, Dorion, Chief I, Chief II, Clark, Wesaukee
Program: Let's Tell a Story
Script: TREASURE ISLAND (Stevenson)
Date: April 3, 1941
Characters: Captain, Blind Peer, Jim, Mrs. Crossley, Mr. Crossley, Mother, Dr. Livesey, Man I, Man II
Program: Let's Tell a Story
Script: SKY SERVICE (Lansing)
Date: April 10, 1941
Characters: Mother, Nancy, Tommy, Jim, Vance, Mr. Eldridge, Mr. Small, Miss Brown
Program: Let's Tell a Story
Script: GIVE A MAN A HORSE (Finger)
Date: April 17, 1941
Characters: Bob, Jim, Eric, Irish Joe, Doran, 2 men
Program: Let's Tell a Story
Script: WISP (Adams)
Date: May 8, 1941
Characters: Miss Peck, Beryl, Christine, Joan, Victoria, Patrick
Program: Let's Tell a Story
Script: DARK STAR OF ITZA (Malkus)
Date: May 15, 1941
Characters: Itzam Pesh, Tlaloc, Hol Chan, Nicte, Alica Sims Malkus
Program: Let's Tell a Story
Script: LITTLE MEN (Alcott)
Date: May 22, 1941
Characters: Nat, Dan, Emil, Mrs. Bhaer, Professor Bhaer
Program: Let's Tell a Story
Script: TRUMPETER OF KRAKOW (Kelly)
Date: June 5, 1941
Characters: Voice I, II, III; Father; Mother; Joseph; Soldier; Jan Kanty; Ostrovski
Program: Let's Tell a Story
Script: BAUCIS AND PHILEMON
Date: June 12, 1941
Characters: Philemon, Baucis, Mercury, Stranger
v. 45 Let's Tell a
Story, Sept. 1942-June 1943
Grades 7 and 8
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Time: Thursday afternoon at 1:30
Length of program: 15 minutes
Radio Council
Chicago Public Schools
Scripts: Jean Simpson
Superintendent of Schools: William H. Johnson
Assistant Superintendent of Schools: Leo G. Herdeg
Acting Director, Radio Council: George Jennings
Goals of program: Encourage students to read more; increase students' understanding of the war effort; prepare students for defense training in high school.
Teacher preparations for each program.
Setting up the Radio Bookshelf
Lists of books related to the broadcasts
[Sixth Annual Meeting
School Broadcast Conference-SBC
November 11-12, 1942
Morrison Hotel
Chicago]
Program: Let's Tell a Story
Script: LAWRENCE; THE ARABIAN KNIGHT (Shumway)
Date: Oct. 8, 1942
Characters: Lawrence, Abdulla, Jaafar, Shakir
Program: Let's Tell a Story
Script: THE MATCHLOCK GUN (Edmonds)
Date: Oct. 15, 1942
Characters: Narrator, Teunis, Mother, Edward, Trudy
Program: Let's Tell a Story
Script: BOOKS ABOUT ELECTRICITY
Date: Oct. 22, 1942
Characters: Narrator, Bob, Jim, Mother, Father, Man I, II, III
Program: Let's Tell a Story
Script: ON BOARD A U.S. SUBMARINE (Theiss)
Date: Oct. 29, 1942
Characters: Narrator, Speed, Commander Armstrong, Lieutenant Darrow
[Insert: Announcement advising teachers to attend the Sixth Annual School Broadcast Conference on November 11 and 12 at the Morrison Hotel in Chicago.]
Program: Let's Tell a Story
Script: MULBERRY VILLAGE (Hollister)
Date: Nov. 5, 1942
Characters: Mother, Uncle Seventeen, Deh-liong, Pua-geng, Soldier I, Soldier II, Guard, Colonel Lo
[Insert: Announcement (2nd one) advising teachers to attend the Sixth Annual School Broadcast Conference on November ll and 12 at the Morrison Hotel in Chicago.]
Program: Let's Tell a Story
Script: MAN WITHOUT A COUNTRY (Hale)
Date: Nov. 12, 1942
Characters: Narrator, Aaron Burr, Nolan, Colonel, Shaw, Miss Rutledge, Man I, Officer
Program: Let's Tell a Story
Script: BOOKS ABOUT RADIO
Date: Nov. 19, 1942
Characters: Man I, Man II, Man III, Narrator, Skipper, Bert Pettibone, Jed Pratt, Boy, Aviator, Jim, Bill
Interview with Lt. W. C. Eddy, U.S.N.R. (Retired)
Program: Let's Tell a Story
Script: COAST GUARD CADETS (Bell)
Date: Dec. 3, 1942
Characters: Jim Steele, Narrator, Tom Gates, Buck Snipely, Tex Smith, Lieutenant Wells, Man I, Man II
Program: Let's Tell a Story
Script: NUVAT THE BRAVE (Doone)
Date: Dec. 10, 1942
Characters: Narrator, Nuvat, Father, Medicine man
Program: Let's Tell a Story
Script: SYLVIA, INC. (Raymond)
Date: Dec. 17, 1942
Characters: Mr. Linton, Julie, Sylvia, Frank, Grandfather
Program: Let's Tell a Story
Script: THE SCARLET FRINGE (Fernald)
Date: Jan. 7, 1943
Characters: Narrator, Hanco, Paccari, Yma, Paullu, Piqui
Program: Let's Tell a Story
Script: WINGS OVER WEST POINT
Date: Jan. 14, 1943
Characters: Don Moore, Captain Ridell, Warren, Cadet I, Cadet II, Deschamps
Program: Let Tell a Story
Script: BOOKS ABOUT AVIATION
Date: Jan. 21, 1943
Characters: Narrator, Man I, Man II, Man III, Employer, Older Man, Girl, Boy, Young Boy
Let's Tell a Story
Literature, Reading
Station: WJJD
Frequency: 1160 kilocycles
Time: Tuesdays, 2:15-2:30 P.M.
Upper elementary grades
2nd semester 1942-43
Radio Council
Chicago Public Schools
Writer: Jean Simpson
Goals: Acquaint students with fiction and non-fiction books; give students hints to help them read more easily and more efficiently. The schedule includes: l. Books to increase understanding of aviation, the armed services, our allies, and the regions in which our men are fighting. 2. Books to build a background for defense training in high school. 3. Books that are helpful to students living in a world at war.
Teacher preparations: Listening suggestions
Program: Let's Tell a Story
Script: BOOKS ABOUT NORTH AFRICA (The War Theatres)
Date: Feb. 16, 1943
Characters: German I, German II, Decatur, Preble, Man I, Man II, Abdul, Mother, Father, Marvin
[February 25, 1943: Broadcast cancelled]
Program: Let's Tell a Story
Script: BOOKS ABOUT CENTRAL AMERICA (Our Allies)
Date: March 2, 1943
Characters: Narrator, Man I, Man II, Lopez, Mendez, Pedro, Francisco, Felipe, Carlotta
Program: Let's Tell a Story
Script: BOOKS ABOUT HOLLAND (Our Allies)
Date: March 9, 1943
Characters: Narrator, Gysbert, Jacqueline, Burgomaster, Man I, Man II, Captain, Paul Buys, Alonzo, Gatekeeper
Program: Let's Tell a Story
Script: BOOKS ABOUT AVIATION IN PEACETIME (Aviation)
Date: March 16, 1943
Characters: Narrator, Barry Martin, Mr. Hamlin, Man I, Man II
Program: Let's Tell a Story
Script: BOOKS ABOUT OUR AIR FORCES (The Armed Services)
Date: March 23, 1943
Characters: Narrator, Dick Hillton, Officer, Man i, Man II
Program: Let's Tell a Story
Script: BOOKS ABOUT THE NAVY (The Armed Services)
Date: March 30, 1943
Characters: Narrator, Officer, Ellsworth, Jerry, Man I, Man II
Program: Let's Tell a Story
Script: BOOKS ABOUT OUR FIGHTERS AT SEA (The Armed Services)
Date: April 6, 1943
Characters: Narrator, Bob, Wilson, Man I, Man II, Nazi,
Program: Let's Tell a Story
Script: BOOKS ABOUT THE ARMY (The Armed Services)
Date: April 13, 1943
Characters: Narrator, Brooke, Colonel Watson, General Marion, Man I, Man II
Interview: Mrs. Bernadine Bailey, author of THE YOUNGEST WAAC
Program: Let's Tell a Story
Script: BOOKS ABOUT GARDENS (Boys and Girls and the War Effort)
Date: April 20, 1943
Characters: Narrator, Woman I, Woman II
Interview: Rogers School students: Virginia Snapp, Allen Boyer, Bob Berglund
Program: Let's Tell a Story
Script: BOOKS ABOUT CHILDREN IN WAR TIME
Date: May 4, 1943
Characters: Narrator, Mother, Timothy, Joan Arabella, Deborah, Mr. Craig, Father
Program: Let's Tell a Story
Script: BOOKS ABOUT DOCTORS AND NURSES (Boys and Girls and the War Effort)
Date: May 11, 1943
Characters: Narrator, York Allen, Tom, Sarey, Girl, Man I
Program: Let's Tell a Story
Script: BOOKS ABOUT ATHLETICS (Boys and Girls and the War Effort)
Date: May 18, 1943
Characters: Narrator, Gus, Man I, Leonard, Coach, David, Man II
Program: Let's Tell a Story
Script: BOOKS ABOUT CRAFTS AND SKILLS (Boys and Girls and the War Effort)
Date: May 25, 1943
Characters: Narrator
Interview: Glenn Clark, Jill Jackman, Robert Brown, Ernest Garten, Joan Anderson-Stewart School
Program: Let's Tell a Story
Script: BOOKS ABOUT THE FARM (Boys and Girls and the War Effort)
Date: June 1, 1943
Characters: Narrator, Bud, Man I, Man II, Ben, Felton, Mason, Uncle Bruce, Dale
Program: Let's Tell a Story
Script: BOOKS FOR VACATION READING (Boys and Girls and the War Effort)
Date: June 8, 1943
Characters: Narrator, Dan, Jeremy, Indian, Man I, Man II
v. 46 Let's Tell a
Story, Sept. 1943-June 1944
Literature, Reading
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Station: WBEZ
Frequency: 42.5 kilocycles
Upper Elementary
First Semester, 1943-44
Time: Tuesdays, 1:30-1:45 P.M.
Scripts and Handbook: Jean Simpson
Radio Council
Chicago Public Schools
Superintendent of Schools: William H. Johnson
Assistant Superintendent of Schools: George F. Cassell
Assistant Superintendent of Schools: Leo G. Herdeg
Acting Director, Radio Council: George Jennings
[Foreword from station WBEZ "The Voice of the Chicago Public Schools": The first semester of the 1943-44 school year marks the initial use of frequency modulation broadcasting by and for the schools of Chicago over our own radio station WBEZ.]
Goals: The programs present adaptations of fine books to encourage students to read and to acquaint them with both fiction and nonfiction. Books are presented to increase students' understanding of the armed services and the war effort.
Teacher preparation: Listening suggestions
Seventh Annual Meeting
School Broadcast Conference (SBC)
November 28, 19, 30, 1943
Morrison Hotel
Chicago
Program: Let's Tell a Story
Script: 20,000 LEAGUES UNDER THE SEA (Verne)
Date: Sept. 21, 1943
Characters: Narrator, Professor, Commander, Conseil, Land, Nemo
Program: Let's Tell a Story
Script: THREE PLEBES AT WEST POINT (Strong)
Date: Sept. 28, 1943
Characters: Narrator, Van, Hale, Walt, Nagel, Officer
Program: Let's Tell a Story
Script: THE FLYING EXPLORER (Theiss)
Date: Oct. 5, 1943
Characters: Narrator, Jim, Mr. Hudson, Jose, Umberto, Tsuva
Program: Let's Tell a Story
Script: WAGONS WESTWARD Sperry)
Date: Oct. 19, 1943
Characters: Narrator, Bannock, Jonathan, Pierre, Sandy
Program: Let's Tell a Story
Script: IVANHOE (Scott)
Date: Oct. 26, 1943
Characters: Narrator, Wamba, Locksley, Black Knight, Friar Tuck, Sir Reginald Front de Boeuf, Warder, Cedric, Ulrica
Program: Let's Tell a Story
Script: THE COURAGEOUS HEART (James)
Date: Nov. 2, 1943
Characters: Narrator, Secretary, Jackson, Greene, Andy, Tom, Bob, Jim, Chase, Hayne, Man
Program: Let's Tell a Story
Script: TREASURE ISLAND (Stevenson)
Date: Nov. 9, 1943
Characters: Narrator, Captain, Blind Peer, Jim, Mrs. Crossley, Mr. Crossley, Mother, Dr. Livesey, Man I, Man II
Program: Let's Tell a Story
Script: PUCKERED MOCCASINS (Bailey)
Date: Nov. 16, 1943
Characters: Narrator, Dave, Ronan, Isabella
Program: Let's Tell a Story
Script: JIM DAVIS (Masefield)
Date: Nov. 30, 1943
Characters: Jim, Captain, Man I, Marah, Mrs. C., Hugh, Narrator
Program: Let's Tell a Story
Script: LION BOY (Stevens)
Date: Dec. 7, 1943
Characters: Narrator, Simba, Father, Head Man
Program: Let's Tell a Story
Script: LITTLE WOMEN (Alcott)
Date: Dec. 14, 1943
Characters: Meg, Jo, Beth, Amy, Marmee
Program: Let's Tell a Story
Script: HEAD WIND (Daniel)
Date: Jan. 4, 1944
Characters: Eill, Blast, Man I, Narrator
Program: Let's Tell a Story
Script: COPY BOY (Berger)
Date: Wednesday, Jan. 12, 1944
Time: ll:30-ll:45 A.M.
Characters: Jerry, Frank, Greeneman, Bob, Halo, Simmons
Let's Tell a Story
Literature, Reading
Station: WBEZ (FM-42.5 MC)
Time: Tuesdays, ll:30-ll:45 A.M.
Stations: WIND (560 KC) & WBEZ (FM-43.5 MC)
Time: Tuesdays, 1:30-1:45 P.M.
Upper elementary
2nd semester, 1943-44
Scripts: Jean Hargrave Simpson
Radio Council
Chicago Public Schools
Message from WBEZ-frequency modulation 42.5 mc:
WBEZ, "The Radio Voice of the Chicago Public Schools" is owned by the Board of Education and operated by the Radio Council under license from the Federal Communications Commission. During this semester WBEZ will be on the air from 10:30 a.m. to 3:00 p.m. each school day and may be heard on Frequency Modulation (FM) receivers at 42.5 mc.
Chicago Public Schools
Superintendent: William H. Johnson
Assistant Superintendent: George F. Cassell
Assistant Superintendent: Don C. Rogers
Acting Director, Radio Council-WBEZ: George Jennings
Radio Council Program Schedule
Schedule No. l
2nd Semester, 1943-44
WIND (560 kc), WJJD (ll60kc), WBEZ (FM-42.5 mc)
[Motivational essay by Dilla W. MacBean, Librarian, Chicago Public Schools: THE RADIO AND THE LIBRARY]
Goals: Under the guidance of the teacher or teacher-librarian, the programs can stimulate interest in reading, develop good reading habits, acquaint the student with library resources, and develop integration between reading and the student's other activities.
School Broadcast Conference
Fifth Annual Utilization Awards and Citations
Sponsored by the Executive Committee
Rules of the contest
Eighth Annual Meeting
School Broadcast Conference
Morrison Hotel
Chicago
1944
Program: Let's Tell a Story
Script: BLACK ARROW (R. L. Stevenson) Grades 7-9
Date: Feb. 15, 1944
Characters: Narrator, Hatch, Dick, Sir Oliver, Sir Daniel, Jack
Related stories:
Title: LOYAL FOE (I. M. Bolton) Grades 6-8
" GAUNTLET OF DUNMORE (Hawthorne Daniel) Grades 6-9
" HONOR OF DUNMORE (Hawthorne Daniel) Grades 6-9
" JACK'S CASTLE (Katherine Gibson) Grades 4-5
" OAK TREE HOUSE (Katherine Gibson) Grades 4-6
" ADAM OF THE ROAD (Janet Gray) Grades 6-8
" KING RICHARD'S SQUIRE (Regina Kelly) Grades 6-8
" MEN OF IRON (Howard Pyle) Grades 6-9
" WHEN KNIGHTS WERE BOLD (Eva M. Tappan) Grades 6-8
" TOD OF THE FENS (E. Whitney) Grades 6-8
Program: Let's Tell a Story
Script: THE LONG DEFENSE (Friedrich Donaner) Grades 7-8
Date: Feb. 29, 1944
Characters: Narrator, Captain Guistiniani, Grant, Ulrich, Giovannin, Voice I, Voice II
Related stories:
" BLACK BULL (Henry Bedford-Jones) Grade 8
" FALCON FLY BACK (Elinore Blaisdell) Grades 7-8
" SHADOW OF THE SWORD (Hawthorne Daniel) Grades 7-8
" SPICE AND THE DEVIL'S CAVE (Agnes D. Hewes) Grades 7-8
" A BOY OF THE LOST CRUSADE (Agnes D. Hewes) Grades 7-8
" SWORDS ON THE SEA (Agnes D. Hewes) Grades7-8
" MARCHING TO JERUSALEM (Ruth L. Holberg) Grades 6-8
" TRUMPETER OF KRAKOW (Eric Kelly) Grades 7-8
" HE WENT WITH VASCO DE GAMA (Louise Kent) Grades 7-8
" APPRENTICE OF FLORENCE (Ann D. Kyle) Grades 7-8
" WHEN KNIGHTS WERE BOLD (Eva M. Tappan) Grades 6-8
" DONE IN THE EAGLES NEST (Charlotte M. Younge) Grades 7-8
Program: Let's Tell a Story
Script: MATCHLOCK GUN (Walter D. Edmonds) Grades 4-6
Date: March 7, 1944
Characters: Narrator, Teunis, Mother, Edward, Trudy
Related stories:
" LITTLE PILGRIM TO PENN'S WOODS (Edna Albert) Grades6-8
" RULES OF THE LAKES (Joseph A. Altsheler) Grades 6-8
" HUNTERS OF THE HILLS (Joseph A. Altsheler) Grades 6-8
" BARNABY LEE (John Bennett) Grades 6-8
" REBELS IN BONDAGE (Ivy M. Bolton) Grades7-8
" SHADOW OF THE LONG KNIVES (Thomas Boyd) Grades (n.a.)
" CRIMSON SHAWL (Florence Choate and Elizabeth Curtis) Grades 6-8
" GOLDEN HORSESHOE (Elizabeth Coatsworth) Grades 5-7
" SWORDS OF THE WILDERNESS (Elizabeth Coatsworth) Grades7-8
" LAST OF THE MOHICANS (James F. Cooper) Grade 8
" PATHFINDER (James F. Cooper) Grade 8
" INDIAN BROTHER (H. V. Coryell) Grades 7-8
" ALISON BLAIR (Gertrude Crownfield) Grades 6-8
" BLITHE MC BRIDE (Beulah M. Dix) Grades 7-8
" CALICO BUSH (Rachel L. Field) Grades 7-8
" BEPPY MARALOWE OF CHARLESTOWN (Elizabeth Gray) Grades 7-8
Program: Let's Tell a Story
Script: ANDY BREAKS TRAIL (Constance L. Skinner) Grades 7-9
Date: March 14, 1944
Characters: Narrator, Andy, Blue Arrow, Barking Water, Liberete, Clark, Man
Related stories:
" JERKY: STORY OF TWO BOYS IN THE OLD WEST (Ned Andrews) Grades 6-8
" FIRST ACROSS THE CONTINENT (N. Brooks) Grades 6-8
" MAP MAKERS (p. 109-26) (J. and Jaffe H. Cattler) Grades (n.a.)
" NO OTHER WHITE MEN (Julia Davis) Grades 6-9
" REAL STORIES OF THE GEOGRAPHY MAKERS (p. 248-55) (John T. Faris) Grades 6-7
" FAMOUS SCOUTS (p. 123-29) (C. H. L. Johnston) Grades 6-8
" OX-TEAM DAYS ON THE OREGON TRAIL (Ezra Meeker) Grades 6-8
" NEW WORLD BUILDERS (B. W. Moorehead) Grades 7-8
" STORIES OF THE GREAT WEST (Theo. Roosevelt) Grades 5-8
" OPENING TY THE WEST WITH LEWIS & CLARK (E. L. Sabin) Grades 6-8
" MERRIWEATHER LEWIS, TRAILBLAZER (F. W. Seymour) Grades 7-8
Program: Let's Tell a Story
Script: ALL SAIL SET (Armstrong Sperry) Grades 6-8
Date: March 21, 1944
Characters: Narrator, Captain, Mate, Nils, Enoch, Brick, Tom, Sneed
Related stories:
" CLIPPER SHIPS DONE IN CORK MODELS (Peter Adams) Grades 6-8
" SOU'WESTERN G0ES NORTH) (Arthur H. Baldwin) Grades 7-8
" GO AND FIND WIND (Allena C. Best) Grades 7-8
" SO SAILORS SAY (Chas. M. DAUGHERTY) Grades 5-7
" NEW STORIES OF LIFE & ADVENTURE (p. 131-47) Grades 6-8
" SHIPS UNDER SAIL (Gordon Grant) Grades 4-8
" STORY OF THE SHIP (Gordon Grant) Grades 6-8
" STORY OF THE SEA (Agnes D. Hewes) (Grades 7-8)
" HE WENT WITH CHRISTOPHER COLUMBUS (Louise A. Kent) Grades 4-6
" DONALD McKAY, DESIGNER OF CLIPPER SHIPS (Clara I. Judson) Grades 6-8
" CLEARING WEATHER (Cornelia L. Meigs) Grades 7-8
" RAIN ON THE ROOF (Cornelia L. Meigs) Grades 6-8
" TRADE WIND (Cornelia L. Meigs) Grades 6-8
" NIGHT BOAT AND OTHER TOD MORAN MYSTERIES (Howard Pease) Grades 6-8
" STORY BOOK OF SHIPS (Maude & Miska Petersham) Grades 4-6
Program; Let's Tell a Story
Script: OLD FASHIONED GIRL (Louisa Alcott) Grades 6-8
Date: March 28, 1944
Characters: Narrator, Father, Doctor, Tom, Fran, Polly, Girl
Related stories:
" EIGHT COUSINS (Louisa Alcott) Grades 6-8
" JACK AND JILL (Louisa Alcott) Grades 5-8
" JO'S BOYS (Louisa Alcott) Grades 5-7
" LITTLE MEN (Louisa Alcott) Grades 6-8
" LITTLE WOMEN (Louisa Alcott) Grades 6-8
" ROSE IN BLOOM(Louisa Alcott) Grades 6-8
" UNDER THE LILACS (Louisa Alcott) Grades 6-8
" HITTY; HER FIRST 100 YEARS (Rachel L. Field) Grades 5-7
" LITTLE GIRL WITH SEVEN NAMES (Mabel L. Hunt) Grades 4-6
" LUCINDA; A LITTLE GIRL OF 1860 (Mabel L. Hunt) Grades 5-7
" BETTY LEICESTER (Sarah O. Jewett) Grades 5-7
" FIVE LITTLE PEPPERS AND HOW THEY GREW (Harriet M. Lathrop) Grades 5-7
" NICHOLAS ARNOLD, TOOLMAKER (Marion F. Lansing) Grades 7-8
" RAIN ON THE ROOF (Cornelia L. Meigs) Grades 6-8
" ROLLER SKATES (Ruth Sawyer) Grades 5-7
" JOLLY GOOD TIMES (Mary P. Smith) Grades 4-6
" ELLA; A LITTLE SCHOOLGIRL OF THE SIXTIES (Eva M. Tappan) Grades5-7
" REBECCA OF SUNNYBROOK FARM (Kate D. Wiggin) Grades 5-7
Program: Let's Tell a Story
Script: TOBY TYLER, OR, TEN WEEKS WITH A CIRCUS (James Otis), Grades 5-7
Date: April 4, 1944
Characters: Narrator, Toby, Job, Ben, Circus Owner
Related stories:
" POWDER (Esther & Stanley, Lila Averill) Grades 4-6
" HOMESPUN PLAY DAYS (p. 106-16) Grades 7-8
" HERE COMES BARNUM (Phineas T. Barnum) Grades 7-8
" CRAZY QUILT (Paul Brown) Grades 4-6
" CIRCUS BOY (Harriet F. Bunn) Grades 5-7
" HOBBY HORSE HILL (p. 152-76) (Lavinia R. Davis) Grades 6-8
" GREAT GEPPY (Du Bois) Grades 4-6
" GIGI, THE MERRY-GO-ROUND HORSE (Elizabeth Foster) Grades 4-6
" SPUNKY ( Berta & Elmer Hader) Grades 4-6
" FORTUNE'S CARAVAN (Lily Javal) Grades 4-6
" DOCTOR DOOLITTLE'S CIRCUS (Hugh Lofting) Grades 4-6
" SMILING HILL FARM (p. 189-93) (Miriam E. E. Mason) Grades 5-6
" CIRCUS SHOES (Noel Streetfield) Grades 6-8
" PADDLES, THE STORY OF A SEA LION (Edward B. Tracy) Grades 5-7
Program: Let's Tell a Story
Script: LOST CARAVAN (T. R. Williamson) Grades 7-8
Date: April 11, 1944
Characters: Pierre, Ifali, Man
Related stories:
" FLAG OF THE DESERT (Herbert Best) Grades 6-8
" MY APINGI KINGDOM (Paul DuChailln) Grades 6-8
" LITTLE PRINCE (Saint Exupery) Grades 5-8
" SARANGO, THE PYGNY (Attilio Gatti) Grades 6-8
" MELIKA AND HER DONKEY (Eleanor Hoffman) Grades 5-7
" IN THE ENDLESS SANDS (Evelyn Scott) Grades 5-7
" GAO OF THE IVORY COAST (Katie Seabrook) Grades 5-7
" IN DESERT AND WILDERNESS (Henryk Sienkiewicz) Grades 7-8
" RIDDLE IN FEZ (T. R. Williamson) Grades 7-8
Program: Let's Tell a Story
Script: GREENTREE DOWNS (Margaret I. Ross) Grades 6-8
Date: May 2, 1944
Characters: Narrator, Betty, Alice, Guy, Sidge, Mr. Newman
Related stories:
" CIRCUS RING (M. G. Bruce) Grades 5-6
" WILDERNESS ORPHAN ( Dorothy W. Cattrell) Grades 6-8
" CHILDREN OF THE DARK PEOPLE (Frank D. Davison) Grades 4-6
" RED HEIFER (Frank D. Davison) Grades 7-8
" TREASURE OF THE NEVER-NEVER (J. B. Downie) Grades 7-8
" A DOG AT HIS HEELS (Charles J. Finger) Grades 6-8
" BLACKFELLOW BUNDI (Leila G. Harris) Grades 4-6
" SUNNY AUSTRALIA (Leila G. Harris) Grades 4-6
" LOST HOLE OF BINGOOLA (Leila G. Harris & W. K. Harris) Grades 6-8
" BACK OF TIME (Margaret I. Ross) Grades 7-8
" WHEN I WAS A GIRL IN AUSTRALIA (L. M. Ryan) Grades 6-8
Program: Let's Tell a Story
Script: NUVAT, THE GRAVE (Radco Doone) Grades 6-8
Date: May 9, 1944
Characters: Nuvat, Father, Medicine Man, Narrator,
Related stories:
" BALDY OF NOME (N. B. Darling) Grades 6-8
" OOD-LE-UK, THE WONDERER (Alice Lide & M. A. Johansen) Grades 6-8
" TAKTUK, AN ARCTIC BOY (Helen Lomen & Marjorie Flack) Grades 4-6
" PANUCK, ESKIMO SLED DOG (Frederick Machetanz0 Grades 4-6
" AN ARCTIC ICE (Frederick Machetanz) Grades 4-6
" KAHDA; LIFE OF A NORTH GREENLAND ESKIMO BOY(D. B. Macmillan) Grades 5-7
" GOLDEN GLACIER (J. L. McBride) Grades 7-8
" STIKEEN (John Muir) Grades7-8
" ICEBLINK (Rutherford G. Montgomery) Grades 6-9
" YOUNG ICE WHALES (Winthrop Packard) Grades 7-8
" ESKIMO TWINS (Lucy F. Perkins) (Grades 4-6
" KAK, THE COPPER ESKIMO (Vilhjahnar Stefansson & V. M. Irwin) Grades 6-8
" MOUNTAIN OF JADE (Vilhjahnar Stefansson) Grade 8
" ON THE REINDEER TRAIL (T. R. Williamson) Grades 7-8
Program: Let's Tell a Story
Script: SILVER WINGS (Raoul Whitfield) Grades 7-8
Date: May 16, 1944
Characters: Rush, Jim, Charley, Kingston, Narrator
Related stories:
" SKYCRUISER (Raoul Whitfield) Grades 7-8
" SKIPFREIGHTER (Howard M. Barier) Grades 7-8
" WINGS FOR NIKIAS (Josephine Blackstock) Grades 5-7
" FLIGHT OF THE SILVER BIRD (Ruth R. Carroll & Latrobe Carroll) Grades 5-7
" FLIGHT SEVEN (Robert E. Johnson) Grades 6-8
" PILOT OF THE HIGH ANDES (Frederick N. Litten) Grades 6-8
" PILOT OF THE HIGH SIERRES (Frederick N. Litten) Grades 7-8
" PILOT OF THE NORTH COUNTRY (Frederick N. Litten) Grades 7-8
" TRANSATLANTIC PILOT (Frederick N. Litten) Grades 7-8
" BOB WAKEFIELD, NAVAL INSPECTOR (Harold B. Miller & Dupont Miller) Grades 7-8
" BOB WAKEFIELD, NAVAL AVIATOR (Harold B. Miller & Dupont Miller) Grades 7-8
" BOB WAKEFIELD'S FLIGHT LOG (Harold B. Miller & Dupont Miller) Grades 7-8
" TIMMEY RIDES THE CHINESE CLIPPER (Carol Nay) Grades 5-7
" FALCONS OF FRANCE (Charles B. Nordhoff) Grades 6-8
" WINGS OVER WONDER ISLAND (Paschal N. Strong) Grades 7-8
" AIRPLANE ANDY (Sanford Tonsey) Grades 7-8
" SILVER WIDGEON (Esther Wood) Grades 4-6
Program: Let's Tell a Story
Script: HIGH BENTON ( William Heyliger) Grades 7-8
Date: May 23, 1944
Characters: Gabby Steve, Pee Wee, Mr. Lane, Narrator
Related stories:
" SHATTUCK CADET (B. J. Chute) Grades 7-8
" WINTER'S MISCHIEF (Majorie H. Allee) Grades 7-8
" CRIMSON SWEATER (Ralph H. Barbour) Grades 6-8
" HALF BACK (Ralph H. Barbour) Grades 6-8
" WEATHERBY'S INNING (Ralph H. Barbour) Grades 6-8
" ILLUSTRATIONS OF CYNTHIA (Allens Best) Grades 7-8
" LUPE GOES TO SCHOOL (Esther Brann) Grades 4-6
" YEAR TO GROW (Helene Conway) Grades 6-7
" MARIAN-MARTHA (Lucille Fargo) Grades 7-8
" JERRY AT THE ACADEMY (Elmer E. Ferris) Grades 7-8
" THAT YEAR AT LINCOLN HIGH(Joseph Gollomb) Grades 7-8
" JANE HOPE (Elizabeth J. Gray) Grades 7-8
" DAVID & JONATHAN (Donald Haines) Grades 7-8
" TEAM PLAY (Donald Haines) Grades 6-8
" SHUTTERED WINDOWS (Florence C. Means) Grades 7-8
" BRIGHT ISLAND (Mabel L. Robinson) Grades 6-8
" IRON DUKE (John R. Tunis) Grades 7-8
" DUKE DECIDES (John R. Tunis) Grades 7-8
" ALL AMERICAN (John R. Tunis) Grades 7-8
School Broadcast
Conference
Fifth Annual
Utilization awards and citations
Sponsored by the
Executive Committee
Rules of the Contest
Eighth Annual Meeting-School Broadcast Conference
Morrison Hotel
Chicago
1944
v. 47 The Library and
the Radio, Sept. 1940-June 1941
Board of Education
Library & Radio Council
Chicago Public Schools
Second Semester: February-June, 1942
Teacher-Librarian Handbook
Suggested Reading List
The Radio Bookshelf
Superintendent of Schools: William H. Johnson
Assistant Superintendent of Schools: Leo G. Herdeg
Library Advisor to the Superintendent of Schools: Dilla W. MacBean
Director, Radio Council: Harold W. Kent
Program: MAGIC BOOTS
Grades 1A-3B
Time: Mondays 2:30 P.M.
Station: WJJD
THE ENTRY FOR EACH BROADCAST AND THE DATE IT AIRED IS FOLLOWED BY A LIST OF SUPPLEMENTARY READINGS PREPARED BY THE SCRIPT-WRITERS OF THE SERIES:
Date: Feb. 16, 1942
Broadcast: "Gingerbread Horse"
Date: March 2, 1942
Broadcast: "The Story of Purry"
Date: March 9, 1942
Broadcast: "The Boys Who Turned Into Brownies"
Date: March 16, 1942
Broadcast: "Wag's New Trick"
Date: March 23, 1942
Broadcast: "Story of Spring"
Date: March 30, 1942
Broadcast: "Easter Bunny"
Date: April 6, 1942
Broadcast: "Little Red Car"
Date: April 13, 1942
Broadcast: "The Selfish Giant"
April 20, 1942
Broadcast "The Fire in the Box Factory"
Date: May 4, 1942
Broadcast: "Johnny Appleseed"
Date: May 11, 1942
Broadcast: "The Proud Engine"
Date: May 18, 1942
"Skippy, a True Story"
Date: May 25, 1942
Broadcast: "Mr. Salt and Mrs. Pepper"
Date: June 1, 1942
Broadcast: "A Bit of Forest Magic"
Date: June 8, 1942
Broadcast: "Cinderella"
Program: PIECES OF EIGHT
Grades: 3-4
Time: Tuesdays, 2:30 P.M.
Station: WJJD
THE ENTRY FOR EACH BROADCAST AND THE DATE IT AIRED IS FOLLOWED BY A LIST OF SUPPLEMENTARY READINGS, PREPARED BY THE SCRIPT WRITERS OF THE SERIES.
Date: Feb. 17, 1942
Broadcast: " February Profiles"
Date: Feb. 24, 1942
Broadcast: "The Top That Never Runs Down
Date: March 3, 1942
Broadcast: "These Swift Couriers"
Date: March 10, 1942
Broadcast: "Trio for Terror"
Date: March 17, 1942
Broadcast: "Sweetly Blow the Thistle Pipes"
Date: March 24, 1942
Broadcast: "Saga of the Falling Glass"
Date: March 31, 1942
Broadcast: "Escapade for an Eskimo"
Date: April 7, 1942
Broadcast: "Snow Shoes on the Glory Road"
Date: April 14, 1942
Broadcast: "How the Leopard Got His Spots"
Date: April 21, 1942
Broadcast: "Miracle for Young Moderns"
Date: May 5, 1942
Broadcast: "5-11 Alarm"
Date: May 12, 1942
Broadcast: "The Lady with the Lamp"
Date: May 19, 1942
Broadcast: "The Selfish Giant"
Date: May 26, 1942
Broadcast: "Bulldog Bill and the Buccaneers"
Date: June 2, 1942
Broadcast: "Heritage for Young Americans"
Date: June 9, 1942
Broadcast: "Flying the Pennant"
Program: OPEN, SESAME!
Grades: 5-6
Time: Fridays, 130 P.M.
Station: WIND
THE ENTRY FOR EACH BROADCAST AND THE DATE IT AIRED IS FOLLOWED BY A LIST OF SUPPLEMENTARY READINGS PREPARED BY THE SCRIPT WRITERS OF THE SERIES:
Date: Feb. 20, 1942
Broadcast: "For the Honor of the School" (Barbour)
Date: Feb. 27, 1942
Broadcast: "Sinopah (Schultz)
Date: March 6, 1942
Broadcast: "500 Hats of Bartholomew Cubbins" (Geisel)
Date: March 13, 1942
Broadcast: "Lance of Kanana" (French)
Date: March 20, 1942
Broadcast: "Vermilion Clay" (Taylor)
Date: March 27, 1942
Broadcast: "Quiz Program" (n.a.)
Date: April 10, 1942
Broadcast: "Gulliver's Travels" (Swift)
Date: April 17, 1942
Broadcast: "Nurnberg Steve" (De la Ramee)
Date: May 8, 1942
Broadcast: "Boy and the Baron" (Knapp)
Date: May 15, 1942
Broadcast: "Story of Buffalo Bill" (Garst)
Date: May 22, 1942
Broadcast: "Aladdin"
Date: June 5, 1942
Broadcast: "Merrylips" (Dix)
Date: June 12, 1942
Broadcast: "Children of the Soil" (Burglon)
Program: TRAVEL TIME
Grades: 5-8
Time: Wednesdays, 2:30 P.M.
Station: WJJD
THE ENTRY FOR EACH BROADCAST AND THE DATE IT AIRED IS FOLLOWED BY A LIST OF SUPPLEMENTARY READINGS, PREPARED BY THE SCRIPT WRITERS OF THE SERIES.
Date: Feb. 18, 1942
Broadcast: "Venezuela"
Date: Feb. 25, 1942
Broadcast: "Venezuela"
Date: March 4, 1942
Broadcast: "Colombia"
Date: March 11, 1942
Broadcast: "Ecuador"
Date: March 11, 1942
Broadcast: "Peru"
Date: March 25, 1942
Broadcast: "Bolivia"
Date: April 1, 1942
Broadcast: "Chile"
Date: April 8, 1942
Broadcast: "Chile"
Date: April 15, 1942
Broadcast: "Argentina"
Date: April 22, 1942
Broadcast: "Uruguay"
Date: May 6, 1942
Broadcast: "Paraguay"
Date: May 13, 1942
Broadcast: "Brazil"
Date: May 20, 1942
Broadcast: "Brazil"
Date: May 27, 1942
Broadcast: "Cuba"
Date: June 3, 1942
Broadcast: "Santo Domingo and Haiti"
Date" June 10, 1942
Broadcast: Resume
Program: SCIENCE STORY TELLER
Grades: 5-6
Time: Tuesdays, 1:30 P.M.
Station: WIND
THE ENTRY FOR EACH BROADCAST AND THE DATE IT AIRED IS FOLLOWED BY A LIST OF SUPPLEMENTARY READINGS, PREPARED BY THE SCRIPT WRITERS OF THE SERIES.
Date: Feb. 17, 1942
Broadcast: "The Sun's Family"
Date: Feb. 24, 1942
Broadcast: "Keeping Them Flying"
Date: March 3, 1942
Broadcast: "From Beyond Our World"
Date: March 10, 1942
Broadcast: "The American Elm"
Date: March 17, 1942
Broadcast: "Simple Machines"
Date: March 24, 1942
Broadcast: "Belts Across the Plains"
Date: March 31, 1942
Broadcast: "Peppy the Squirrel"
Date: April 7, 1942
Broadcast: "For Rent: Three Bird Houses"
Date: April 14, 1942
Broadcast: "Busy Beavers"
Date: April 21, 1942
Broadcast: "Arbor Day"
Date: Maya 5, 1942
Broadcast: "The Roses That Bloom"
Date: May 12, 1942
Broadcast: "The Cardinal"
Date: May 19, 1942
Broadcast: "Survival"
Date: May 26, 1942
Broadcast: "Bills and Feet"
Date: June 2. 1942
Broadcast: "Survival: II
Date: June 9, 1942
Broadcast: "Museum Meets the Jungle"
Program: SCIENCE REPORTER
Grades: 7-8
Time: Mondays, 1:30 P.M.
Station: WIND
THE ENTRY FOR EACH BROADCAST AND THE DATE IT AIRED IS FOLLOWED BY A LIST OF SUPPLEMENTARY READINGS, PREPARED BY THE SCRIPT WRITERS OF THE SERIES.
Date: March 2, 1942
Broadcast: "Leeuwenhoek-Microscope"
Date: March 9, 1942
Broadcast: "Field-Atlantic Cable"
Date: March 16, 1942
Broadcast: "Curie-Radium"
Date: March 23, 1942
Broadcast: "Roentgen-X-Ray"
Date: March 30, 1942
Broadcast: "Nightingale-Nurse"
Date: April 6, 1942
Broadcast: "Talking Pictures"
Date: April 13, 1942
Broadcast: "Barton-Nurse"
Date: April 20, 1942
Broadcast: "While the Organ Played"
Date: May 4, 1942
Broadcast: "Reed-Yellow Fever"
Date: May 11, 1942
Broadcast: "Wilson-Birds"
Date: May 18, 1942
Broadcast: "Burroughs-Naturalist"
Date: May 25, 1942
Broadcast: "Gray-Flowers"
Date: June 1, 1942
Broadcast: "Febre-Insects"
Date: June 8, 1942
Broadcast: "Fortune-Plant Hunter"
Program: LET'S TELL A STORY
Grades: 7-8
Time: Thursdays 1:30 P.M.
Station: WIND
THE ENTRY FOR EACH BROADCAST AND THE DATE IT AIRED IS FOLLOWED BY A LIST OF SUPPLEMENTARY READINGS, PREPARED BY THE SCRIPT WRITERS OF THE SERIES.
Date: Feb. 19, 1942
Broadcast: "Three Plebes at West Point" (Strong)
Date: Feb. 26, 1942
Broadcast: "Forest Runners" (Altshelor)
Date: March 5, 1942
Broadcast: "Highroad to Adventure" (Pease)
Date: March 12, 1942
Broadcast: "Tom Sawyer" (Clemens)
Date: March 19, 1942
Broadcast: "Jumping-Off Place" (McNeely)
Date: March 26, 1942
Broadcast: "Silver Chief" (O'Brien)
Date: April 2, 1942
Broadcast: "Learning to Fly for the U.S. Navy" (Studley)
Date: April 9, 1942
Broadcast: "Fortune of the Indies" (Price)
Date: April 16, 1942
Broadcast: "Aztec Drums" (Lide)
Date: May 7, 1942
Broadcast: "Gauntlet of Dunmore" (Daniel)
Date: May 14, 1942
Broadcast: "Daniel Boone" (White)
Date: May 21, 1942
Broadcast: 20,000 Leagues Under the Sea" (Verne)
Date: May 28, 1942
Broadcast: "Flying Explorer" (Theiss)
Date: June 4, 1942
Broadcast: "Magic Gold" (Lansing)
Date: June 4, 1942
Broadcast: "Magic Gold" (Lansing)
Date: June 11, 1942
Broadcast: "Raquel" (Kahmann)
Program: LET THE ARTIST SPEAK
Grades: 7-8
Time: Wednesdays, 1:30 P.M.
Station: WIND
THE ENTRY FOR EACH BROADCAST AND THE DATE IT AIRED IS FOLLOWED BY A LIST OF SUPPLEMENTARY READINGS, PREPARED BY THE SCRIPT WRITERS OF THE SERIES.
Date: Feb. 18, 1942
Broadcast: "Pre-Columbian Gold (Colombia, Ecuador, Peru)"
Date: Feb. 25, 1942
Broadcast: "Use of Nature Materials in Arts & Crafts of Indians of the Eastern Base of the Andes (Ecuador, Peru, Bolivia)"
Date: March 4, 1942
Broadcast: "Peruvian Pottery and Lacquer Wares (Nazca, Chimu & Inca Cultures, Peru)"
Date: March 11, 1942
Broadcast: "Peruvian Textile Arts"
Date: March 18, 1942
Broadcast: "Sculpture of Marina Nunez del Prado, Contemporary Bolivian Artist"
Date: March 25, 1942
Broadcast: "The Art of Caricature & Its Celebrated Exponent, Antonio Sotomayor of Bolivia"
Date: April 1, 1942
Broadcast: "Chilean Carvings in Wood & Bone; Christ of the Andes and Christ the Redeemer, Symbols of Inter-National Peace (Chile & Brazil)"
Date: April 8, 1942
Broadcast: "Cesareo Bernaldo de Quiros, Argentine Painter of Gaucho Life; South American Leather and Silver Work"
Date: April 15, 1942
Broadcast: "Dress and Personal Ornaments of the Tribes of the Bran Chaco (N. Argentina, Bolivia, Paraguay)"
Date: April 22, 1942
Broadcast: "Household Equipment of the Tribes of the Gran Chaco (N. Argentine, Bolivia, Paraguay)"
Date: May 6, 1942
Broadcast: "Colonial Churches of Brazil; Architecture & Sculpture of 'O Aleijadinho,' State of Minas Geraes"
Date: May 13, 1942
Broadcast: "Portinari of Brazil-Painter of Brazilian Life & foremost Interpreter of the Negro of the Americas"
Date: May 20, 1942
Broadcast: "Religious & Ceremonial Life, Hunting & Warfare-Amazon & Orinoco Basins (Brazil, Colombia, Venezuela)"
Date: May 27, 1942
Broadcast: "Equestrian Statues of South American Heroes (Venezuela and Uruguay)"
Date: June 3, 1942
Broadcast: "Caribbean Art & the Importance of the Exchange Exhibition (The Island Republics)"
Date: June 10, 1942
Broadcast: "The Pan American Union Building at Washington, D.C.-A Temple Dedicated to Latin American Friendship"
School Broadcast Conference
Second Annual Utilization Awards and Citations
Sponsored by the Executive Committee
Rules of the Contest
Fifth Annual Meeting
December 3, 4, 5, 1941
Congress Hotel
Chicago
Entry Blank
School Broadcast Conference
Second Annual
Utilization Competition
The Library & the
Radio
Board of Education Library and the
Radio Council, Chicago Public Schools
First Semester 1941-1942
Programs: The librarians are encouraged to set up a Radio Bookshelf to display stories related to those in the broadcasts.
MAGIC BOOTS-Grades 1A-3A-Mondays, 2:30 P.M.-WJJD
PIECES OF EIGHT-Grades 3-4-Tuesdays, 2:30 P.M.-WJJD
OPEN SESAME-Literature-Grades 5-6-Fridays, 1:30 P.M.-WJJD
TRAVEL TIME-Social Studies-Grades 5-6-Wednesdays, 2:30 P.M.-WJJD
SCIENCE STORY TELLER-Science-Grades 5-6-Tuesdays, 1:30 P.M.-WIND
SCIENCE REPORTER-Science-Grades 7-8-Mondays, 1:30 P.M.-WIND
LET'S TELL A STORY-Literature-Grades 7-8-Thursdays, 1:30 P.M.-WIND
LET THE ARTIST SPEAK-Art-Grades 7-8-Wednesdays, 1:30 P.M.-WIND
SUGGESTED BOOK LISTS RELATED TO THESE BROADCASTS ARE GROUPED IN WEEKLY LISTS:
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-Sept. 15-19
OPEN SESAME
SCIENCE STORY TELLER, SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-Sept. 22-26
OPEN SESAME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-Sept. 29-Oct. 3
OPEN SESAME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-Oct. 6-10
MAGIC BOOKS
POEMS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-Oct. 13-17
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE STORY TELLER
LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-Oct. 20-24
MAGIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-Oct. 27-31
MAGIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME,
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-Nov. 3-7
MAGIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-Nov. 10-14
MAGIC BOOTS
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY' LET THE ARTIST SPEAK
Announcement
5th Annual Meeting
School Broadcast Conference
December 3, 4, 5
Congress Hotel
Registration, 50 cents
Make your registration now
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-Nov. 17-21
MAGIC BOOTS
SCIENCE REPORTER
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-Nov. 24-28
MAGIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER, LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-Dec. 1-5
MAGIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-Dec. 8-12
MAGIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LETS TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-Jan. 5-9
MAGIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-Jan. 12-16
MAGIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-Jan 19-23
MAGIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
[A flyer announcing the School Broadcast Conference, Fifth Annual Meeting, Dec. 3, 4, 5a, 1941, at the Congress Hotel, Chicago, Illinois]
The Library & the
Radio
Board of Education Library and the
Radio Council, Chicago Public Schools
Second Semester, 1940-1941
Program: The librarians are encouraged to set up a Radio Bookshelf to display stories related to those in the broadcasts.
MAGIC BOOTS-Grades 1A-3A-Mondays, 2:30 P.M.-WJJD
PIECES OF EIGHT -Grades 3-4-Wednesdays, 2:30 P.M.-WJJD
OPEN SESAME-Literature-Grades 5-6-Fridays, 2:30 P.M.-WJJD
TRAVEL TIME-Social Studies-Grades 5-6-Tuesdays, 2:30 P.M.-WJJD
SCIENCE STORY TELLER-Science-Grades 5-6-Thursdays, 2:30 P.M.-WJJD
SCIENCE REPORTER-Science-Grades 7-8-Mondays, 1:30 P>M.-WIND
LET'S TELL A STORY-Literature-Grades 7-8-Thursdays, 1:30 P.M.-WIND
LET THE ARTIST SPEAK-Art-Grades 7-8-Wednesdays 1:30 P.M./-WIND
SUGGESTED BOOK LISTS RELATED TO THESE BROADCASTS ARE GROUPED IN WEEKLY LISTS:
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-Feb. 17-21
MAGIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-Feb. 24-28
MAGIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-March 3-7
MAGIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week -March 10-14
MAGIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIMEM
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-March 17-21
MAGIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-March 24-28
MAGIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-March 31-April 4
MAGAIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-April 7-11
MAGIC ABOOTS
PIECES OF EIGHT
TRAVEL TIME
SCIENCE STOROY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
ART
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-April 14-18
MAGIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
ART
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-April 21-25
MAGIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
TRAVEL TIME
SCIENCE REPORTER
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-May 5-9
MAGIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-May 12-16
MAGIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
ART
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-May 19-23
MAGIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-May 26-30
MAGIC BOOTS'PIECES OF EIGHT
TRAVEL TIME
SCIENCE REPORTER
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-June 2-6
MAGIC BOOTS
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
TRAVEL TIME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
LET THE ARTIST SPEAK
Radio Bookshelf Suggestions for the Week-June 9-12
PIECES OF EIGHT
OPEN SESAME
SCIENCE STORY TELLER
SCIENCE REPORTER
LET'S TELL A STORY
The Library & the
Radio
Board of Education Library and the
Radio Council, Chicago Public Schools
1940-1941
BATTLE OF BOOKS-Grades 5, 6, 7, 8
LET'S TELL A STORY-Grades 7, 8, 9
OPEN SESAME-Grades 5, 6
Teacher-Librarian teaching aids for using radio in the library:
Listening in the library
The Radio Bookshelf
Bulletin Boards
Posters
Radio Reading Club
Teaching Library Use
The Book Quiz and "Spell-Down"
Assemblies
Prepared by the Chicago Board of Education Library Under the Direction of Dilla W. MacBean
Superintendent of Schools: William H. Johnson
Assistant Superintendent of Schools: Minnie E. Fallon
Director, Radio Council: Harold W. Kent
First Semester 1940-1941:
Grades: 7, 8, 9
Station: WIND
Frequency: 560 kilocycles
Time: Thursday, 1:30 P.M.
Program: LET'S TALL A STORY
Program: OPEN SESAME
Grades: 5 and 6
Station: WJJD
Frequency: 1130 kilocycles
Time: Friday, 1:30 P.M.
Supplementary book lists or suggestions for the Radio Shelf are included for LET'S TELL A STORY and OPEN SESAME series of programs as follows:
ENCHANTMENT
September
19 / September 20
"Midas" / "Ali Baba and the Forty
Thieves"
SCHOOL
September
26 / September 27
"Tinker of Stone Bluff (Arnold)/ "Nancy Rutledge" (Pyle)
OLDEN TIMES
October 3 / October 4
"Tod of the Fens" (Whitney) / "He Went with Vasco da Gama" (Kent)
ANIMALS
October 10 / October 11
"Engato" (Driberg) / "Ship's Monkey" (Morrow)
PIONEERS & THE WEST
October 17 / October 18
"Riding West with the Pony Express" / "Little Pilgrim to Penn's Woods" (Albert)
(Skelton)
MYSTERY
October 24 /October 25
"Sun Bird" (Morris) /"Ghost Ship" (Burglon)
SEA
October 31 /November 1
"Eastward Sweeps the Current" / "Robinson Crusoe" (Defoe)
(Malkus)
FAMOUS PEOPLE
November 7 /November 8
"The Story of Grenfell of the Labrador" / "Six-Feet-Six" (James)
(Wallace)
ADVENTURE
November 14 /November 14
"The Eaglet" (Victorin) /"Treasure of Cardassonne"" (Robida)
CIRCUS
November 28 /November 29
"Toby Tyler" (Kaler) /"Tony & the Big Top" (Chaffee)
OTHER LANDS
December 5 \December 6
"The Good Master" (Seredy) \"Heidi" (Spyri)
CHIVALRY
December 12 \December 13
"Boy of the Lost Crusade" \"Mountains Are Free" (Davis)
(Hewes)
INDIANS
January 9 \January 10
"Sword of the Wilderness" \"Scarlet Fringe" (Fernald & Slocombe)
(Coatsworth)
GOOD STORIES
January 16 \January 17
"Story of a Bad Boy" (Aldrich) \ "Little Lame Prince" (Craik)
OTHER LANDS
January 23 \January 24
"Dog at His Heel" (Finger) \"Kah-da" (MaxMillan)
Second Semester:
ENCHANTMENT
February 20 \February 21
"Messenger to Pharaoh" \"King of the Golden River" (Ruskin)
(Morgan)
SCHOOL STORIES
February 27 \February 28
"Zeke" (Ovington) \"What Katie Did at College" (Collidge)
OLDEN TIMES
March 6 \March 7
"King Arthur" \"Robin Hood"
ANIMALS
March 13 \March 14
"Carcajou" (Montgomery) \"Circus Boy" (Bunn)
PIONEERS AND THE WEST
March 20 \March 21
"A-Going to the Westward" \"Long Knives" (Eggleston)
(Lenski)
MYSTERY STORIES
February 29 \[No mystery story broadcast]
"Messenger to Pharaoh" (Morgan)
SEA STORIES
March 27 \March 28
"Treasure Island" (Stevenson) \ "Swiss Family Robinson" (Wyss)
FAMOUS PEOPLE
April 3 \April 4
"Meriwether Lewis" \"Abe Lincoln" (Stevenson)
(Seymour)
CAREER STORIES
April 10 \April 11
"Sky Service" (Lansing) \[No broadcast on careers]
ADVENTURE
April 17 \April 18
"Give a Man a Horse" \"Smuggler's Island" (Kneeland)
(Finger)
CIRCUS STORIES
[No circus broadcasts] \[No circus broadcasts]
OTHER LANDS
May 8 \May 9
"Wisp" (Adams) \"Peep in the World" (Crichton)
CHILVARY
[No chivalry broadcast] \[No chivalry broadcast]
INDIAN STORIES
May 14 \May 16
"Dark Star of Itza" (Malkus) \"Blue and Silver Necklace" (Coblents)
GOOD STORIES
May 22 \May 23
"Little Men" (Alcott) \"Curious Lobster" (Hatch)
OTHER LANDS
June 5 \June 6
"Trumpeter of Krakow" \"Hans Brinker" (Dodge)
(Kelly)
MYTHS AND TALES
June 12 \June 13
"Baucis and Philomon" \"Fairy Tales" (Grimm)
v.48 Literature
Programs, 2nd Semester, 1944-45
Radio Council
Station: WBEZ (definition)
Table of contents
Frequency: 42.5 megacycles
Chicago Public Schools
President: James B. McCahey
Superintendent: William H. Johnson
Assistant Superintendent: George F. Cassell
Assistant Superintendent: Don C. Rogers
Acting Director, Radio Council-WBEZ: George Jennings
Magazine article: "Radio in the Chicago Public Schools" from EDUCATION, December, 1944, written by George Jennings, Acting Director, Radio Council, WBEZ, Board of Education, Chicago, Illinois
Radio Council, WBEZ
Chicago Public Schools
Program Bulletin, Second Semester, 1944-45
Description of in-school programs for second semester
Order blanks for second semester teacher handbooks
Semi-Annual address of Superintendent of Schools to graduates
WBEZ on the air, Jan. 15-Feb. 9,
ll:00 a.m.-2:00 p.m.
Radio Listening Schedule
BAG OF TALES Monday WBEZ, WJJD & WBEZ 9:45a.m. & 2:15 p.m.
LEST WE FORGET Monday WBEZ 10:45 a.m.
WESTWARD HO Monday WBEZ, WIND & WBEZ ll:15 a.m. & 1:30 p.m.
LET'S LOOK AT CANADA Monday WBEZ 2:30 p.m.
YOUR SCIENCE STORY-TELLER Tuesday WBEZ, WJJD & WBEZ 9:45 a.m. & 2:15 p.m.
FAMOUS NAMES Tuesday WBEZ 10:15 a.m.
AMERICAN NEIGHBORS Tuesday WBEZ, WIND & WBEZ ll:15 a.m. & 1:30 p.m.
A TRIP TO THE ZOO Tuesday WBEZ & WLS 1:15 p.m.
AMERICA'S HEROES Wednesday WBEZ, WJJD & WBEZ 9:45 a.m. & 2:15 p.m.
PLACES AND PEOPLE Wednesday WBEZ, WIND & WBEZ 11:15 a.m. & 1:30 p.m.
SUPERINTENDENT'S BULLETIN Wednesday WBEZ 12:15 p.m.
WORLD BUILDERS Thursday WBEZ, WJJD & WBEZ 9:45 a.m. & 2:15 p.m.
THE NEW CHINA Thursday WBEZ 10:45 a.m.
THAT'S NEWS TO ME Thursday WBEZ, WIND & WBEZ 11:15 A.M. & 1:30 P.M
OTHER NEWS BROADCASTS Daily WBEZ 9:30 a.m., 10:30 a.m., 12:30 p.m., 3:00 p.m.
JACK AND JILL Friday WBEZ 9:45 a.m.
LEST WE FORGET Friday WBEZ 10:45 a.m.
LADY MAKE-BELIEVE Friday WBEZ, WIND & WBEZ 11:15 a.m. & 1:30 p.m.
SCHOOL-TIME NEWS Friday WBEZ & WLS 1:15 p.m.
NEWS COMMENTATORS Daily WBEZ 10:00 a.m., 12:00 noon, 1:00 p.m.
BATTLE OF BOOKS Friday WBEZ & WJJD 2:15 p.m.
PREP SPORTS Monday WBEZ 1:15 p.m.
BEST IN RADIO THIS WEEK Thursday WBEZ 1:15 p.m.
YOUNG AMERICA ANSWERS Saturday WBBM 2:30 p.m.
Program Schedule
Radio Council
Acting Director: George Jennings
Station: WBEZ
Frequency: 42.5 megacycles
President: James B. McCahey
Superintendent: William H. Johnson
Table of contents
[Note to principals and teachers]
Radio Council In-School Broadcast Calendar
Radio Council Program Schedule
In-School Broadcasts (Programs heard on standard stations.)
Radio Council Broadcasts and Subject Areas
News Broadcasts
News Commentators
News Features
School Bulletins and News for Teachers
Superintendent's Bulletin
Complete Monday Schedule
Complete Tuesday Schedule
Complete Wednesday Schedule
Complete Thursday Schedule
Complete Friday Schedule
Saturday Schedule
Where to Dial Chicago Stations
For Radio Information Call
Lady Make Believe,
Storytelling Program
Stations: WBEZ, fm 42.5 mc.
11:15 -11:30 a.m.
WIND, 560 kc. and
WBEZ, fm 42.5 mc.
1:30-1:45 p.m.
Intermediate Grades: 3, 4, 5
2nd Semester, 1944-45
Radio Council
Chicago Public Schools
WBEZ, frequency modulation 42.5 megacycles (description)
Lady Make Believe-Foreword
Lady Make Believe Schedule
Objectives of the Program Series
Teachers' Aids for Each Story
Word study
Character lesson
Discussion
Creative expression
Supplement
Lady Make Believe Program
February 16 "Little One Eye, Two Eyes, Three Eyes"
February 23 "Three Little Pigs"
March 2 "The Story of Fairyfoot"
March 9 "Little Red Riding Hood"
March 16 "Trade-ins"
March 23 "The Ugly Duckling"
[Entry Blank]
School Broadcast Conference
Sixth Annual Utilization Awards and Citations
Sponsored by the Executive Committee
Rules of the contest
Ninth Annual Meeting
Morrison Hotel
Chicago
October 22 and 23, 1945
April 6 "Aladdin or the Wonderful Lamp"
April 13 "Goldilocks and the three Bears"
April 20 "Pied Piper of Hamelin"
May 4 "The Elves and the Shoemaker"
May 11 "Anders' New Cap"
May 18 "Mr. Possum's Sick Spell"
May 25 "Flower Messengers"
June 1 "Hansel and Gretel"
June 8 "The Constant Tin Soldier"
[Entry Blank]
School Broadcast Conference
Supplementary Reading Lists for each of the above stories in this series.
Program: Lady Make Believe
Title: Preview script
Station: WBEZ
Frequency: 42.5 megacycles
Writer: Elizabeth E. Marshall
Dates: Fridays, Feb. 2, 1945 and Feb. 9, 1945
Time: 1:30 to 1:45 P.M.
Remarks: Tao be transcribed. Use as scheduled.
Characters: Announcer, Narrator I, Narrator II, Students, Teacher, Mother, PRA Chairman, Laky Make-Believe
Program No. 8: "Goldilocks and the Three Bears"
Series: Lady Make-Believe
Station: WBEZ
Frequency: 42.5 megacycles
Writer: Ray Hamby adaptation of Robert Southey's Philosophy, The Three Bears
Date: Friday, April 13, 1945
Feed to station WIND-WBEZ
Remarks: Also on WBEZ at ll:15 to ll:30 A.M. Fridays
Characters: Announcer, Lady Make-Believe, Goldilocks, Papa Bear, Mama Bear, Little Bear, Mr. Owl
Bag of Tales,
Story-Telling Program
Mondays
WBEZ fm 42.5 mc, 9:45-10:00 A.M.
WJJD 1160 kc, 2:15 to 2:30 P.M.
WBEZ fm 42.5 mc, 2:15 to 2:30 P.M.
Kindergarten and Primary Grades
2nd Semester, 1944-45
Radio Council
Chicago Public Schools
Program: A BAG OF TALES
Handbook: Juliet Forbes Magner
Station: WBEZ
Frequency: 42.5 mc
Time: Mondays at 9:45 A.M. and 2:15 P.M.
February 19 "Nothing at All"
February 26 "Make Way for the Ducklings"
March 5 "Billy and Blaze" -(also)-"Flip"
March 12 "And to Think That I Saw It on Mulberry Street"
March 19 "Millions of Cats"-(also)-"Fancy Be Good"
March 26 "Country Bunny and the Little Gold Shoes"
April 2 "Cock-a-Doodle-Doo"
April 9 "Bounce and the Bunnies"
April 16 "Snippy and Snappy"
April 30 "Mrs. Goose and Three Ducks"-(also)-"Mrs. Goose's Bath"
Entry Blank
School Broadcast Conference
Sixth Annual Utilization Awards and Citations
Sponsored by the Executive Committee
Rules of the Contest
Awards and citations to be made at the--
Ninth Annual Meeting
School Broadcast Conference
Morrison Hotel
October 22 and 23, 1945
Chicago
May 7 "The Polite Penguin"
May 14 "Bouncing Betsy"
May 21 "Dash and Dart"
May 28 "Johnny Penguin"
June 4 "Angus and the Ducks"-(also)-"Angus and the Cat"
Other Animal and Bird Stories (A Bag of Tales)
Program: Special pre-view script
Series: A Bag of Tales
Writer: Juliet F. Magner
Date: Jan. 29, 1945 and Feb. 5, 1945
Day: Monday
Time: 1:30 to 1:45 P.M.
Remarks: To be transcribed. Use as scheduled.
Characters: Announcer, Miss Miller, Miss Brown
Program No. 10: "Mrs. Goose and Little Duck" & "Mrs. Goose's Bath"
Series: A Bag of Tales
Date: April 30, 1945
Day: Monday
Time: 2:15 to 2:30 P.M.
Feed to station: WJJD-WBEZ
Characters: Announcer, Story Lady
[Letter from William H. Johnson, Superintendent of Schools, to school principals asking them to have all teachers using FM or standard radio programs in the classrooms to submit to him a Radio Council Evaluation of School Broadcasts Report.]
Copy of weekly report: Evaluation-Radio Council Broadcasts
Copy of final report: Evaluation-Project End Report
Program Schedule
WBEZ fm 42.5 mc
"The Radio Voice of the Chicago Public Schools"
Monday, February 19, 1945 through Friday, February 23, 1945
v.49 Makers of
Chicago
Broadcast Handbook
Station: WLS
Grade: 5
First Semester 1939-1940
Radio Council
Chicago Public Schools
Goals of the broadcasts
Suggested supplementary student activities
Program: Makers of Chicago
Time: 2:30 P.M.
Station: WAAF
Length of Script: 15 minutes
Writer: Juliet Forbes
Script: Polish
Date: September 26, 1939
A young American of Polish descent, and a participant in this discussion: Floyd Placzek
Script: Chinese
Date: September 26, 1939
A student at the University of Chicago, who is of Chinese descent, will participate in the discussion: Spaulding Chau
Script: Italian
Date: October 10, 1939
Chicagoan of Italian descent who participates in the discussion: Doctor Italo Volini
Script: Czechoslovakian
Date: October 17, 1939
Chicagoan of Czechoslovakian descent, participant in discussion: Dr. Milo Kubalek
Script: Danish
Date: October 25, 1939
Chicagoan of Danish descent, participant in discussion: Dr. J. Christian Bay
Script: French
Date: October 31, 1939
Chicagoan connected with the University of Chicago, and a participant in discussion: Henri David
Script: Mexican
Date: November 7, 1939
The Mexican Consul in Chicago and a participant in discussion: Miguel Calderon
Script: Swedish
Date: November 14, 1939
A Swedish-American and a participant in discussion: Dr. Julius Lincoln
Script: Greek
Date: November 21, 1939
Teacher at Wright Junior College and a participant in discussion: Dr. Philip Constantinides
A Brief History of the Greeks in Chicago
Script: Dutch
Date: November 28, 1939
A professor of Civil Engineering at Armour Institute of Technology and a participant in discussion: John Penn
Script: Lithuanian
Date: December 5, 1939
A member of the Lithuanian Chamber of Commerce and a participant in discussion: J. P. Rakstis
Script: Russian
Date: December 12, 1939
A Russian-American and a participant in discussion: Dr. George L. Percy
Script: Hungarian
Date: January 9, 1940
A Hungarian-American and a participant in discussion: Dr. Arpad Barothy
Script: Rumanians
Date: January 16, 1940
A Rumanian-American and a participant in discussion: Harold Gilman
Teachers' Broadcast Handbook
Makers of Chicago
Station: WJJD
2nd Semester 1939-1940
Grades: 5, 6
Radio Council
Chicago Public Schools
Goals of Makers of Chicago programs
Suggestions for teacher preparation
Program: Makers of Chicago (The "globe-trotting" twins [Tom and Lou-Ann] are introduced to the series of Chicago programs)
Station: WJJD
Frequency: 1130 kilocycles
Date: February-June 1940
Grades: 5 to 8
Time: 2:30 P.M.
Length of script: 15 minutes
Writer: Juliet K. Forbes
Superintendent of Schools: William H. Johnson
Assistant Superintendent of Schools: Minnie E. Fallon
Director, Radio Council: Harold W. Kent
Script: Negroes
Date: February 13, 1940
The Travel Twins tell what they learned about what native Africans have contributed to world culture and Chicago culture when the twins visited South Side cultural institutions. Mr. A. L. Foster, Chicago Urban League member, tells about his people in Chicago.
Script: English
Date: February 20, 1940
The twins tell the background of England and of the influence of English immigrants to this country.
Script: Scots
Date: February 25, 1940
The twins describe the background of Scotland, and Robert Black tells about the Scots in Chicago.
Script: Welsh
Date: March 5, 1940
Mr. Robert Gomer Jones, director of a Welsh choir, tells about the Welsh in Chicago to add to the story the twins tell of the background of Wales.
Script: Irish
Date: March 12, 1940
The Travel Twins tell about the land of their ancestors-Ireland. Then Thomas O'Shaughnessy, a Chicago artist, tells about his grandfather, James Mulholland, a pioneer in Chicago.
Script: Swiss
Date: March 19, 1940
The Travel Twins tell about the history and culture of Switzerland. Then the boys and girls from the Budlong neighborhood ask Mrs. Cora Holinger, a guest speaker, about the Swiss in Chicago.
Script: German
Date: March 26, 1940
The twins tell about the history and culture of Germany, followed by Capt. Siebel, president of the Germania Club, who tells about the Germans in Chicago.
Script: French-Canadians
Date: April 2, 1940
The twins visit the French-Canadians in Quebec and tell about the background of both the city and the province, while answering questions posed by students from the Chappell School. Mr. Pierre Peloquin, a Chicagoan of French-Canadian birth, tells about his people in Chicago.
Script: Austrians
Date: April 9, 1940
The twins answer questions from the students at the Seward School about Austrian history and culture. Then former judge Michael Girten, for many years the Austrian Consul, tells about the Austrians in Chicago
Script: Finns
Date: April 16, 1940
The twins answer questions from the students at the Hayes School about Finland. Then Mr. Kahtala, Chancellor of the Consulate of Finland, tells about his people in Chicago.
Script: Japanese
Date: April 23, 1940
The twins explain the history and culture of Japanese that they learned in their travels. Then Mr. Franklin Chino, an attorney and a Chicagoan of Japanese parentage, tells about his people in Chicago.
Script: Filipinos
Date: May 7, 1940
The twins tell what they learned about the Philippine Islands, followed by Rev. Fernando Laxamana, Director of the Filipino Community Center of Chicago, who tells about his people in Chicago.
Script: Norwegians
Date: May 14, 1940
The twins answer questions about Norway and Norwegians posed by students from the Thomas School. Mr. Eugene Jacobson tells about the Norwegians in Chicago.
Script: Jewish
Date: May 21, 1940
The Travel Twins tell what they learned at the Jewish People's Institute on Douglas Boulevard
about the Jewish people in our country. Mr. Murray Gitlan tells about the history of the Jews in Chicago.
Script: Bulgarians
Date: May 28, 1940
The twins relate what they have learned about the culture of Bulgaria, followed by Doctor Desu Deseff, of the Bulgarian-American Club, who tells of his people in Chicago.
Script: Belgians
Date: June 4, 1940
The twins tell about their visit to Belgium while answering questions posed to them by students from Nobel School. Mr. Felix Streyckmans tells about the Belgians in Chicago.
Script: Yugoslavs
Date: June 11, 1940
The Travel Twins tell of their last trip for this series-to Yugoslavia. They explain what they learned of the history and culture of the country. A guest speaker then tells about Yugoslavs in Chicago.
v.50 Men and Events, October, 1938-January 22,
1939
Program: Men and Events
Station: WBBM
Length of script: 15 minutes
Writer: Juliet Forbes
Radio Council
Chicago Public Schools
Script: JEAN BAPTISTE BEAUBIEN
Date: October 2, 1938
Characters: Narrator, Jean, George, Medore, Charles, Indian, Indian II, Tom, Voice
Script: ARCHITECT'S OFFICE
Date: October 9, 1938
Characters: Teacher, Johnny, Narrator, Man, Chief, Woman, Voice
Script: HELGE A. HAUGAN
Date: October 16, 1938
Characters: Announcer, Haugan, Lindgren, Tom, John, Voice, Voice II, Policeman, Boy, Jones
Script: P.T.A.
Date: October 23, 1938
Characters: Narrator, Announcer, Woman, Woman II, Birney, Parker, Butler, Owen, Hefferan, Bright, Voice I & II, Mark, Prexy, President
Script: JOHN B. MURPHY
Date: October 30, 1938
Characters: Narrator, John, Doc, Tom. Joe, Murphy, Boy, Interne, Nettie, Voice I, Voice II, Voice III
Script: SCHOOL CHILDREN'S AID SOCIETY
Date: November 6, 1939
Characters: Narrator, Boy, Dennis, Mother, Teacher, Woman, White
Script: PHILIP D. ARMOUR
Date: November 13, 1938
Characters: Narrator, Tom, John, Crowd, Pete, Phil, Joe, Man, Voice, Voice II
Script: ENGINEERS AND FIREMEN
Date: November 20, 1938
Characters: Boy, Socrates, Narrator, Girl, Joyce, Voices, Tom, Manley, Joe, Howatt
Script: WILLIAM H. BYFORD
Date: November 27, 1938
Characters: Narrator, George, Bill, Girl, Mama, Byford, Mama, Doctor, Joe, Intern, Nurse, Voice, Voice II, Voice III, Voice IV, Voice V
Script: SCHOOL CLERKS
December 4, 1938
Characters: Clerk, Voice, Girl, Man, Woman, Child, Boy, Sub, Tiny Child, Voice II
Script: ELLA FLAGG YOUNG
Date: December 11, 1938
Characters: Narrator, Voice, Voice II, Aunt, Mother, Ella, Brother, Teacher, Children, Class, Urien, Woman, Voice III, Pres., Sec., Young
Script: TEACHERS AND TEACHER TRAINING
Date: December 18, 1938
Characters: Narrator, Boy, Boy II, Girl, Teacher, Mother, Father, Sally, Mother II
Script: JOHN CRERAR
Date: January 8, 1939
Characters: Narrator, Pullman, Crerar, Edward, Voice I, Voice II, Voice III, Field, Blatchford, Blackstone, Lincoln, Bishop, Mason, Keith, Clark, Armour, McPherson, Butler, Voice IV, Voice V
Script: SCHOOL LIBRARY...PURPOSE AND SERVICE
Date: January 14, 1939
Characters: Man I, Man II, Narrator, Frank, Thomas, Boy I, Boy II, Librarian, Child, Girl
Script: MARTIN A. RYERSON
Date: January 22, 1939
Characters: Narrator, Professor, Martin, Father, White, Voice, Voice II, Voice III